"D" Diskine Sistem korumalı dosya geliyor

Başlatan Mucit23, 20 Ekim 2011, 23:00:20

tayyar

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Ekim 2011, 10:32:25
hocam dosyanın yazısının neden mavi olduğunu düşündünüz mü? :D
Mavi yazı ile yazılan klasör adı dosyanın başka kullanıcıya ait olduğunu belirtir. Yani siz daha önce bir windows versiyonu kullanırken dosyaları kullanıcı ayarlarından kilitlemişsiniz, doğal olarakta yeni kurduğunuz windowsta dosyaya erişiminiz sınırlanmış.

Ters tıklayıp özellikler dedikten sonra kullanıcı ile alakalı bir kısım var. Orada kullanıcı adınızı görürsünüz, bir ihtimal sizden şifre isteyebilir. Şifreyi girerek dosyanın size ait olduğunu belirtirseniz dosyalarla istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya isminin mavi olmasının nedeni ntfs sıkıştırması ile ilgili olması gerekli.

Ntfs sıkıştırmasının aktif olmadığı kalsör ve ya disklerde siyah, aktif olduğu yerlerde dosya isminin mavi olarak gösterilmesi söz konusudur diye biliyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

muhendisbey

dediğiniz gibi NTFS sıkıştırması da sözkonusu olabilir ancak o durumda da dosyalar kullanıcıya göre kitleniyor galiba. Benim birkaçkez başıma geldi, dosyayı taşımak yada silmek istediğimde işlem gerçekleşemedi, uzun bir çaba sonucunda bundan kaynaklandığını buldum. Çift işletim sistemi kullandığım için arada bir başıma geliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

emirkutlay

evet arkadaşın dediği gibi windows güncelleştiridği dosyaları yedekler bu sizin gösterdiğiniz bir yere yapar bu ya c diskinde yada d diskinde olur.Bu dosyaları noırmalde silemezsin ancak silinmeyen programları silen programlar ile silersin.Silnsede zararı oplmaz.