0~200 .. 0~2 AC Gerilim Ölçme

Başlatan Serhat, 03 Mayıs 2012, 15:25:31

Serhat

Selamlar,
Bir opamp devresiyle ac gerilim ölçmem gerekiyor. 0~200mV 'u 0~2V olarak almam gerek. Ölçülen bu gerilimi pic vasıtasıyla okuyacağım. Yalnız bu opamp kısmı hakkında doğrultma ve yükseltme işlemlerini nasıl yapabiliriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Klein

http://en.wikipedia.org/wiki/Precision_rectifier

Buradaki  "improved circuit" başlığı altındaki doğrultucu işinizi görür. Yükseltme oranı ise standart terslemeyen amplifikatör yükseltme oranı. Yani R2/R1

Serhat

Kaynak için teşekkür ederim..
Aslında bu devrelerin bir çoğunu birebir uygulayarak denedim.. Yarım dalga, tam dalga.. tek diyotla yada çift diyotla.. bu kısımda bir problem yaşamadım.. ama ac devre tasarımlarında girişe bir kondansator atılıyor.. bunun amacı nedir acaba? ve bu girişe seri bağlı kondansatörü atınca gerilimde düşme yaşanıyor.. ayrıca Peak detektör kısmının formülleri nasıl tasarlandığı konusunda fikri olan yada bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varmı acaba..

Klein

kondansatörün amacı  sinyalde DC bileşen varsa, onun geçişine engel olmak.
Sinyalin düşmesi kapasitör seçimi ile ilgili. Geçireceğin frekansa uygun kapasite seçersen gerilimde düşme olmaz.
Ancak küçük genlikli sinyalerde, doğru kapasite seçmek çok da kolay olmaz.  Kaynağın empedansı, ölçme devresinin empedansı , yolların endüktansı gibi bir çok parametre işin içine giriyor. 
Sinyali yükselttikten sonra DC bileşenlerden ayırmak daha kolay olacaktır.

Serhat

Teşekkür ederim bu konu üzerine biraz araştırma yapmalıyım..

noom

selam, burada "Terslemeyen Yükselteç (Faz Çevirmeyen, Noninverting Amplifier) Olarak Kullanılması" başlığı altındaki op-amp işini görür sanırım. Rf 100k, R1 10k olarak seçilebilir diye düşünüyorum.

www.diyot.net/op-amp.htm