Karaköy'den satınalınabilecek malzemelerin listesi var mı?

Başlatan Ahmed Han, 21 Ekim 2011, 23:59:40

Ahmed Han

Devre tasarlarken "Acaba hangi transistörü kullansam, malzemecilere gittiğimde bulmakta sorun yaşamam ki?" diye kara kara düşünmek bütün proje üretme şevkimi benden alıp götürüyor. Piyasada bulunabilen malzemelerin, internette datasheet'i mevcut olan malzemeler kümesinin çok çok çok küçük bir alt kümesi olması sebebiyle, eğer benim gibi amatör proje üreten birisiyseniz, devre tasarlarken kullanılacak olan malzemeleri piyasada mevcut olan malzemelerden seçmek gerekiyor.

Çok genel bir soru olacak ama, buna benzer bir liste mevcut mu? Yani mesela, Karaköy'e gittiğim zaman, orada bulabileceğim opamp'ların listesi var mı? Elindeki malzeme listesini online olarak kendi websitesinde paylaşan perakende satış firması var mı? Siz devre tasarlarken malzemelerinizi neye göre seçiyorsunuz?

Bu konuda, amatör çalışan arkadaşlara, biraz fikir verebilir misiniz?

Andromeda

Böyle bir liste olmaz....
Web sayfasında vardır ama telefon açarsın yoktur....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

malpaslan1979

Bence böyle bir kaygınız varsa eğer alternatifli bir liste hazırlamanız gerekiyor diye düşünüyorum. Şöyle ki örneğin transistör diyot gibi elemanlardan bahsediyorsanız eğer karşılık kitapları var. Opamplardan bahsediyorsanız eğer data sheet indirilip sayısal değerler bir kenara yazılıp internetten ona yakın değerler aranabilir diye düşünüyorum.

ylmz

Standart ürünler bulunur genellikle özel bi malzeme olmadığı sürece gerçi eski selanik pasajı olsun karaköy pasajı olsun burada öyle enteresan malzemelerde bulunuyor mesela ör : bc337 bunu bulamayacağın yer yok ama gidipte bi dijital pot entegresi ararsan işin biraz zor :) çok araman gerekıyor işin açıkcası biraz piyasayıda bılmen gerekıyor. Ufuk elektronik var cd falan verıyor orada componentlerın lıstesı var o tarafa geçersen bı uğra selam ver al bı cd tak pc ne oradan bak derim.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Kabil ATICI

Ne yazık ki internet siteleri güncellenmesi konusunda biraz yavaş kalsada önerebileceğim
http://www.direnc.net
http://www.ozdisan.com
gibi sitelerin firmalarını önerebilirim ama yinede malzeme listelerinin doğrudan firma ile görüşülmesi gerekiyor.
ambar7

ylmz

özdisan ın ınternet sitesine pek güvenme var dıyorlar telefonla yok dıyorlar sonra bi kaç kez başıma geldi Reklama girmesin ama direnc.net ve int-elektronik güncel tutuyor
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Cetinal

ilk önce malzemeleri belirlersin sonra ona göre işi yaparsın .. olmassa  farnell veya digi-keyden malzeme al daha sorunsuz oluyor.

Saruman

Sanırım reklam filtresi kaldırılmış.

Ben genelde dorukanstore.com dan alıyorum malzemeleri.

sigmoid

bluemavi.com danda kontrol edebilirsiniz.

dediğiniz gibi bu iş zor. Stoklarında gözüküpte olmayan ürünler oluyor. Hatta bir keresinde bir devre yapacaktım. Satıcı malzemenin sürekli elinde olduğu söyledi ama yoktu. İşin komik tarafı bir ara kırmızı çok telli kabloda bulamadım. Her rengini getirmişler ama kırmızı rengi yoktu.