12 BIT DAC

Başlatan mesmert, 04 Nisan 2012, 10:54:54

mesmert

Merhaba arkadaşlar bana cıkışı +-0.1mv hasasiyetli dac lazım MCP4821 kullanıyorum ama çıkışı 5 veya 6mv hata ile çalışıyor.

Logan

Ben MCP4921 kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı çıkmıyor.
İmza.

arm-beginner

Hangi ortamda bu sonuçları elde ettiğini belirtmediğin için cevaplaması zor bir soru.
Aklıma tek gelen Microchip'in bu konu ile ilgili uyarısı: 6.4 Layout Considerations

mesmert

Alıntı yapılan: Logan - 04 Nisan 2012, 11:28:49
Ben MCP4921 kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı çıkmıyor.

Referans voltajı için hazır Ref entegresimi kullandınız. MCP4921 çıkışında voltajlarda 1 veya 3mv gibi hiç sapmalar olmuyorsa ondan kullanmayı deniyecem.

PCB için tüm tasarım ayrıntıları dikkate alarak çizildi.

MCP 4821

istenilen          Mcp çıkışı
10mV               12.3mV
20mV               22.6mV
50mV               50.03mV
100mV             100.7mV gibi devam ediyor kararsız bir şekilde devam ediyor.

cemilkendir

çok iyi bilmiyorum ama bu sapmalar zaten lineer olmuyor yani herzaman asıl ölçmen gereken değer üzerine 0,1mV  ofsett eklenecekdiye bişey yok
dacların bu bu sapma değerleri INL ve DNL parametreleri ile alakalı ancak bu parametrelerin tam olarak ne ifade ettiğinin bende bilmiyorum bilen bir arkadaş anlatsa çok güzel olurdu

arm-beginner

Tekrar MCP4821 datasheet'ine baktım.
Sanırım  DAC seçimin çok optimal değil.

Electrical Characteristcs bölümde INL +/- 12LSB (typical +/-2 LSB) olarak belirtilmiş. Ve Vref 2.008V ... 2.088V arasında birşey.
Yani senin verdiğin ölçümlere ve bu DAC ın performansına bakılırsa, bence sondere başarılı bir çalışma yapmışın.

Önerilen MCP4921 de aynı INL'ye sahib.

Logan

Referans olarak Vcc voltajını (+5v) kullandım. Fakat senin elde etmek istediğin kadar hassas voltajlarda çalışmadığım için sorun olmadı. arm-beginner'ın yazdıkları senin durumunu özetliyor. Ayrıca istenilen-mcp çıkışı diye bir tablo yapmışsın. Nerede kullanacaksın bilmiyorum fakat söz konusu sapmalar bazen mikrovolt seviyelerine iniyor. Bu entegrenin teknik dökümanında verilen bilgiler doğrultusunda bu kadar stabil çalışmaması gayet doğal.
İmza.

cemilkendir

Alıntı yapılan: arm-beginner - 05 Nisan 2012, 13:24:13
Tekrar MCP4821 datasheet'ine baktım.
Sanırım  DAC seçimin çok optimal değil.

Electrical Characteristcs bölümde INL +/- 12LSB (typical +/-2 LSB) olarak belirtilmiş. Ve Vref 2.008V ... 2.088V arasında birşey.
Yani senin verdiğin ölçümlere ve bu DAC ın performansına bakılırsa, bence sondere başarılı bir çalışma yapmışın.

Önerilen MCP4921 de aynı INL'ye sahib.

biraz daha açabilirmisin bu INL ve DNL parametlerinin neyi belirlediğini

arm-beginner

Understanding Data Converters: http://focus.ti.com/lit/an/slaa013/slaa013.pdf
Bir soru: bu DAC'ı nerde kullanıyorsun?

cemilkendir

Alıntı yapılan: arm-beginner - 05 Nisan 2012, 15:41:10

teşekkür ederim...

mesmert

Alıntı yapılan: arm-beginner - 05 Nisan 2012, 15:41:10

Akım koruma veya sınırlama devresinde kullanmak istiyorum. Çıkışın liner olması lazım.

MCP4821 yerine önereceğiniz bir 12 Bitlik dac varmıdr.

arm-beginner

LTC1257 bir bak. Fiyati MCP4821'e göre 3x.
Ama ne kadar ekmek, o kadar köfte :)
Ama maalesef SPI değil, kodlarını elden geçirmen lazım.