Açık kapılar!!!!!!!!!!

Başlatan Veli B., 08 Temmuz 2004, 21:04:46

Veli B.

\\xxx.xxx.xxx.xxx\c$

İnanamıyorum böyle bir saçmalık olabilir mi?
Norton firewall yüklü, xp güvenlik aktif ve paylaşım vermedim hatta hizmetlerden kapalı ama ie de ıp yazıp entere basıyorum ve c sürücüsü önümde.Bunu önlemenin yolunu bilen var mı?
Bu her bilgisayara bu kadar kolay erişilebileceği anlamına geliyor ki beni çok korkuttu!!!!!

DumrulBey

Merhaba,

Arkadaşım bence sorun yok, telaşlanma. Herhalde sistemin internet dışından bir ağa bağlı. Dilersen diskin özelliklerinden paylaşım sekmesine gelip bu izni kapatabilirsin. Kapatmasanda NIS dışarıya çıkış vermez. En ufak riskli çıkış varsa uyarır. Eğer tanımlamadıysan veya "Permit Always" yapmadıysan bundan haberin olur.

Aslında NIS olmasa da Windows yine çıkış vermez. Verse de yönetici parolasını ister ki kendi makinen olduğu için bu parola sorulmamış. Ağdaki herhangi bir bilgisayardan bile parola ister. Tabii parola önceden girilip kayıt edilmediyse veya ulaşılmak istenen makinede kullanıcı açılmadıysa.

Windows XP'de şu ana kadar gördüğüm tek açık var, o da arama sırasında belli oluyor. Yani LAN içerisindeki bir sisteme şifresiz giremezken o bilgisayarda olabileceğini tahmin ettiğin dosyayı aradığın zaman bulunan dosyalara erişiyorsun. Herhalde o olayı yamamışlardır.

Bence en iyisi W2K kullanmak. Eski olduğu kadar teknoloji alt yapısı Windows XP ile aynı. Tek farkı makyajı ki o da hızdan şikayetçi olanların katlanabileceği bir şey. Bir ara IP adresini gönder sistemini testten geçirelim istersen. Korkma açık olsa da bir şey yapmayız...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

Sistemim internete bağlı değil.(dial-up)
Bütün paylaşımlar kapalı.
11 bilgisaayr var
sistem xp pro
ağ için şifre koruması hepsinde var
ve kendi bilgisayarıma başka bir pc den erişiyorum.
Şİmdi yorumun ne.
Bir sohbet esnasında iletişim ve ağ sistemleri üzerine uzman bir arkadaş söylemişti ve bu gün denedim.
ağ şifresi için ise user:administrator ve şifre: -   (boş)
ve içerdesin

Ersin

Selam ordaki xxx.xxx.xxx.xxx senin local ip internete ciktigin ip değil  ;)

mmengi

dostum bu C$ sistemin paylaşıma açtığı bir şey dolayısıyla local ip ile buraya ulaşabilirsin. Bu paylaşımı kapatırsan ulaşımı engellersin.bu normal C sürücüsünü paylaştırmak gibi bir durum.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "katana"Sistemim internete bağlı değil.(dial-up)
Bütün paylaşımlar kapalı.
11 bilgisaayr var
sistem xp pro
ağ için şifre koruması hepsinde var
ve kendi bilgisayarıma başka bir pc den erişiyorum.
Şİmdi yorumun ne...
Tıpkı eski Linux sistemlerdeki sorun Windows XP'de de mevcut. Yeni kullanıcı açtığınzda şifre koymayı önermiyor. Ancak çok şart değil çünkü sistemde bütünleşik güç duvarı (firewall) var. Zaten ek bir çapa sarfetmediğinizde veya sistemde trojan gibi bir açık kapı bırakmadığınız müddetçe internetten legal giriş yolları kapalıdır. Tabii bir açık varsa istersen şifreli korumalı bir sistem olsun eski Redhat versiyonlarındaki gibi root olabilirsiniz. Bunlar çok ince işler, kimse sizle uğraşmaz. Özel bir sunucunuz yoksa kafayı takmayın...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

Anlamadım ama...
Siz sorun yok diyorsanız tamam.:d :d :d

mmengi

Bu C$ olayı o günden beri kafama takılmıştı eskiden nt4.0 da kapatılan yer çok basitti xp de bulamamıştım.Epey bir araştırdım sonunda dos penceresinde "net share" dediğinde bu paylaşımlar görüntülendi ve "net share c$ /delete" komutu ile sildim.Eğer D, E gibi sürücüleriniz varsa onlardada yapabilirsiniz.