USB Belleken Çalışan Windows

Başlatan muhendisbey, 24 Mart 2012, 22:57:32

muhendisbey

BartPe gibi özellikleri kısmadan çalışabilecek acil durum için bir işletim sistemini flash diske kurmayı istiyorum. Daha önce böyle bir şey yapan var mı? Verim alabildi mi? Forumlarda karıştırdığım kadarıyla XP için olmuyormuş ancak windows 7 destekliyormuş. Yapan kişi nasıl yaptığını açıklarsa memnun kalırım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mozkan87

Hocam windows değilde linux çok kullandım kullandım derken yanlşı anlaşılmasın doğru düzgün linux kullanmayı bilmem. Sadece çöken bilgisayardan veri kurtarmak için kullandım. Yani flash diskten çalıştırıp dosyaları flash diske kopyaladım sadece o kadar. Eğer sadece veri kurtarma için bunu yapmayı planlıyorsanız flash disk üzerinden çalışan herhangi bir linux versiyonunu bu şekilde kullanabilirsiniz.
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/#button
Bu program ile kolaylıkla flash diske kopyalayıp sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

cemilkendir

ben uğraştım bir ara portable windos diye bulabilirsin ama tavsiye etmem inanılmaz yavaş oluyor

arkadaşa katılıyorum lunix çok daha iyi knoppix diye bir yayımı var direk cd romdan çalışan bir işletim sistemi çokda hızlı hatta hardisk olmadan bile çalışıyor

elektronikhobi

Ben sadece acil bir durum olduğunda USB bellekten açıp işletim sistemi kuracak şekilde yapmıştım. Ama gerçekten uğraştırıcıydı. Ubuntu bu işlemi doğal olarak destekliyor.

http://bit.ly/cqpMC9
http://bit.ly/73EGUw

suleymanq

bende cdler arasinda olmasi lazim minXP idi adi 200MB civarinda gayet guzel calisiyor

t2

Hiren CDsi içinde mini xp var. bu cdyi usb bellekten çalıştırabiliyoruz. Yani usbden çalışan mini xp oluyor hem de çok hızlı. şaşarsınız. bu xp ram diskten çalışıyor dosya kopyalama taşıma gibi işlemler müthiş.

meslea 10Gb dosyayı normal windowsta taşımaya kalkın. yeterli bellek  yok der başka sorunlar çıkarır windows donar. fakat bu mini xpde öyle sorun yok. uçuyor.

bunun tek sorunu her açılışta yeni parıl parıl xp oluşması. Mini xp işletim sistemine ait dosyalar  yeniden sanal diske kopyalanıyor.  diğer diskler kalıcı tabiki. Zaten CDden başka türlü çalışmaz.

muhendisbey

Hiren CD deki mini XP başta söylediğim BartPE

Linuxun bende LiveCD versiyonları var Turkix, Knoppix ve SUN'ın işletim sistemleri var. Buradaki en temel sorun Türkçe karakter yada uzun isimli dosyaları kopyalamamam. Linux bu konuda çok seçici davranıyor. Bu da dosya kurtarırken sıkıntı oluyor.

Hiren CD deki Norton Commander'ı da kullandım (oradaki adı bu değil ama yıllarca kullanılan bir sistem nasıl unutulur) yıllarca, onun da problemi 8 karakter dosya ismini desteklemesi, 8 karakterden sonraki dosyalarda elma1_~1 gibi dosya adları oluşturması.

BartPE ise aslında başlat çubuğunun olmadığı ve birçok hizmetlerden mahrum bir XP versiyonu diğer adıyla mini xp. Daha önce kendi başıma da oluşturdum ancak beğenmedim. Çok sınırlı bir yapısı var ve genelde hata vererek bilgisayarı yeniden başlatıyor, RAM Drive üzerinde olduğundan dolayı stabil değil.

Şimdilik dosyaları kurtarmak için Norton Ghost 14'ün windows 7 arayüzünü kullanıyorum ancak sıkıntılı. Çünkü tasarımı bunun için değil.

Amacım herhangi bir windows versiyonunu Flashtan çalıştırmak ve oradaki gereksiz hizmetleri kapatarak minimal duruma getirmek ve Dosya kurtarma amacıyla kullanmak. Tabi bazı kurtarma yazılımlarını da üzerinde kurabilmek. İşimi görsün yavaş olması pek önemli değil.

Daha önce şöyle bir deneme yaptım. Harici HDD kutusu aldım. Bilgisayarın hddsini söktüm ve windows vista kurulu olan diski harici kutuya yerleştirdim. Bilgisayara boş formatlı bir hdd taktım. Başlangıçta açılır gibi oldu sonra klasik mavi ekran hatasını aldım :D
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.