Teledünya yayını 2 televizyona nasıl aktarılır?

Başlatan mdargut, 29 Ocak 2012, 23:20:03

mdargut

Herkese iyigeceler.
Bir tanıdığım dükkanına teledünya aboneliği almış ve getirip cihazı kurmuşlar. Bizim istediğimiz ise aynı yayını üst kattaki televizyona da aktarmak. Yani ikisindede aynı anda aynı yayın olacak. Bu uygulamayı daha önce birkaç yerde gördüm.
Bunu nasıl yapabiliriz? Biraz araştırdım ve hdmi çoklayıcı ve scart çoklayıcı gibi ürünler olduğunu öğrendim. Bunları kullanırsak kablo uzunluğunda bir sınır varmıdır? Tahminen 10 metre civarı kablo gerekir. Şuanda ilk televizyon hdmi ile bağlı durumda, acaba scart çıkışındanda diğer televizyonu bağlasam ikisinede aynı anda yayın veriyormudur bu cihaz? Kullanan arkadaşlar varsa yardım ve önerilernizi bekliyorum.

Herkese şimdiden teşekkürler.

nurim

Cihazın özelliklerini bilmiyorum ama genelde bu tür cihazlardaki özelliklere göre yardımcı olmaya çalışayım.
-"Şu anda ilk televizyon hdmi ile bağlı durumda, acaba scart çıkışındanda diğer televizyonu bağlasam ikisinede aynı anda yayın veriyormudur bu cihaz?"
Eğer menüden çıkış (Hdmi - Scart....vb) ayrı ayrı seçilmiyorsa, bağlantı soketleri anahtarlı değilse aynı anda çıkış vermesi kuvvetle muhtemeldir.
-"Biraz araştırdım ve hdmi çoklayıcı ve scart çoklayıcı gibi ürünler olduğunu öğrendim. Bunları kullanırsak kablo uzunluğunda bir sınır varmıdır?
Elbette sınır vardır.
-"Tahminen 10 metre civarı kablo gerekir." bu uzunluk bana görede biraz fazla gibi....gördüğüm kablolar genelde en fazla 5mt.lik.
Ne kadar doğru olur bilemiyorum ama şöyle bir öneride bulunabilirim. Eğer mesafe 10mt ise ; teledünya cihazından 5mt lik kablo ile çıkış alınır. Bu 5mt.lik mesafeye dağıtı cihaz konur. Buradan da 5mt.lik kablolarla TV lere bağlantı yapılırsa; sanki aktarımlar 5mt ile dağıtılmış olur gibi geliyor bana, sanki denemeye değer gibi....

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

mdargut

Yardımların için teşekkürler. Görünüşe göre dediğin yöntemi deneyeceğim.
Ama bunun başka bir yolu olmalı çünkü kafelerde, lig tv yayını yapan kıraathanelerde çok gördüm bu uygulamayı ve mesafe 10 metreden fazlaydı. Diğer arkadaşlarında fikirlerini bekleyeyim biraz daha.

harti212

Arkadaş kabloya ne gerek var Aynı binadaysa 500mW RF transmitter kullanmak daha mantıklı kabloyla uğraşana kadar oho, ne gerek var.
Çağımız telsiz iletim dönemi 1 tane çubuk anten koyucaksın iş tamam.

garezza

TV sayısı daha sonra değişmeyecekse :
http://urun.n11.com/coklayici-ve-dagitici/2-port-hdmi-coklayici-splitter-adaptor-P85263943?cid=604001&gclid=CPSex-
TV sayısının sayısı daha sonra artma ihtimali varsa :
http://www.asyagrup.com.tr/default_urun.aspx?cKod=2893
Not: Linkler örnek sadece(Ürünlerin birebir kendisini tavsiye ettiğimden yada reklam yapmak istediğimden değil)

Kaliteli bir HDMI ile 50 metreye kadar görüntü aktarabilirsin.