C18 e yeni başladım #pragma #define anlayamadım ?

Başlatan handybest06, 06 Şubat 2012, 23:02:44

handybest06

C18 e yeni başladım.Bu #pragma olayını tam anlayamadım #define gibi bi kod mu bi yardımcı olur musunuz?

haydarpasamikro

Derleyiciye özel tanımlamalar yapmak için kullanılır. Artık yeni nesil derleyiciler bu pragma ifadesini standart olarak kullanmaya başaldılar. Gerçi daha önceden de kullanılan bir yöntemdi. Örneğin konfigürasyon Fuse bitlerinden Watchdog Timer ı pasif yapmak için:

#pragma config WDT = OFF

#pragma code

#pragma idata

gibi. Geçerli yapılabilecek derleyici ayarlama ve yapılandırma seçenekleri için c18 manual e bakınız.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

kantirici

Merhaba.Bende c18e başlamak istiyorum.Acab elinizde kaynak varmı?

fryrmnd

benim bildiğim pek fazla kaynak yok. hitech c18 e benziyor. c18 in user manual vs biraz dokümanları var. yani ete hocanın dersler gibi anlaşılacak bir kaynak yok diye biliyorum. user manual i kullanarak cebelleşmek gerek.

NecroCapo

Alıntı yapılan: kantirici - 07 Şubat 2012, 11:39:22
Merhaba.Bende c18e başlamak istiyorum.Acab elinizde kaynak varmı?

Eğer daha önceden c veya başka bir dil kullandıysanız bu döküman hızlıca göz gezdirmenizi sağlar.
Özet yerine daha detaylı bilgi isterseniz, microchip'in kendi user manueline bakabilirsiniz.

kantirici

Alıntı yapılan: NecroCapo - 07 Şubat 2012, 16:20:40
Eğer daha önceden c veya başka bir dil kullandıysanız bu döküman hızlıca göz gezdirmenizi sağlar.
Özet yerine daha detaylı bilgi isterseniz, microchip'in kendi user manueline bakabilirsiniz.

Teşekkürler hocam.c bilgim var inceleyecegim.

haydarpasamikro

C bilen için, C18 in klasöründe gelen Quick Start guide ve user manual fazlasıyla yeterli. Ayrıca örneklerin ve çevrebirim sürücü kaynak kodların olduğu klasördeki örnekler de yeterli fikir verir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi