Google App Inventor (Android uygulama geliştirme ortamı)

Başlatan LukeSkywalker, 04 Mart 2012, 22:17:52

LukeSkywalker

Merhaba.
App inventor şu anda genel kullanıma açılmış vaziyette. Android uygulamalarını kısa yoldan geliştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan.
http://appinventor.mit.edu  adresinden google hesabınızla giriş yapıp proje oluşturmaya başlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

muhittin_kaplan

zamzam23

bağlanmadı zaten az önce denedim. acılmadı sayfa. yarın tekrar denerim.

birseyi merak ediyorum hangi dili kullanıyoruz androide uygulama gelstırırken?

muhittin_kaplan

bunda dil yok puzzle gibi bu.
ama java kullanılıyor diye biliyorum

zamzam23

nasıl ya. herkes yapar ki o zmn. gerci zaten herkes yapıyor :D

muhittin_kaplan

olayın felsefesini yapalım biraz.
yakın gelecekte dil kalmayacak. basic dede yazsan C dede yazsan yada Flovcode da da yazsan hep aynı sonuçta derleyeceksin, hatta yazmayacaksın. Konumuz yavaştan Puzzle yapmaya doğru gidiyor
bknz. Flovcode, google inventor

LukeSkywalker

App inventor ile program oluşturabilmek için temel programlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor . Biraz da İngilizce gerekli. Zaten amaç herkesin uygulama geliştirebilmesi. Bu sayede Android daha çok yayılacak. Bu da Google'ın işine gelir tabi.

muhittin_kaplan

zamzam23

bu beta sürüm nihayet erişilebilir durumda. bugun biraz inceledim buton,imagebox filan eklenebiliyor ancak ben mi gözden kaçırıyorum
şartlı yapılar oluşturamıyor muyuz burada?

mesela events eklenemiyor mu?
butona basılınca resım ekrana gelsin visible olsun, diğer butona basınca kaybolsun gibi bişi yapılabilmeliydi en basitinden.

CoşkuN

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 05 Mart 2012, 17:37:09
aynı zamanca CIA vblerinin
Yıllardır hepimizin bilgisayarında Windows yok mu? Şimdi ha Android yaygınlaşmış, ha İOS ne farkedecek?

zamzam23

galiba bahsettiğim if-else ve events olaylarını buldum block editördeymısler ancak editörde projeyi açtıramadım nasıl olacagı hakkında bir bilginiz var mı?

You did not enter a location for the App Inventor Setup command directory

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: CoşkuN - 08 Mart 2012, 15:38:25
Yıllardır hepimizin bilgisayarında Windows yok mu? Şimdi ha Android yaygınlaşmış, ha İOS ne farkedecek?
fark şurada.
Windows ile senin nerede olduğunu kiminle konuştuğunu anlayamazlar. telefon ile gerekirse çevreni bile dinleyebilirler. aynı şey ios içinde geçerlidir.

şimdi düşünelim ando ne yapıyor
1. gps bilgileri alınıyor. (gittiğin her adım, alışkanlıkların, işin, metresin hepsi)
2. face/twit arkadaşları ile telefon numaralı eşleşiyor. (buradan bir zincirle herkesin telefon adres vs bilgileri, aile bilgileri, klozet ölçüsüne bile ulaşılıyor.)
3. konuşma kayıtları tutuluyor.
4. Sms, MMS, mail kontrolü yapılıyor.

sanırım yeterli.

LukeSkywalker

Tabi eğer biz istersek... Facebook'um yok, twitterım yok, google plus hesabım yok. Maillerim ile ciddi işlerimi halletmem. Gerisi zaten teferruat. Bu çağda birisinin benim bilgilerime ulaşabilmesi için ajan olmasına veya androidi kullanmasına gerek yok zaten. Eğer biz google earth ile canlı omasada her noktayı görebiliyor isek, bu sistemi geliştirenler kim bilir neler görüyorlardır zaten. O yüzden paranoyaya gerek yok hiç.  İzlenmesi gereken kişiler android veya ios olmadan da izleniyor zaten..

Mucit23

App inventor ile uğraşıyorum az çok meseleyi çözdüm bir iki uygulama yapıp kendi telefonumda çalıştırdım. Hoşuma gitti yapısı. Yapamadığım bazı şeyler var.
Örnek vermek gerekirse,

Ekrana 100x50 pixel büyüklüğünde bir buton koyuyorum. Buton üzerindeki Text'i sığabildiği kadar büyütüyorum. Designer de görünüm açısından problem olmuyor ama telefonda çalıştırdığımda Butonun Text'i butona sığmıyor. yan yana birkaç buton koysam designerde aralarında boşluk olsa bile butonlar bitişik halde çıkıyor. Bir türlü ayarlayamadım.

Diğer bir sorun ise ekran kullanımında. 
Ekrana istediğim kordinatına butonu yerleştiremiyorum

Align Horizontal değerini Left Yapsam Ekrandaki tüm malzemeler solda toplanıyor. Center yapsam ortada toplanıyor, Right yapsam herşey sağda toplanıyor. Yan yana iki tane malzeme koyamıyorum.
Aynı Şekilde Align Vertical değeride aynı sonuçları veriyor.
Bu sorunu bir türlü çözemedim. Nasıl yapacam bunu?