Dinamik mikrofon PC ye bağlanır mı?

Başlatan Gökhan BEKEN, 30 Ekim 2011, 23:40:58

Gökhan BEKEN

Shure marka bir dinamik mikrofon var, müzik kaydı yapmak istiyorum pc ye bağlamak için bir aracı cihaz vardı(bağlama, gitar için kullanılan pedallardan), eko felan ayarlıyodum güzel oluyodu. Cihazı bir arkadaşa verdim, sizce en ucuz yoldan nasıl müzik kaydı yapabilirim? Preanfi şart mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Saruman

Ben daha önce dinamik mikrofonu bilgisayara bağlayarak gitar sesi kayıt ettim fakat benim mikrofonum gövdeden preanfiliydi,yanlış hatırlamıyorsam preanfi kısmını

kapattığımda da sorunsuz bir şekilde kayıt yapabiliyordum.

-Hasan-

Alıntı yapılan: silvercopper - 31 Ekim 2011, 00:49:41
Ben daha önce dinamik mikrofonu bilgisayara bağlayarak gitar sesi kayıt ettim fakat benim mikrofonum gövdeden preanfiliydi,yanlış hatırlamıyorsam preanfi kısmını

kapattığımda da sorunsuz bir şekilde kayıt yapabiliyordum.


Mutlaka olması lazım. Ben de bilgisayarın mikrofon girişine (MIC IN) preaplifikatörsüz olarak direkt Elektret mikrofonu bağladım, sorunsuz bir şekilde bilgisayarda sesi almıştım. Ama diğer ses girişine (LINE IN) taktığımda preamplifikatörsüz çalışmıyordu. Demek ki bilgisayarın Mikrofon girişinde (MIC IN) preamplifikatör var, ses girşinde (LINE IN) preamplifikatör yok.

Ersin

Benzer bir devre yapabilirsin
http://sound.westhost.com/project66.htm

Yok uğraşamam diyosan 2. el  ufak mikrofon girişli mixer lara bak.

t2

31 Ekim 2011, 01:53:40 #4 Son düzenlenme: 31 Ekim 2011, 01:55:40 t2
Karmaşık devreye gerek yok. pcde zaten mikser var. Mikrofon girişinde preamp var.
Sadece elektret mik. gibi davranması için toprağa direnç bağlanacak.  Yani tüm devre 1 direnç bir kondansatör. Duruma göre direnç 1k yerine 4k7 yapılabilir.

Benim çizdiğim gibi güzel çalışır.


http://a1110.hizliresim.com/q/y/7xbz.jpg

Gökhan BEKEN

31 Ekim 2011, 02:45:40 #5 Son düzenlenme: 31 Ekim 2011, 02:47:57 meftun
Hepinize çok  teşekkürler. @t2 hocam dediğiniz yöntem hoşuma gitti yapacağım. Yalnız " pcde zaten mikser var."  demişsiniz, ses kartının onboard veya harici olması durumu değiştirir mi? Benim seskartı onboard da.

Ha bir de GND hattı nı nereye bağlayacağım anlamadım? PC deki mikrofonu taktığımız yere 2 tane kablo gidiyor, birini GND mi kabul edeceğiz?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t2

onboard olmasi fark etmez. windows record mixer diye arastir. evet bir uc gnd.

The Gariban

Alıntı yapılan: meftun - 31 Ekim 2011, 02:45:40
Ha bir de GND hattı nı nereye bağlayacağım anlamadım? PC deki mikrofonu taktığımız yere 2 tane kablo gidiyor, birini GND mi kabul edeceğiz?

Mikrofonun fişi eğer 3,5 mm jack ise jackın ,plastiğe en yakın olan ve en uzun olan kısmı,GND ucudur,Mikrofon jackı 3(yada 4) pinli silindir yuvarlak ,kenarında bir tırnağına basılarak giriyor ise bunda da GND ucu yuvarlak fişin etrafında ki metal ile ,fişin içindeki uçlardan biri (yada iki ucu) ile kısa devredir bu uç/uçlar GND ucudur.


OG

Bağlarsın ama dinamik mikrofonların çıkış seviyesi 2-10mV gibi çok düşük seviyededir. Ayrıca dinamik mikrofonlar sağır diye ifade edilir, çok yakınından konuşmak gerekir, adeta öpercesine ağız yaklaştırılır. Genelde sahne gibi sesin geri döndüğü yerlerde, ötme olmasın diye bu mikrofon kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ersin

AlıntıKarmaşık devreye gerek yok. pcde zaten mikser var. Mikrofon girişinde preamp var.
Sadece elektret mik. gibi davranması için toprağa direnç bağlanacak.  Yani tüm devre 1 direnç bir kondansatör. Duruma göre direnç 1k yerine 4k7 yapılabilir.

En başında yazmış saza SHURE microfon bağlayacam demiş, skype ta muhabet için değil bu . Shure microfon aldığına göre de bu adam profesyonel kayıt yapmasada da home record tarzında bişeyler yapmak niyetinde.O verdiğiniz devreden iyi bir sonuç elde edineceğinden süpheliyim, enstrumanın frekans aralığı daha geniş , konuşma ise farklı.
Mixer e gelince , ufak ve ucuz mixerler var, bunlarda balanslı mikrofon girişi bulunmaktadır, o mixeri preanfi olarak kullanılması dır .

t2

31 Ekim 2011, 12:29:10 #10 Son düzenlenme: 31 Ekim 2011, 12:54:29 t2
Ses kaydedilmeyecekse, gitardan kayıt için  mikrofon yerine bunun kendi elektrosu oluyor galiba bu daha uygun olur.   

AlıntıO verdiğiniz devreden iyi bir sonuç elde edineceğinden süpheliyim
Ben şüpheli değilim.  Mikrofon ses kaydı için kullanılacaksa, Belki ufak değişiklik gerekir. Girişteki RC yüksek geçiren filtre gibi olduğundan  frekansı beğenmediysek onları biraz değiştirmek gerek. 100n Yerine 470n takılabilir. 

PCnin mikrofon girişi, frekans karakteristiği, mikseri  FAZLASIYLA yeterli. 


Filtre vb. lazımsa, Stüdyo programın varsa  bilgisayardan hepsini yapabilirsiniz. Ben cooledit kullanıyorum, tavsiye ederim.

Alıntıdinamik mikrofonların çıkış seviyesi 2-10mV gibi çok düşük seviyededir. Ayrıca dinamik mikrofonlar sağır diye ifade edilir,

Bu da hiç sorun değil. Hatta sinyalin fazla olup kısılamamasından daha iyidir.  Ses az geldiyse 10bin  veya 3 kat  gibi istediğiniz ölçüde kuvvetlendirebilirsiniz. İsterseniz dinamik filtre uygulayabilirsiniz. Normalize edebilirsiniz.


Ersin

@t2,
Seninle tartışmaya girmeyecem , yazdıklarından bu işi profesyonel/yarı profesyonel olarak bilmiyorsun.Arkadaş a belki o devre yeter yada yetmez kendi karar vereceği bişey , 24bit studyo kalitesi gostermen bişey i ifade etmiyo , butun ses kartlarında vardır bu, soylemeye çalıştığım da o değildi zaten orayi kesnlikle anlamamışsın.

AlıntıSes kaydedilmeyecekse, gitardan kayıt için  mikrofon yerine bunun kendi elektrosu oluyor galiba bu daha uygun olur. 

Cevabi en başta yazılmış zaten

AlıntıShure marka bir dinamik mikrofon var, müzik kaydı yapmak istiyorum


Herkesin standartları farklı olabilir belki ben daha profesyonel olması için bakiyorum olaya ,siz ise daha ekonomik, kişiye göre değişen şeyler bunlar.
Overdrive , fuzz , distortion,flanger , fet preamp / ton kontrol , compressor/limiter,enhaincer,parametric equalizer gibi 20 den fazla devre yapmışımdır ki bunlar orjinal cihazın yerini tutumuyo.Kayıt olarak ta Cubase programını kullanıyorlum, cooleditle kıyaslayabilirsin.

t2

31 Ekim 2011, 13:55:49 #12 Son düzenlenme: 31 Ekim 2011, 13:59:20 t2
Bilmediğimiz şey nedir? şöyle detaylı anlşatsan da öğrensek? söylemeye çalıştığın şey nedir? gizli bir şey midir? 

fuzz , distortion,flanger , fet preamp / ton kontrol , compressor/limiter,enhaincer,parametric equalizer gibi hiç bir devre yapmadım kullanmadım.  Yani bu işi dediğin anlamda bilmiyorum. Ortada kaliteli mikrofon var. kaliteli kablo ile kaliteli ses kartına kaliteli şekilde girersin. kaliteli kayıt yaparsın gibi görünüyor. cahilliğimize ver.


Ersin

Ses için ( vocal ) olan mikrofonlar  genelde 100Hz ve yukarısı olur, bu üreticiye göre değişebilir, genelde kabul edilen 100HZ-8KHz arasıdır.Enstrüman olunca bu aralık 20HZ-18KHz aralığında olbilmektedir. Diyeceksiniz ki ben dandik mikrofonla da kayıd yapiyom ve oluyo, evet olur ama 20HZ te ki frekansı -6db yada daha fazla düşük bir seviye ile alırsın ve kaydın teneke sesi gibi çıkar.Bu sadece mikrofona bağlı bişey değil, mikrofon - kablo -preamp / mixer - souncard gibi parametreler de önemli.Ses kartında 96KHz olması yeterli değil , bu ses kartın db oranı nedir gibi faktörler var, dip gürültüsü daha yuksek olduğu için profesyonel kayıtlarda pci ses kartı pek tercih edilmez  , harici ses kartı kullanılır ( fireware ) pc deki gürültülerden etkilenmemesi için.
Konu çok geniş aslında bayağı yazılacak şey var ama bu kadarı da yeterli olduğunu düşünüyom.

Effect lere gelince ağırlıklı olarak elektrogitarda kullanılan cihazlardır , bazıları sazda da kullanılır.Direk gitara/ enstrümana bağlandığı için girişlerinde preamp ta bulunmaktadır.

Biraz tartışma gibi oldu , konu da değişti gibi, o yuzden ben burda duruyorum.

imuhtar

t2 abicim condansatör mikrofonda direnci artıya bağlamak gerek