el tipi gps usb data okuma yardım

Başlatan zenze, 15 Kasım 2011, 19:26:04

zenze

El tipi gps lerin çoğunda seri nmea modu vardır ve usb portu üzerinden seri nmea verisi aktarırlar. Elimdeki magellan exp gps de seri çıkış özelliği yok gözüküyor.Ama Ayarlar kısmında nmea usb seçilince baud ayar ekranı geliyor) usb portunun D ve şase uçlarını osilaskopla gözlediğimde hiç bir sinyal göremiyorum.Pc ye usb üzerinden bağladığımda flash bellek olarak görüyor içindeki dosyaları görebiliyorum. Bu gps exp 310  , picle bundan nmea veriyi  nasıl okurum  ?

zenze

Cihazı biraz daha inceledim. Kendi driver yazılımını kurup cihazı taktığımızda. Usb üzerinden sanal seri port oluşturuyor.Oluşturduğu sanal seri portu hyper terminal üzerinden okuyabiliyoruz. PC yi işin içine karıştırmadan cihaz usb çıkışından veriyi nasıl okuyabiliriz. Fikri olan var mıdır? Teşekkür ederim

Kabil ATICI

Bu iş için usb host özelliği olan ürünler kullanabilirsin.

Kullandığımız usb aletler slave yapıdadır. Yani bilgisayar gibi (yeni çıkan  usb bellek üzerinden resim ve fil okuyabilen televizyon ve dvd player) aletler tarafından kullanılmaları gerekir..

Örneği FTDI firması tarafından üretilen Vinculum http://www.ftdichip.com/Products/ICs/VNC1L.htm entegresi bu amaç için kullanılabilen türden bir üründür. Diğer üreticilerinde bu türden ürünleri vardır.

Tabii kendi amaç ve isteklerimiz doğrultusunda programlamak kaydı ile.
ambar7

zenze

Bu konuyu yeniden canlandırmak durumundayım. O zaman çözüm bulamamıştım , yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

leblebitozu

STM32F4Discovery kitin varsa usb host özelliği vardır, gelen lib'lerin içinde usb host kısmında USB CDC şeklinde virtual seri port oluşturan bir proje olması lazım.

zenze

usb host la usb üzerinden dosya okunabildiğini biliyorum. Usb formatında devamlı  gelen datayı nasıl okuyup işleyebilirim

zenze

Aslında daha kolay bir yol arıyorum. Gps pc bağlandığında sanal bir com port oluşturuyor.Ve datayı gönderiyor. Bu sanal com port oluşturmayı mcuyla simüle edemez miyim ?

t2

Edersin. Hep yapılıyor zaten. mcu ile Usb aygit demo olarak akla hep o gelir. sanal comport. Cdc emulator. Usb kabiliyeti olan mcu yu seçip usb demolarina bakılacak. Orada usb cdc demo vardır.

Galiba yanlış anladım. Pcye baglanmayacak mcuya bağlanacak. Mcu sanal comport görecek. onu bilmiyorum