güneş lambası (güneş simülatöru)

Başlatan agora_meyhanesi42, 05 Mart 2012, 12:32:32

agora_meyhanesi42

arkadaşlar güneşin verdiği sıcak ışınların aynısını veren bir lamba yada devre var mi ? Güneşin gönderdiği ışığı ve ultraviole ışınları üretebilen bir lamba yani varsa paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

z

Güneş ışığına en yakın ışık xenon lamba ışığı diye biliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

uv lambalar var
normal ışık veriyor ama birkaç saat kaldınmı baya güneş altında kalmışsın gibi yanıyorsun

tayyar

İşinizi görürmü bilmiyorum sadece uyarı amaçlı yazıyorum bu yazıyı.

Projeksiyon cihazlarında kullanılan lambalar belki sizin aradığınız lambalardır bilmiyorum. Bu lambalar solaryumlarda kullanılan lambalarla çok yakından akrabaymışlar ve bu lambalarla uğraşılırken üzerlerine özel bir koruma kılıfı (ya da kapağı) takılması gerekiyormuş. Uzaktan bir tanıdık kendi yapmaya çalıştığı projeksiyon cihazına ayar yapmaya çalışırken bu kapağı takmayı unutuyor. Sonrasında üzerinde güneş yanıklarına benzeyen (o sırada üzerinde sadece atlet olduğu için halk arasında amele yanığı olarak adlandırılan şekilde) yanıklar oluşuyor. Ayrıca görme bozukluğu yaşamaya başlıyor. Doktor retinasını yaktığını söylüyor ve 1.5 hafta karanlıkta yaşaması gerektiğini belirtiyor.

Sonrasında irtibatımız olmadığı için sonucun ne olduğunu bilmiyorum ama iyileşti diye duymuştum.

Aman diyim uv'ye dikkat.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

agora_meyhanesi42

aslında tam olarak yapmak istediğim güneş ışığı olmayan bir ortamda güneş varmış gibi bir ortam oluşturup bitki yetiştirmek bu bahsettiğiniz lambalar bu işi görebilirmi acaba yada böyle bir sey mümkün mu?

tayyar

Şimdi aklıma geldi. Daylight floresanlar ve ledler var piyasada belki işinizi görür.

"güneş olmayan ortamda bitki yetiştirmek" diyince aklıma garip garip şeyler geldi bu arada :)

agora_meyhanesi42

ne geldi merak ettim :) benim ki sadece merak ama son zamanlarda artik saglikli yiyecek kalmadi e apartman dunyasinda kendinde yetiştiremezsin ama kendi güneşini kendin yaparsan gerekirse her yerde üretirsin yiyeceğini öyle düşündüm yani :)

tayyar

Verimli bitki yetiştirmek için güneş ışığının yanı sıra ortamın iklimi ilede oynaman gerekiyor. Uygun nem ve sıcaklık değerlerini yakalamalısın.

Ortam kuru olursa bitkiler "su stresi"ne girerler.
Fazla nemli olurlarsa da terleme yaparlar.

Bu konuda bir ziraat mühendisine danışabilirsin.

Benim aklıma garip garip şeylerin gelmesi işin espiri kısmı tabiki.

Daha önceleri nette bir takım videolar görmüştüm. Bir kaç zibidi gereksiz bitkileri yetiştirmek için buna benzer olaylara girmişti.

O nedenledir ki heralde ilk aklıma gelen bu olay oluyor. Sorup soruştururken buna dikkat etmenizi öneririm.

Kabil ATICI

Mantar işi ile uğraşırsan  ışığa ihtiyacın yok!!

Güneşimiz sarı ışık verir. Ama atmosfer ışığın bizim gördüğümüz dalga boyları ve kızılaltı ışık için geçiş imkanı tanır. Mor ötesi sınırlı miktarda geçer.
ambar7

agora_meyhanesi42

şimdi anladım tayyar sen şu zehirli meretden bahsediyorsun. Kesinlikle öyle bir amacim yok benimkisi merak. Hatta askerliğimi sarıkamış ta bir sürgün yerinde çavuş olarak yaptim ve bu zararli bitkiler kullanan insanlardan bolca gördüm ve bolca çile çektirdim pişman değilim :) Evet nem kosullarini da düşündüm. Projem tam olarak şu şekilde. 1. Güneş takip eden bir devreye bagli güneş simülatöru ortamı aynen güneş gibi aydinlatir (dogup batar, ışığın şiddetini ayarlar). 2. Bir nem ölçer dışarının nemini ölçer ve içerinin nemini buna göre ayarlar. Böylece bitkilere sebzelere doğal ortamina en yakin ortam hazirlanir. Sizce nasıl bir fikir globalleşen ve daralan dünya da ?

muhendisbey

hocam dediğin şeyi Antartikada sebze yetiştirmek için bolca kullanıyorlar. UV Floresanlarla yapılıyor diye biliyorum. Ama bitkisi özel mi frekans dalga boyu ne bir bilgim yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

askuzucu

Bitki yetiştirmek için diğer şartlar uygunsa UV lambası yeterli, diğer dalgaboylarında ışığa gerek yoktur. Fotosentez sadece UV ışık ile yapılır.

agora_meyhanesi42

bilgilerini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ederim

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com