[Proje]32GB MMC Kart-Flash Bellek Yapımı (Tamamlandı!)

Başlatan mas, 29 Şubat 2012, 15:08:35

SWORDFİSH

mas

Konu üzerine epey yazılıp çizilmiş. fikirler paylaşımlar güzel. askerlik görevi ve iş dolayısıyla uzun süre forumdan uzak kaldım. Şimdilik buralardayım. Proje ile alakalı veya bga onarım lehimleme konusunda elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

Serso23

Arkadaslar mas arkadasin yaptigi sekilde lehimleme yaptim ama bir turlu  olmuyor bu konu hakkinda bana yardimci olabilecek kimse yokmu

mas

Öncelikle çipin üzerindeki kodlardan bilgi edinmeye çalış. Gerçekten emmc arayüzüne sahipse çip arızalı olmadığı sürece çalışması gerekiyor. Bağlantı kısmında sorun yoksa çeşitli format araçları ile formatlamayı dene. Android cihazlardan çıkan bellekler genellikle windows tarafından okunamıyor. Amaç veri kurtarmaksa format sonrası diske herhangi bir veri kaydetmemekte fayda var. Solid State Disc ler silinen bölümün üzerine yeni bir veri yazılana kadar önceki bilgiyi hafızasında tutabiliyor. Çalışmayla alakalı görsel paylaşırsan daha detaylı yardımcı olabilirim.

fbkaya

Merhabalar,
çalışmanıza ait görselleri göremiyorum. Eğer sorun bende değilse görselleri yeniler misiniz?

Teşekürler.

@mas

mas

Linkler yenilendi.  Şu an sorun yok.

Bu aralar işim gereği Apple cihazların hafıza birimleriyle uğraşıyorum. Kapasite ve hız bakımından eMMC arayüzüne göre en az 10 kat üstünler. Uygun bir arayüz bulabilirsem bu çipler ile bir proje gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Şu videoda iPhone 7 Plus ın 32gb dan 256gb a dönüşümü anlatılmış. Gerekli ekipman olduktan sonra bu çiple çalışması çok daha kolay. 256gb 64bit nand flashlar şu an 60 70 dolar civarında bulunabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Aq6fWZlOqHk