mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

jungemed

iyi günler,
hikmet şahin ve k. serkandedeoğlu nu yazdıkları mikro c ile pic programlama kitabının 354. sayfasında doğru config ayarları var

Engin Çeken

Merhabalar,
MikroC ile pic programlama kitabındaki GLCD T6963 uygulamasını deniyorum.
Kendi oluşturduğum resim dosyasını ilave edince hata veriyor.
Birhayli uğraştım ama çözemedim.
Yardım ederseniz çok sevinirim.
Hata kodu aşağıda;
"Redefinition of 'deneme [deneme.c] '. 'deneme' already defined in 'GLCD_deneme.c' deneme.c"

turkmenab

Merhaba Serkan bey,

Kitabınızı satın aldım ve uygulamaları yapıyorum.  USB led kontrol uygulamasında kitap ile verilen uygulama dosyasının içindeki hex dosyasını yüklüyorum ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ancak kitaptaki adımları harfi harfine yapıp hex dosyasını kendim oluşturduğum zaman pc ye bağladığımda hiç bir değişiklik olmuyor. USB bağlantı sesi vs hiçbir hayat belirtisi yok. Problem nerede acaba? Çok araştırdım ama yinede yapamadım. Acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler

zamzam23

selamlar

Piyasada kitabınızın kaç baskısı var? Kitabı değişik sitelerde değişik fiyatlarla bulmak mümkün. Bazılarında basım yılı 2000, bazısında 2012 bazısında 2013.

Net bilgi verir misiniz hangisi doğru?

ilker_32

"MicroC ve PIC18F4550" ile ilgili kitap ve uygulamalarla ilgili yorumlara bakılırsa genel olarak olumsuz yanıtlar verilmiş aslı nedir, bu kitaptan bir şeyler öğrenen arkadaşlar olmuştur mutlaka, o arkadaşlar kitaptan memnunlar mı?

NamTech

Üstad

Ben şahsım adına yazarlardan forum vasıtası ile yardım gördüm. Kitaptaki bir uygulamayı (usb ile led kontrol) kullandım fakat üzerinde değişiklik yapmayı beceremedim.

Fakat ciddi şekilde uğraşmadım. Eğer niyetin ciddi ise sana yol gösterecek güzel bir kaynak diyebilirim. Her şeyi hazır bulamıyorsun uğraşacaksın.
Kim Ne Derse Desin Alelade Birisi.

a.zorba

C diline başlangıç olarak fena degil İngilizce sorunu olanlar için  18f seri si datashet olarak bile kullanılabilir.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

zamzam23

örneklerin hepsi help dosyasindaki örnekler. almaya gerek yok

NamTech

Arkadaşlar,

USB ile uğraşmaya çalışıyorum ve

#include "USBdsc.c" satırı ekli ise
1 355 Redefinition of 'USB_VENDOR_ID [HID_Read_Write_Interrupt.c] '. 'USB_VENDOR_ID' already defined in 'USBdsc.c' HID_Read_Write_Interrupt.c

uyarısı alıyorum.

bunun nedeni nedir?

t2

already defined ne demek?
zaten tanımlanmış demek.

Hatanın nedeni buymuş. Mesaj ile anlatmaya çalıştığı hata işte bu.

NamTech

Merhabalar,

Usb haberleşme için kitabın uygulama dosyalarını kullanıyorum herhangi bir sorun yok. Mikroc help dosyalarındaki uygulamaları kullanmaya kalktığımda herhangi bir haberleşme yapamıyorum. Bence bunun nedeni configuration ayarlarını yapamıyor olmam. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek yada kaynak gösterebilecek arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var.
Örneğin 4 Mhz kristal kullandığımda yapmam gereken ayarlar nedir?

Tüm arkadaşlara başarılar.

TA7R

Merhaba , kitapdaki 18. bölüm , GLCD ,uygulama t6963 , uygulama1 , t6963c.c  dosyasını derleyip proteusda simüle etmek istedim . Limit sorunu nedeniyle elimde eskiden kalma
limiti açık , mikroc 8.1.0.0  ile derlemek istedim. Proje olarak kayıt edip derlemek isteğimde hata mesajı alıyorum şöyle ;
Line/Colum                         Message no                                Message text                          Unit
185  0                                    11                               '.' Expected but char found              ___t6963c.h
185  0                                     4                                      specifier needed                      ___t6963c.h     
185  0                                    12                                     internal error                           ___t6963c.h 

Çıktı olarak sadece  .cp dosyası üretti , yapabileceğim bir şey var mı? Teşekkür ederim.

TA7R

kadir55555

iyi günler kitabın uygulama dosyalarını indirdim fakat içerisinde hex dosyalarını bulamıyorum örneğin şuanda bölüm 10 asenkron eusart asenkron veri iletimi bölümündeki fuses ayarlarını göremedim projeyi derleyip çalıştırmaya çalıştığımda sistem çalışmıyor acaba hex ve micro c proje dosyalarını indirebileceğim bir link varmı