mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

kemalserkan

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 31 Mayıs 2012, 09:14:35
hangi dil'i anlatacaksınız assembler, c, basic vb....?
yazmayı unutmuşum, c dili olacak. mikroC kullandık

kemalserkan

Alıntı yapılan: feyzi - 31 Mayıs 2012, 10:12:30
Kitabınızı aldım ve inceledim.İlk görüşüm şu oldu:
İlk 8 deney temel seviyede güzel olmuş.Fakat sonrası,donanım karmaşası içinde boğulup gitmiş.Daha sonrası ise, C# gibi pic ile uğraşanların çoğunun ilgilenmediği alanlara kaymış.SERDAR ÇİÇEK hocanın CCS C kitabı gibi yazılsaydı,çok faydalı bir kitap olurdu...

Serdar kitabında 16F877'yi kullanmış, biz ise 18F4550'yi kullandık. Takdir edersiniz ki 877'ye göre daha kompleks bir PIC18F4550 ve daha fazla donanımsal özelliği var. Bizde kitapta 4550'nin bütün donanım birimlerini kullandık. Bu donanımlardan biride USB desteği ve bilgisayar tarafındaki yazılımı gerçekleştirmek için C# gibi ileri seviye bir dili kullanmak zorundaydık. Amacımız kitabı alan birinin artık 18F4550'yi yada 18F2550'yi tam olarak kullanmasını sağlamaktı.

Yeni Başlayanlar İçin PIC Programlama kitabımız temmuz ayında yayınlanacak. Yukarıdaki mesajlarımda bunu yazmıştım. 

Firzen

Alıntı yapılan: kemalserkan - 31 Mayıs 2012, 11:06:28
Serdar kitabında 16F877'yi kullanmış, biz ise 18F4550'yi kullandık. Takdir edersiniz ki 877'ye göre daha kompleks bir PIC18F4550 ve daha fazla donanımsal özelliği var. Bizde kitapta 4550'nin bütün donanım birimlerini kullandık. Bu donanımlardan biride USB desteği ve bilgisayar tarafındaki yazılımı gerçekleştirmek için C# gibi ileri seviye bir dili kullanmak zorundaydık. Amacımız kitabı alan birinin artık 18F4550'yi yada 18F2550'yi tam olarak kullanmasını sağlamaktı.

Yeni Başlayanlar İçin PIC Programlama kitabımız temmuz ayında yayınlanacak. Yukarıdaki mesajlarımda bunu yazmıştım.
Kemal Bey ben sizin kitabınızdan iki tane aldım. birini kız arkadaşıma birini ise kendime ve gerçekten güzel ama bazı örnekler eksik gibi timer ve interruptlarda.Benim sorunum şu sizin vermiş olduğunuz GLCD deki kodu birebir yazmama rağmen bir türlü derleme olmuyor "Undeclared identifier 'Glcd_Init' in expression GLCD.c" hatası verip duruyor ve bunu sadece GLCD_Inıt değil diğer Glcd kodlarında da yapıyor  bunu bir kaç defa daha yaşadım programdan kaynaklı desem bir çok siteden indirdiğim mikro C programlarını kurdum tekrar tekrar denedim bana bu konuda bir akıl verebilirseniz hatta kodumu da gönderiyorum;
#include "bak.c"
char Glcd_DataPort at PORTD;

sbit GLCD_CS1 at LATB0_bit;
sbit GLCD_CS2 at LATB1_bit;
sbit GLCD_RS  at LATB2_bit;
sbit GLCD_RW  at LATB3_bit;
sbit GLCD_EN  at LATB4_bit;
sbit GLCD_RST at LATB5_bit;

sbit GLCD_CS1_Direction at TRISB0_bit;
sbit GLCD_CS2_Direction at TRISB1_bit;
sbit GLCD_RS_Direction  at TRISB2_bit;
sbit GLCD_RW_Direction  at TRISB3_bit;
sbit GLCD_EN_Direction  at TRISB4_bit;
sbit GLCD_RST_Direction at TRISB5_bit;

void man()
{
ADCON1 |= 0x0F;
CMCON  |= 7;

Glcd_Init();
Glcd_Fill(0x00);

while(1)
{
Glcd_Write_Text("GLCD UYGULAMASI", 0, 0, 1);
Glcd_Write_Text("FETHI CANDAN   ", 0, 3, 1);
Glcd_Write_Text("DENEME MIKRO C ", 0, 7, 1);
delay_ms(1000);
Glcd_Image(bak);
delay_ms(2000);
}
}

şimdiden teşekkür ediyorum.
Kararsız...

kemalserkan

Library Manager vasıtasıyla GLCD kütüphanesini eklediniz mi? Bu hata eklenmediğinde çıkar.
Kullanacağınız elemanın driverını buradan seçmeniz lazım.

Firzen

bir örnek gösterebilir misiniz serkan bey anlamadım da,ben zaten mikroC kullanmayı sizin kitabınızla başladım.
kullandığım Glcd KS108 aslında wg12864a nasıl ekleyeceğimi anlamadım...
Kararsız...

LukeSkywalker

Hassas Timer kullanırken interrupt içerisindeki gecikmeleri nasıl hesaba katacağız? Derleyicini ürettiği asm kodundan interrupt alt programındaki kodların çevrim sürelerini hesaplayıp ekliyorum TMR registerına fakat kaymalar oluşuyor.

kemalserkan

Alıntı yapılan: Firzen - 20 Haziran 2012, 00:03:39
bir örnek gösterebilir misiniz serkan bey anlamadım da,ben zaten mikroC kullanmayı sizin kitabınızla başladım.
kullandığım Glcd KS108 aslında wg12864a nasıl ekleyeceğimi anlamadım...

kitapta kütüphanenin kullanımını anlatan bölüme bakın lütfen. sorun çözülecektir

LukeSkywalker

Timer nasıl olacak hocam? Yukarıda bir soru sormuştum.

carirt

Alıntı yapılan: maytere - 20 Haziran 2012, 10:19:07
Timer nasıl olacak hocam? Yukarıda bir soru sormuştum.

sende registerlerin tek tek bitlerini değiştir timer registerlerinin falan

Firzen

Kitabinizi okudum @serkan İLGİ VE ALAKANİZ icin teşekkür ederim...cok açıklayıcı bir insansiniz...
Kararsız...

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: carirt - 20 Haziran 2012, 14:31:39
sende registerlerin tek tek bitlerini değiştir timer registerlerinin falan
Bitlerini değiştir ne demek? Bunun bir hesabı kitabı yok mu? ASM ile yaparken kolay fakat MikroC ile yaparken hassas timer ayarı nasıl yapılacak?

furkan_aytac

Hocam herşeyden önce emeğinize sağlık gerçekten çok başarılı bir kitap olmuş.DS18B20 ile yapılan projede dahili osilataörü kullandığım zaman isis te hata veriyor.Gerçekte de çalışmıyor.Programda negatif kısımlarla işim olmadığı içn biraz oynama yapmıştım.Kristal kullanıp konfigürasyon ayarlarını ona göre yaptığım zaman isiste çalışıyor fakat gerçekte gene çalışmıyor.2*16 lık LCD ile yapıyorum projeyi.Hatanın nerede olabileceği hakkında bir şeyler söylerseniz çok sevinirim.Saygılar...

Ali_54

böyle 18f serisi işlemcileri baz alarak örnekli Türkçe kitap CCS C derleyicisine göre yazılmış kitap ar mıdır?
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

LukeSkywalker

Bu kitapta anlatılanları okursanız zaten CCS C ile de yazarsınız programı.

kokopelli

Bu kitabı bu konuyu burada görmeden önce geçen hafta Hepsiburada'dan kargo dahil 20 tl gibi bir fiyata bulunca hiç durmadan aldım. Bu saatten sonra her Mikrodenetleyici için, çok gerekmedikçe Assembler öğrenmek mantıklı olmayacağı, mevcut Türkçe kitapların da nispeten basit yapıya sahip 16 serisi PIClere göre yazılmış olması kitabınızı özellikle sectiren etken oldu. Kitabın içeriğine hızlıca göz gezdirdigimde sadece PIC ailesi icin degil, diğer birçok MC için yararlı olacak temel özelliklerin hemen hepsinin kapsaniyor olması güzel. Sonuçta kullandığımız dil C olunca geriye kalan sadece kütüphanenin tanınması ve temel cevre birimlerinin calışma prensiplerinin kavranmasindan ibaret.

Bu arada 16f877 kitabını da merak etmiyor değilim. Kitabın yazarlarından Caner'le yillarca çalışıp yurtdışına giderken islerini devralmış olmam da bu merakı körüklüyordur kesin :)