Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

zakbay

Arkadaşlar merhaba
Sahada bazı PIC lerde sıkıntı yaşadığım oldu bunlar

16f628  -> tiny2313 ve mega8 ile çözüldü
16f819
18f452 -> mega16 ile çözüldü
16f877  -> mega16 ile çözüldü

merak ettiğim nokta şu PIC lerin tüm serilerini kaldırıp çöpe atmak mı gerekir (kullanıldığı yerlede ilgili ama biz kötü şartların bulunduğu ortamlardan bahsediyoruz her şeyi dört dörtlük yerler için birşey farketmiyor) yoksa eski modelleri artık bırakmak mı gerekli?
mesela 628 yerine 18f1320 daha mı dayanıklıdır?

besleme konusunda da
karşılaştığım cihazların çoğunda PIC bazılarında atmel çok nadirde olsa freescale ürünlerini de görüyorum
beslemeler de farklı genellikle 7805 - ara sıra da 34063 - 2575 lerle karşılaşıyorum
siz neler önerirsiniz

16f628 - 819 - 877 sadece hobi devrelerinde mi kalmalı artık?

Tek dostum çalışmak...

Erol YILMAZ

Bahsettiğin ürünler teknik olarak iyidir güzeldir.

Fakat ticari olarak kullanımı çok uygun değildir bu günlerde.

arslan74

Merhaba,

Bir işlemciyle modeliyle yapabildiğin bir projeyi başka bir işlemci modeli(ailesi) ile de çözebilirsin. Sadece bir işlemci ailesiyle çözebilirsin diye bir şart yok ve hiç olmadıda, siz nereden böyle bir kanıya vardığınız. Yani PIC ile yapılabilen bir projeyi AVR ile yapabiliyor, o zaman PICleri çöpe atalim onlara gerek yok mantığına nereden kapıldınız?
Burada kriter sadece o proje yapabilmek değil, başka bir sürü parametreler vardır.
Ürünün fiyatı, piyasada bununabilirliği, Derleyicisi, EMC dayanımı v.s. diye devam ediyor.
Sadece bir konuyu baz almayın.

Murat Mert

Alıntı yapılan: zakbay - 06 Mayıs 2012, 08:42:33
Arkadaşlar merhaba
Sahada bazı PIC lerde sıkıntı yaşadığım oldu bunlar

16f628  -> tiny2313 ve mega8 ile çözüldü
16f819
18f452 -> mega16 ile çözüldü
16f877  -> mega16 ile çözüldü

merak ettiğim nokta şu PIC lerin tüm serilerini kaldırıp çöpe atmak mı gerekir (kullanıldığı yerlede ilgili ama biz kötü şartların bulunduğu ortamlardan bahsediyoruz her şeyi dört dörtlük yerler için birşey farketmiyor) yoksa eski modelleri artık bırakmak mı gerekli?
mesela 628 yerine 18f1320 daha mı dayanıklıdır?

besleme konusunda da
karşılaştığım cihazların çoğunda PIC bazılarında atmel çok nadirde olsa freescale ürünlerini de görüyorum
beslemeler de farklı genellikle 7805 - ara sıra da 34063 - 2575 lerle karşılaşıyorum
siz neler önerirsiniz

16f628 - 819 - 877 sadece hobi devrelerinde mi kalmalı artık?

18f serilerinde hiç problem yaşamadım.
252,452,2520,4520,4620 (sadece 4550 usb ucu dolayısı ile kullanamadım eksik kaldı problem sadece o)
besleme lm2575ve diğer ürünleri kılıf olarak aynı
mert07

zakbay

Alıntı yapılan: arslan74 - 06 Mayıs 2012, 12:04:19
Merhaba,
siz nereden böyle bir kanıya vardığınız.

iyi akşamlar
bugün hıdırellezdi dışarıdaydım.

hocam tamamen karşılaştıklarımdan yola çıkarak düşünüyorum. Daha doğrusu sorun çıkarmayan mcu hangisidir onun arayışındayım. Sesli düşünüyorum

Birine bakıyorsun PIC diğeri atmel diğeri motorola diğeri freescale vb uzar gider bunlarla yapılanların hepsi bir diğeriyle yapılabilir, ölçü nedir? Freescale kullanan neden onu kullanmıştır tercih sebebi nedir emc dayanıklılığımıdır, maliyetmidir, yoksa kullanılmayanı kullanarak farklı olmak mı (saçma ama) bunları öğrenmek istiyorum.

Atmelcilere bakıyorsun ayrı bir havadalar microchip kaç yıllık firma bak atmel yıllardır var diyor Türkiye de PIC çılgınlığı yaşanıyor diyor...

Bir de piyasada ve forumlarda gördüğüm daha doğrusu sezdiğim şey PIC mi tu ka ka gibi bir yaklaşım var.
Eğer gerçekten böyle modeller varsa gerçekten kötü olan eksikliği olan o seriyi elemek isterim. Maliyet çok önemli değil bir cihazdan milyonlarca satmadığıma göre

Umarım Derdimi anlatabilmişimdir.

Tek dostum çalışmak...

fahri-

Alıntı yapılan: zakbay - 06 Mayıs 2012, 21:16:54
Daha doğrusu sorun çıkarmayan mcu hangisidir onun arayışındayım.
Gürültüye en bağışıklı mcu RENESAS diye biliyorum.

diot

Gerçeği duymak istersen (Şimdi forumda birçok kimse bana düşman kesilecek ama napalım , tecrübeler böyle gösteriyor) endütriyel elektronikte ve oto elektroniğinde pic tam bir fiyasko. Durup dururken kilitlenir, saçmalamaya başlıyor, içindeki flash da bozulmalar oluyor(siliniyor yada veri karışıyor.Başımıza bir çok defa geldi.yeniden programlayınca düzeliyor.)  Ben pic ile uğraşmaktan bıktım ve benim otomasyon işi ile uğraşan bir iki arkadaşta  bıktı. Arkadaşlar atmelle devam ediyorlar. Ben geç te olsa ARM ye geçtim. Gerçi ARM leri otomasyonda daha kullanmadık, şu an öğrenme aşamasındayım. Yurt dışından gelen profesyonel sistemlerde hiç pic görmedim çoğunlu atmel kullanıyor. Sadece PIC i 1 uygulamada verimli kullandım oda askeri bir malzeme 16c74 seramik kılıf ve radyasyona dayanıklı Eprom tipi (üstü camlı).

Erol YILMAZ

Renesas biraz iyiymiş gürültü konusunda,
PIC24 lerde TAŞ gibi...

Kaynak mak. üreten bir arkadaşım Renesas'ın kilitlendiği yerde PIC24 çalışıyor demişti.

Ayrıca otomotiv sektöründe yılda 50K civarı PIC kullanan bir arkadaşım daha var.
Microchip kullanıyor... Mcu'da,  EMI fln problemi var mı diyorum,

EMI problemi Mcu da değil, tasarımcıda olur diyor...

NOT:
Mcu ile EMC problemi yaşayan arkadaşlara profesyonel destek verilir.
Problemli çalışan kartların tasarımları düzeltilir.

t2

zakbay

İş dönüp dolaşıp EMC ye geliyor
o zaman öncelikle EMC sorununu çözmek gerekir.

EMC için gerekli önlemleri aldıktan sonra bir de bunun ölçümünü yapmak gerekiyor
bu ölçümü yapacak gerekli cihazlar ve yaklaşık sistem maliyeti nedir?
Tek dostum çalışmak...

fahri-

1 kartın emc testleri 4000-5000 TL gibi. Ölçü aletleri konusunu hiç sormayın :) Çok bin dolarlar.

fahri-

EMC için en önemli konu kesinlikle PCB tasarımı ama kullanılan malzemeler de önemsiz değil. Mesela kullanılan trafo vs. gibi.

zakbay

O zaman bize düşen emc için gereklilikleri iyi öğrenip uygulamak ve gürültü bağışıklığı iyi olan bir mcu kullanmak.

çünkü testleri bile 4000-5000 tl ise dediğiniz gibi cihazlar çok bin dolardır. Yani bu kampanya beni fazlasıyla aşar öğrenmeye devam  :'(

PIC serisinde gürültü bağışıklığı iyi olan seri sadece 24 serisimi?
Bu EMC değerleri datasheetlerde varmı varsa hangi isim altında geçiyor. Bilmiyorum
Tek dostum çalışmak...

mufitsozen

IEEE Testing for EMC compliance : approaches and techniques

ve

Emc & the Printed Circuit Board: Design, Theory, & Layout Made Simple

kitaplarini referans olarak okuyabilirsiniz. Paylasim sitelerinden ebook olarak bulunabilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zakbay

@mufitsozen
Hocam kitapları okuyacağım sağolun
Tek dostum çalışmak...