güneş lambası (güneş simülatöru)

Başlatan agora_meyhanesi42, 05 Mart 2012, 12:32:32

airforce

Bununla ilgili 1-2 sene önce haberler çıkmıştı.
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/gunessiz-sebze-meyve-yetistirdiler.html?position=0
Beyaz ışığı oluşturan 3 ana renkten yeşil yansıdığı için kullanılmıyor mavi ve kırmızı power ledler ile aydınlatma yapılıyor.

mas

@agora_meyhanesi42

nedenin hiç gerçekçi değil  :) nick den bile anlaşılıyor  :D

tayyar

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 05 Mart 2012, 19:32:44
şimdi anladım tayyar sen şu zehirli meretden bahsediyorsun. Kesinlikle öyle bir amacim yok benimkisi merak. Hatta askerliğimi sarıkamış ta bir sürgün yerinde çavuş olarak yaptim ve bu zararli bitkiler kullanan insanlardan bolca gördüm ve bolca çile çektirdim pişman değilim :) Evet nem kosullarini da düşündüm. Projem tam olarak şu şekilde. 1. Güneş takip eden bir devreye bagli güneş simülatöru ortamı aynen güneş gibi aydinlatir (dogup batar, ışığın şiddetini ayarlar). 2. Bir nem ölçer dışarının nemini ölçer ve içerinin nemini buna göre ayarlar. Böylece bitkilere sebzelere doğal ortamina en yakin ortam hazirlanir. Sizce nasıl bir fikir globalleşen ve daralan dünya da ?

Nem ayarı için dış ortama bağlı kalman gerekli değil. ideal ortamı oluşturmalısın. Bir nevi kendi ekosistemini oluşturacaksın.

Tam otomatik çalışan seralar var piyasada, onları inceleyebilirsin. Kış ortasında çilek, domates yiyebiliyoruz.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

zannedersem  mutlaka gece gündüz dış ortam değişiklklerini birebir simule etmen gereksiz bitkiye özel en ideal ısı nem dengesini kurup 4 gün gündüz 1 gün gece  olacak şekildesimilasyon yaparsan daha hızlı büyüme vs sağlayabilirsin.
ayrıca ot haricinde başka bir bitki için böyle bir uğraşa girmek maliyet bakımından çok mantıksız geliyor bana.
bir tanıdığımın evine gitmiştim güvenlikli bir sitede karşı apartmanda da dayısı oturuyodu (sorunca öğrendim adam biraz uçmuş) balkonda garip bir bitki var saksıda sordum ya şu karşıdaki o bitkimi " evet dayımın daire orası dedi"
yani bunu saksıda bile açık açık yetiştiriyorlar. normal sebze meyve için kapalı mekana ne gerek
önce balkonunu seffaf sera muşambası ile kapla içeriye ayarlı bir ısıtıcı koy ve ufak bir yetiştirme deneyi yap güneş ışığı doğal olduğundan diğer şartları daha iyi test edersin böylece üretime geçtiğinde bir başarısızlık olursa neyden olduğunu daha iyi anlarsın
weeds 3. ve 4. sezonunda seninkine benzer bi iş yapıyolardı bilgilendirici ve komik bir dizi tavsiye ederim

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: mas - 06 Mart 2012, 02:31:59
@agora_meyhanesi42

nedenin hiç gerçekçi değil  :) nick den bile anlaşılıyor  :D
aslında neden vermem bile gerekli degil cunku burası soruların cevaplandıgı bir yer. Aklima böyle bir fikir geldi ve danistim. Nick meselesi ise senin ki benimkinden daha anlamsiz duruyor. :) benim kah türk sanat müziğinin güzide bir eserinin ismi sadece. Bu arada cevap veren arkadaşlardan allah razi olsun. Bende bir arastirma yaptım. Googlede zaten piyasada yetiştirme ışığı adı altında satılıyormus. Sun grow light , yetiştirme ışığı yazınca çıkıyor. Bunu araştırırken tamamen teknolojiye dayali başka bir sey daha buldum topraksız tarim diye agaclar.net sitesinde bilgi mevcut meraki olan arkadaşlar icin. Cevaplarınız bana yardımcı oldu teşekkür ederim. Bilhassa tayyar'a allaha emanet olun.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...