Yüksek amperli voltaj regülasyonu

Başlatan bybik, 01 Aralık 2011, 17:19:06

bybik

Elimde 10A,20V bir trafo var.Bunu bir devre ile regüleedip güç kaynağı gibi kullanmak istiyorum.Bunu yapabileceğim bir yarı iletken veya devre önerebilirmisiniz?

Kabil ATICI

Bulabilirsen EVL Elektronik isimli Almanca yayınlanan bir dergi var. Bu derginin eski sayılarında böyle bir konu vardı.  4A' regüleli güç kaynağı  normal transformatör kullanıyordu.  10A sürümünde toraid transformatör kullanıyordu. Hatta kısadevre korumalı ve çıkış transistörlerinin takılı olduğu soğutucuya fan bile bağlıydı.
Sanırım internette var.  bu konu ile ilgili sayılar taranmış olarak birkaç yerde gördüğümü hatırlıyorum.

http://www.elv-downloads.de/Assets/Produkte/2/225/22532/Downloads/22532_Universelle_Netzteilplatine_um.pdf
buna benzer.

Daha eski sayılarda üzerinde ampermetre ve voltmetre bulunan sayılar olacaktıx kolay gelsin
ambar7

pwm.c

tamam regüle etmek istiyorsun ama gerilim ayarlı mı olacak yoksa sabit mi?
akım ayarı olacak mı? olacaksa min ve max değerler ne olacak.
ayrıntıları tam belirtirsen daha iyi yardımcı oluruz. eğer incelemek istersen L4970A entegresi var. 10A çıkış akımına sahip ayarlamabilir smps entegresi.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

bybik

Benim kafamda sadece voltaj ayarı vardı.Ancak amper ayarıda olursa daha iyi olur.Belli kriterlerim yok sadece kaliteli bir güç kaynağı yapmayı planlıyorum.Her türlü öneriye açığım.  L4970 i inceledim gayet iyi.Eğer daha iyi bir seçenek olmassa büyük ihtimal bu entegreyi kullanırım.

pwm.c

öncelikle elindeki trafo ile 0...15v ayarlı bir güç kaynağı yapabilirsin. elbette daha yüksek voltajlara dönüşüm yapabilme imkanların var ama yükselttiğin voltaj kadar akım azalması oluyor. 15v sana yeterli ise yükseltmeye uğraşmana gerek yok.
büyük akım istediğin için anahtarlamalı çalışan smps devreleri şart oluyor. liner regüle ile de yapılabilinir ama fazla ısı ve güç kaybı sorunları oluşur. smps devreleri ise verimli olmasına karşın yapımı zor, çıkış parazitli ve dar bir band aralığında ayar yapılabiliniyor.

sana önereceğin dier bir entegre ise LM317
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf
bunun datasheetindeki uygulamaları incele. hem liner hemde smps olarak yapılmış şemaları mevcut. bunların arasındaki şu uygulamalar senin işine yarayabilir. tabiki istediğin değerlere göre uyarlanmalı.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

K46

5A akım yeterli ise; yapımının basitliği açısından LM2679'u da incelemenizi tavsiye ederim. Voltaj ve akım kontrollü 5A Step-Down smps
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

CLR

Alıntı yapılan: bybik - 01 Aralık 2011, 18:21:20
Benim kafamda sadece voltaj ayarı vardı.Ancak amper ayarıda olursa daha iyi olur.Belli kriterlerim yok sadece kaliteli bir güç kaynağı yapmayı planlıyorum.Her türlü öneriye açığım.  L4970 i inceledim gayet iyi.Eğer daha iyi bir seçenek olmassa büyük ihtimal bu entegreyi kullanırım.

Hayatımda L4970 kadar dandik bir chip görmedim.
Knowledge and Experience are Power

pisayisi

l4970 ler müzelik oldu artık :) trafo çıkışını dc ye dönüştürdükten sonra lm338 li aşağıdaki devreyi kullanarak 10 amper ayarlı güç kaynağı elde edebilirsin. çıkış 1.2 ila 20 volt arası ayarlanabilmekte.. ancak 20 volt dc giriş için 20 volta kadar ayarlı çıkış alınamaz bu apaçık ortada.
datasheeti incelemeni öneririm fikir verecektir ...

Murat

bybik

Alıntı yapılan: pisayisi - 02 Aralık 2011, 11:07:34
l4970 ler müzelik oldu artık :) trafo çıkışını dc ye dönüştürdükten sonra lm338 li aşağıdaki devreyi kullanarak 10 amper ayarlı güç kaynağı elde edebilirsin. çıkış 1.2 ila 20 volt arası ayarlanabilmekte.. ancak 20 volt dc giriş için 20 volta kadar ayarlı çıkış alınamaz bu apaçık ortada.
datasheeti incelemeni öneririm fikir verecektir ...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Lm338 in datashete i malesef çok yanıltıcı  hazırlanmış.Bu entegre sadece çok düşük voltajlarda 10A e çıkabiliyor.5 Adet almıştım 2  sini sadece 500ma de yaktım.Sonradan forumda bir arkadaş açıklama yaptı.

Alıntı yapılan: alone_lover - 25 Ağustos 2011, 11:16:36
Arkadaşlar bir malzeme alırken, datasheet lerini iyi yorumlayalım, iyi inceleyelim lütfen. Datasheette grafiklerden yola çıkarak , regülatörün 5A de yaklaşık 2.5V dropout voltajı oluştuğunu görüyorum. Soğutucusuz thermal direnci Rthja(Jonksiyondan ambianta) = 35 C/W

5 amper akım geçtiğinde Regülatör üzerindeki güç kaybı = 2.5 x 5 = 12.5 W

Regülatörün sırtını 25 C de sabit tuttuğunuzu farzsayarsak(ki bu çok zor) ;

Regülatörün jonksiyon sıcaklığı = ( 12.5 x 35 ) +25 = 462.5 C derece yapar....

Gerisini siz düşünün...
Zaten malzeme bu sıcaklığı göremez bile  :)

Not: bu arada bu minimum dropout için hesaptı...

pisayisi

heatsink kullanılmadan kesinlikle çalıştırılmaması lazım. yeterince büyük ızgara adeti fazla aluminyum soğutucular daha iyisi bakır soğutucularla güvenilir sıcaklıklarda tutulabilir.switch mode olmayan bütün dc dönüştürücülerin ortak derdi budur zaten kayıplar fazladır soğutma işine kafa yormak şart yoksa verim almak imkansızlaşır.
Murat