220V için gerilim bölücü direnç?

Başlatan emrah, 11 Ocak 2012, 14:25:24

emrah

selam,

pic ile şebekede düşen ve yükselen gerilimi izlemek için bir devre yapmama gerekiyor. 150V ile 280V arasını picin analog girşine nasıl uygulayabilirim?

ilk denemem şu oldu;
köprü diyot ile gerilimi DC ye çevirdim
750k ile 10k bir gerilim bölücü yaptım. Redresör ile 150 - 300V  gerilim uyguladım 3.5V ile 2V arası degerleri ölçü aleti ile ölçtüm fakat bu çıkışı picin anolog girişine uyguladıgımda hiçbir deger göremiyorum devredeki  LCD ekranda aynı zamanda bölünen gerilimi pice girdikten sonra ölçü aleti ile ölçtugumde yine birşey göremiyorum. kontrol için anolog pine 5V veriyorum devrem çaılısıyor.

kopru diyodun - ucu ile devrenın - ucunu birleştırdım.

en basit yoldan nasıl yapabilirm baska ? yada bu denememde yapmam gerekn baska birşey varmı?

Kabil ATICI

İşlemcinin ADC bacağını gerilim vermek yetmiyor belirli bir akımı da karşılamak gerekiyor. ADC girişine verilen gerilim örnekleme devresi içinde kullanılıyor. (Aynı durumu bitmekte olan pil üzerinde de yaşayabilirsin. Multimetre ile bir gerilim ölçerken, işlemci ile ölçmeşe çalıştığında çok daha düşük bir gerilim görürsün. Gerilim çökmesi olur)

220V ile led yakan devreler var. Bu tür bir devre kullanılabilir. Seri olarak bağlı bir kondansatör kullanılarak yapılıyor.
ambar7

emrah

anlaşıldı birde o devreyi deneyim. cevap için sagolun...

SERRO EFE

ambar7 farklı konu açmamak adına buraya yazıyorum adc girişi için ne kadarlık bi akıma ihtiyac vardır. Adc için yapmış olduğum referans voltajı max 2 mA sağlayabiliyor voltaj düşümü olmadan 2mA yeterlimidir.Tasarımı değiştirmelimiyim.
12f675 kullanıyorum datasheet te akımla ilgili bi veriye rastlamadım.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 11 Ocak 2012, 15:28:45
ambar7 farklı konu açmamak adına buraya yazıyorum adc girişi için ne kadarlık bi akıma ihtiyac vardır. Adc için yapmış olduğum referans voltajı max 2 mA sağlayabiliyor voltaj düşümü olmadan 2mA yeterlimidir.Tasarımı değiştirmelimiyim.
12f675 kullanıyorum datasheet te akımla ilgili bi veriye rastlamadım.
Kaygılandırdığım için özür dilerim, sanırım akım kaynağınız yetebiliyor.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/41190c.pdf
Veri kağıdının 90. ve 92. sayfasında sanırım sonunusun cevabı var.

Kolay gelsin.
ambar7

SERRO EFE

İlginiz için teşekkür ederim datasheetin o kısmında olabileceği hiç aklıma gelmedi.

emrah

hocam kondanastörlü led yakma devrelerinde zener dıyot mevcut. malesef kondansatörden sonraki gerilimide dirençler ile bölmekten baska cagre kalmıyor. gerilim bolucu drenclerde buyuk olcagından akım akmıyor dolaysı ile pic deger okuyamıyor.  baska bir yöntemi olmalı. pic ile ac ölcü aleti yapan yokmudur? arastırıyorum fakat çözme ulaşacak bilgiyi bulamadım henuz.

fahri-

220 yi dc ye çevirdikten sonra eksi ucu picli devrenin eksi ucuna bağladınız mı?

tyildizak

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Ocak 2012, 22:54:20
220 yi dc ye çevirdikten sonra eksi ucu picli devrenin eksi ucuna bağladınız mı?

Alıntı yapılan: emrahGS - 11 Ocak 2012, 14:25:24

kopru diyodun - ucu ile devrenın - ucunu birleştırdım.

______

Küçük bir trafo kullanmak pratik olabilir.

emrah

hocam fikirleriniz için sagolun. ben şöyle bir uygulama yaptım nekadar saglıklı olur bilmiyorum

köprü diyot ile dc ye cevirdim 750K - 22K direnç ile gerilim bölücü.  150V - 280V AC degerlerde 3-6V civarı degerler elde ettim

bu degerler ile IRFZ44N kontrol ederek devremdeki 5V luk beslemenin + ucunu S ucuna D ucunuda picin analog pinine girdim

LCD ekrandan ölçtügüm gerilim degeri 1.8 - 3V arası degişiyo HAM olarak 80-650 civarı rakamlar elede ediyorum

mosfetin G ucunada 33uf 25V kondansatör bagladım - ucu şaseye şeklinde. 5-6 saniyede anlık degişen degerleri gözlemliyorum.

böyle bir sistem nekadar karalı calısır bilmiyorum. tecrübeli arkadaslar bu uygulamam hakkında daha kararlı kılabilecek eklemeler hakkında yardımcı olurlarsa daha iyi olur.

Kabil ATICI

Forumda buna benzer bir konu geçmişti, kullanıcıya adc girişine opamp kullanlması öneriliyordu.

Opamp giriş direnci nispeten daha yüksektir. (Gerilim izleyicisi - girişteki gerilimi aynen çıkışa yansıtan  opamp bağlantı şekli.)

kolay gelsin...
ambar7

Klein

bu işin en güzeli mini bir trafo koyarak , ya da lem ve benzeri firmaların gerilim transmitterlerini kullanarak olur. 
Direk gerilim bölücüyle de olur. Ama biraz uğraştırır. Ya dirençleri düşük tutup yüksek güçlü kullanacak ve ısıya razı olacaksınız, ya da bölücü çıkışına giriş empedansı çok yüksek bir aygıt bağlayacaksınız.

emrah

hocam yapılan urunun maiyeti düşük olması gerekiyor. trafo maliyet i epey bi aşar.  mosfet bu şekilde fazla calısamazmı? bozulma ihtimali varmıdır?

My75

Alıntı yapılan: emrahGS - 12 Ocak 2012, 09:40:57
devremdeki 5V luk beslemenin + ucunu S ucuna D ucunuda picin analog pinine girdim

Source ucu ya gnd olacak,yada Drain ucu + olacak,bağlantı şekliniz yanlış sanırım..Üstelik neden IRFZ44N kullanıyorsunuz??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

emrah

yanlıs yazmısım.

1. pin G
2. pin D
3. pin S  ise

D ye + vermişim S ise picin analog pinine girmiş.

ırfz44n 0-5 volt arası tetikleme yapılıyor diye bildigim için bunu tercih ettm. zaten gerilim bölücü direnclerde bu aralıkta veriyor. öneriniz nedir hocam?