2 adet kalem pil ile 1 sene çalışacak az akım çeken işlemci

Başlatan mezire, 13 Ekim 2011, 13:30:10

mezire

Selam arkadaşlar.

bir proje için çok az akım çeken,  2 veya 4 adet kalem pil ile 1 sene çalışacak, işlemci lazım. tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum

Saruman

Hemen TI'nin MSP430 serisini incelemeye başla.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Saruman

Şu döküman http://focus.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?literatureNumber=slaa207&fileType=pdf MSP430 serisinin 400mAh 'lik bir pil ile ne kadar süre kullanılabileceğini anlatıyor.
Yaklaşık 1 yıl pil ömrü vermişler.

Bunu da incelemenizi tavsiye ederim:
http://focus.ti.com/mcu/docs/mcuorphan.tsp?contentId=61835&DCMP=MSP430&HQS=Other+OT+ulp#battery

f_machine

gambit1244

PİC EXTREME sitesindeki acıklamayı aynen kopyalıyorum
cok ilginç
PIC MCUs with XLP has Lower Power than MSP430

MSP430 is 178% higher for Sleep with BOR
MSP430 is 33% higher for Sleep with RTC
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

fatihinanc

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

CLR

Knowledge and Experience are Power

-Hasan-

Bir yanlışlık olmalı. Çünkü devrede bir de led yanıyor.

Saruman

fatihinanc

Alıntı yapılan: eemkutay - 13 Ekim 2011, 17:00:06
@Fatihanc,

şimdi senin devre 2.3uA mi çekiyor?

LPM3 Modunda sadece 32.khz lik kristal çalışırken(ACLK) 2.3 uA çekiyor. MSP430 Eğitiminde bu konuya değinmiştik.

Orada yanan LED Debugger kısmına ait. Sol taraftaki jumperlar çıkarılınca MCU tarafı ile debugger tarafının bağlantısı kesilmiş oluyor.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

CLR

Alıntı yapılan: fatihinanc - 13 Ekim 2011, 17:33:51
LPM3 Modunda sadece 32.khz lik kristal çalışırken(ACLK) 2.3 uA çekiyor. MSP430 Eğitiminde bu konuya değinmiştik.

Orada yanan LED Debugger kısmına ait. Sol taraftaki jumperlar çıkarılınca MCU tarafı ile debugger tarafının bağlantısı kesilmiş oluyor.

32khz'de işlemciyi sleep yaparsan olabilir. MSP430'u bilmem ama microchip XLP ile ticari 7-8 tane low power uygulama yaptım. 6V'luk pille, endüktif yüke sahip vanayı tam 300bin'i geçecek şekilde açılıp kapanıyor.

Bu tür uygulamalar için: İşlemcinin low power olması yetmez, donanımcının low power tasarlaması ve yazılımcınında low power yazması gerekir.
Knowledge and Experience are Power

fatihinanc

Alıntı yapılan: eemkutay - 13 Ekim 2011, 17:46:24
32khz'de işlemciyi sleep yaparsan olabilir. MSP430'u bilmem ama microchip XLP ile ticari 7-8 tane low power uygulama yaptım. 6V'luk pille, endüktif yüke sahip vanayı tam 300bin'i geçecek şekilde açılıp kapanıyor.

Bu tür uygulamalar için: İşlemcinin low power olması yetmez, donanımcının low power tasarlaması ve yazılımcınında low power yazması gerekir.

Evet hocam haklısınız. Benim herhangi bir low power uygulamam olmadı ama test ettim. MSP430'da ise 5 tane düşük güç modu var.

Normalde sadece harici pinlerden kesme alacak şekilde olan lpm modu LPM4 ve bu modda MCU ~0.2 uA(test ettim) akım çekiyor. Ve SPI, I2C slave modda kullanılabiliyor.

Bu verdiğim resimdeki modda ise(LPM3), Timer, SPI, ADC, I2C, donanımlarının tamamı 32.khz işaret kaynağı seçilmek kuralıyla hiçbir sorun olmadan kullanılabiliyor. Ben de ağırlıklı olarak ölü zamanlarda işlemciyi LPM3 moduna alıyoum.

mezire

arkadaşlar yanıtlar için teşekkürlerimi sunarım. çok hızlısınız.

MSP430 ile PIC extreme low power serisini incelemeye aldım.   kit olarak nereden alabilirim belirtirseniz sevinirim