Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ds1302 - enteresan bir sorun

Başlatan downloaded, 13 Kasım 2011, 00:42:43

downloaded

Konuyu nereye açmam gerektiğini bilemediğim için programın kodunu yazdığım dilin altına yazmaya karar verdiğim detayını verdikten sonra probleme gelmek istiyorum.
Devre oldukça karmaşık, içinde sıcaklık sensörleri tuştakımları ekranlar pek çok eleman var. olay çok karmaşık olduğu kadar basitte. problem ds1302. herşeyi yaptım yazdım ettim. çalıştırdım. ds1302 dışında bütün devre tıkır tıkır saat gibi çalışırken ds1302 süper enteresan bir problem çıkardı.
şöyleki herşey bitti. devreyi çalıştırdım. tuştakımında menüde dolandım falan. (saatim saniye göstermiyor. bu notu söylemek istiyorum.) sonra güç devremde bir çıtırtılar oldu. allah allah o neymişki diye yaklaştım güç devresine. çok hafif bir koku. o ne diyip 2576'ya dokunmamla prizi çekip gözyaşları içinde tuvalete soğuk suya koşmam bir oldu. anlaşılan devrem fazla akım çekmişti ve 2576'yı ısıtmıştı. neden?
elime bilimum pansumanı yaptıktan sonra devrenin onüne geçtim ve başladım sorunu aramaya. simülasyonda hatasız çalışan devrem neden bu şekilde canımı yakmış olabilir diye kendimlede tartışıyorum tabi. neyse, her elemanı teker teker çıkarıp taktım ve gördümki ds1302 bi işler çeviriyor. çünkü çalıştırdıktan sonra yaklaşık 10 saniye düzgün çalışan ds1302, bir anda 60-80 derecelere fırlıyor. akımı çeken eleman belli oldu. peki ama bu neden. geçtim bread board başına ds1302 ile detaylı bir çalışmaya girdim. gerekli gereksiz herşeyini öğrendim. gelgelelimki problemi çözemedim.
son geldiğim noktada ulaştığım bir kaç durumu paylaşıyım. belki bir fikri olan vardır.
1.eğer vcc1 toprağa bağlanıp vcc2 +5 yapılırsa, elemanı yazım ve okuma yapabiliyorum. lakinki saniye ilerlememekle beraber 10 saniyeden fazla çalıştırırsam kaynar.
2.elimdeki ikinci ds1302 aynı şekilde tepki veriyor. yani ikiside aynı seriden. hatalı üretim olma ihtimali ne kadardır?
3.1.pini vcc2, 4. vss, 8. pini vcc1 olarak varsayarak kuruyorum devreyi. datasheet öyle söylüyor. bunda bir hata olabilirmi? (daha evvel başıma gelmişti graphic lcd'lerde bu durum.)
4.ilk denediğimde pil şarj modunda initial ayarlıyormuşum, ondandır diye düşünmüştüm. ama onuda kapadıktan sonra hiç bir hareket elde edemiyorum.
5.bence en enteresan ötesi durum burası. oda şuki pic'i ds1302'den ayırıyorum ve sadece 1302'ye güç veriyorum. ısınma sorunu yine oluyor. sadece çok az daha yavaş. 3-5 saniye arası daha uzun sürüyor.
aklıma şu anda daha detaylı bir bilgi gelmiyor. aklıma gelen her şeyi denedim. internette araştırabildiğimin en üstünü şekilde araştırdığım halde bulamadım. her türlü fikre ve yardıma açığım umarım bu işi halledebiliriz.
downloaded

Maxim

vcc1 pil girişi onu şaseye bağlamayın, pil kullanılmayacaksa ya boşta kalacak yada 1mohm ile şaseye bağlanacak olmalı diye biliyorum. Problem bundan olabilirmi ?

bir ihtimalde pcb de kısa devre olabilirmi bir yerlerde? breadboard tada ısınma oluyormu ?

ete

VCC1 pini kesinlikle Toprağa bağlanmamalıdır. Muhtemelen VCC1 ile VCC2 arasında bir diyot var ve sen sistemi diyot üzerinden topraklamış oluyorsun.
VCC1 pini Pil girişidir. Aynı zamanda pile oradan şarj akımıda verilebilir. Tabiiki VCC2 den besleme yapıldığı sürece.
VCC2 ise normal şebeke beslemesidir. DS1302 girişleri kontrol eder (Power Control Unit) hangisi diğerinden 0,2V yüksek ise RTC ye oradan besleme kabul eder. VCC1 ucuna genelde 3V luk litium pil bağlanır. Şebeke Besleme bacağından da +5V verilir. Şebeke var olduğu müddetçe pilden yüksek olduğu için  sistem oradan beslenir. Şebeke kesilirse 3V şebeke voltajındanbüyük olacağı için sistem otomatik olarak pildenbeslenir. Aslında RTC 2V dolayına kadar çalışabilir.  V da 300 nA civarında bir akım tükettiği için şarj edilmiş büyük değerli bir kondansatör ile bile çok uzun zaman çalışabilir. Bu nedenle genelde şarjlı pil bağlanmaz ve 3V luk pil bile onu en azından pil bozuluncaya kadar çalıştırır ki bu süre 10 yıl civarında verilmektedir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

downloaded

bende ilk önce aynı sizin dediğini gibi düşünüyordum, kaçak akım vcc2den vcc1'ye doğru akıyordur diye düşünmüştüm.o yüzden ilk önce vcc1e ters diyot bağladım toprağa, olmadı. direnç koydum olmadı. bende application notunu buldum.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/46/app82.pdf
burda yazdığına göre trickle charge özelliği kapatıldığında, vcc1 veya vcc2 den herhangi birinden besleme yapılıp ikinci ucu toprağa verilmesinin uygun olacağını okudum, denedim.
sayın ete, kesinlikle haklısınız, power control unit girişleri kontrol ediyor, hatta yanlış anlamadıysa vcc1den beslenirken rama ulaşımda kapatılıyor ve sadece içerde saati saymaya devam ediyor(yanılıyor olabilirim.) application note'ta böyle bir ibare yok ancak. her iki şekildede çalışır demişler. devrem pille çalıştığı için ikinci bir pille entegreyi besleme ihtiyacım yok diye düşündüm. bu kadar zor olacağı hiç aklıma gelmemişti doğrusu bu işin :)
sayım maxim, breadboardda sadece entegrenin vcc2 ve gnd bağladığımda dahi ısınıyor. aklıma gelen bütün ihtimalleri denedim. dün gece yeni bir devre kurdum. sadece ds1302'nin ramine yazıp okuyor. okuduğunu lcd'ye yazıyor. enteresan bir şekilde o deneme devresinde vcc2'yi vdd'ye, vcc1 ve gnd'yi vss'ye bağladığımda ds1302 çalıştı. osilatorde çalıştı. 10 saniye kadar verdi sürekli yüklediğim saniye değerini arttırarak verdi, oldu galiba diye düşünürken ısınınca kapadım.
vcc1'e gerilim verince ise tarih olarak 1/1/0 gün 7 saat ise 0:1:0 verisi gönderiyor. ben ne yüklersem yükleyim bunu değiştiremiyorum. WP açık diye düşünüp ramden onlarıda okumasını sağladım. WP'de CH'de 0. neden böyle oldu hiç anlamadım bu entegre dünyadaki en kolay entegrelerden biri değilmi ya :) neler neler yapıp ds1302'de takıldım :)

downloaded

enteresan problemimde enteresan gelişmeler oldu, yine bir deneme esnasında vcc2'ye vdd, vcc1 ve vssde toprak bağlıyken, entegreyi topraktan çıkarmış bulundum. entegre çalıştı. yani vcc2de +5v, vcc1'de toprak varken entegre çalışıyor. vss kesinlikle gnd veya vdd'yle birleştiğinde akım fırlıyor.(bu işe bir açıklama getireyim. çektiği akımı şurdan anlıyorum. 2576'mı besleyen adaptör 12v-2A SMPS bir adaptör. çekilen akım değiştikçe içindeki bobinin sesi değişiyor. bu şekilde adaptörden çekilen akımı algılıyorum ve 2576'nın neler yaşadığını takip edebiliyorum. normalde buna hep dikkat ederim ancak elimi yaktığım esnada evde gürültü vardı, duyamıyordum. ev ahalisi yaşamını sürdürürken çalışmak bir dert.) sadece arada saçma sapan değerler gönderiyor, birde haftanın günü değerini 7 ayarlamama rağmen 83 okuyorum. ramde 0x80 adresini okuduğumda, bazen CH bitinin kendi kendine 0-1 olarak değiştiğinede şahit oluyorum. ama yinede entegre çalışıyor! hiç bir ısınma problemi yok! tam bir şaka. teoride kesinlikle mümkün olmayan bir şeye gözlerimle şahit oluyorum. 10 dakikadır herşey düzgün ilerliyor. ama neden? keşke hiç çalışmasalardıda yeni ds1302'ler alıp bunların bozuk olduğuna ikna olsaydım. şimdi satılan hatalı bir ds1302 serisi olduğu fikri kafamda oluştuki bu hiç hoş bir durum değil.(yazım biterken görüyorumki 15 dakikadır hatasız ilerliyen bir ds1302'm var :) )
bu konuda fikri olan varsa beni aydınlatabilirmi? ben bu entegreye güvenip devremin son haline bağlamaya çakiniyorum şu anda.

Andromeda

Vcc1 i boşta bırakın
sonra şarjsız pil takıp, şarjı da kapatırsınız...
bir yerlerde kısa devre olduğu açık...
diğer sorunlar yazılım ile ilgili
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Vcc1 i hangi dusunce ile topraga bagladiniz? Bosta biraksaniz sorun cozulecek sanki.

Vcc1 pini ayni zamanda bu pine bagli pili sarj etmeye yariyor. Siz bu pini topraga bagladiginizda entegre topraga akim basiyor. Ancak bunun icin ilgili registere
http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS1302.pdf sayfa 9 uygun degeri yazmis olmaniz gerekiyor.

Vcc2 den besleme voltajini, Gnd den Gnd yi girin.

Vcc1 bacagina pil yada super kondasator bagladiysaniz yada Vcc1 i bosta biraksaniz hic sorun yasamayacaksiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

downloaded

2. ve 3. mesajımda belirttiğim gibi vcc1'in veya vcc2'nin toprağa bağlanacağı bilgisine maxim'in konu hakkında yayınladığı application note 82'den ulaştım. link yukarda var. devrenin eksra pile ihtiyacı yok zaten normal şartlarda pille çalışıyor. bütün registerler datasheet'en uygun şekilde ayarlandı. zaten yazılımda hata olsa isis'inde doğru çalışmaması gerekirdi. diye düşünüyorum. tabiki isis fazla ideale göre davranıyor bazı durumlarda çalışmayacak devreleri çalışıyor gösterdiği olmuştur ama burda dert bambaşka.
yine üst mesajımda belirttiğim gibi entegre şu anda vcc2 +5'e, vcc1 toprağa bağlıyken nispeten doğru çalışıyor. vss'ye bağlanan herhangi bir bağlantı sıkıntı yaratıyor.
bu yüzden ben hakkımı farklı dükkanlardan alınmış farklı serilere mensup olduğunu umacağım yeni bir kaç ds1302 ile denemekten yana kullanacağım. en yakın zamanda deneyimlerimi paylaşacağım.

z

Enteresan durum bahsettiginiz uygulama notunda Vcc olarak belirtilen bacaklarin Gnd'ye baglanmasinin onerilmesi.
Muhakkak bir bildikleri vardir.

Gnd pinini topraga,  Vcc1 ve Vcc2 yi birlikte beslemeye baglamayi denedinizmi?

downloaded

ilk o şekilde denemiştim zaten, daha sonra ikisini ayrı ayrı taktım. olmayınca application note buldum ve inceledim. böyle öneriyordu. vcc2'den vcc1'e akan akımın entegreyi çalıştırması beni benden aldı zaten açıkçası. vss'ye herhengi bir bişey bağladığımda verdiği tepkide cabası.

JKramer

Uygulama notunda gösterilen şekilde (Vcc2=+5V, Vcc1=GND, GND=GND, trickle charge kapalı. Zaten başlangıç durumunda da kapalı) kullanıyorum, devrelerde herhangi bir sorun çıkmadı. Breadboard'da mı pcb'de mi deniyorsunuz bilmiyorum ama devrenizi tekrar kontrol edin. Küçük bir ihtimalle entegrede de sorun olabilir.

downloaded

sorun çözüldü.
hatalı entegreler!
söyledikte 5 tane aldım hepsini sırayla taktım devreye, hepsi mis gibi çalıştı. siz siz olun, entegrelere güvenmeyin, ilk denemelerde güvenilir güç kaynakları kullanın, parmağım ancak iyileşebildi. nerden denk geldi iki tane bozuk entegre aklım almıyor.

Andromeda

bence biryerde kısa devre oldu ve bozuldular  ,uğraşırken kısa devre kalktı....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Saglam entegrelerden birisinin batarya pinini (Vcc1) Gnd ye baglayip ardindan da en yuksek akimda sarj enable olacak sekilde cip registerine deger yukleyip cipi bir sure calistirin.

Eger cip bozuluyorsa boyle bir durum olusmustur.

eozbay

Arkadaşlar ben aynı modülü arduinoda kullanıyorum. Bende de vcc1 e GND vcc2 ye 5V verince çalışıyor. Diğer seçeneklerin hepsini denedim çalışmadı. (Vcc2=5V Gnd=GND, Vcc1=hiç birşey  ---->çalışmadı
Vcc1=5V, Vcc2=5V Gnd=GND ---> Çalışmadı
Vcc1=5V, Gnd=GND, Vcc2=hiçbirşey ---> çalışmadı)
fakat bu durumda çalıştırdığımda saati sanırım hafızasında tutmuyor. Yani pilin şarj problemi var gibi gözüküyor. Nasıl çözebilirim?