Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

muhendisbey

Alıntı yapılan: The Gariban - 10 Mayıs 2012, 16:39:40
@Mühendisbey
Konu konuyu açıyor gibi olmasında sizce PIC i yapan teknoloji PLC nin bu konudaki hangi avantajını PIC kılıfına taşıyamıyor.Yani PLC neden avantajlının ,temel sebebi nedir sizce?

Ekleme:Bu soruya biraz cevap yazmışınız sonradan gördüm ancak ben bildiğiniz kadarı ile avantajların detaylarını soruyorum

Sebebi basit. Güç kaynağı olarak harmoniklerden en az etkilenen SMPS güç kaynağını kullanıyorsun PLC'lerde. Bu nedenle güç kaynağı yada beslemesi açısından çokta sıkıntı yaşamıyorsun.

Çıkışları genellikle röle üzerinden. Bu da aşırı akım çekme korkusunu ortadan kaldırıyor diyebilirim. Transistör çıkışıda birçok plc'de mevcut, lakin PLC ile zaten direk sürmek diye birşey yok. Kontaktör ve röle ile sürüyorsun genelde bu da transistörlü çıkışlara minimum zarar gelmesi demek.

PLC'lerde işlemcili cinsi olduğu gibi programlanabilir lojik eleman yapısı (PLD) var. PLD denilen elemanda sigorta mantığı olduğundan elektromanyetik alanların işlemcilere göre kat kat daha az etkilediğini söyleyebilirim.

Bir diğeri birçok PLC faraday kafesi ile korunur. Bunu farkedebilirsiniz yada edemeyebilirsiniz. Boya- malzeme ile sağlanmış ekranlamalarda mevcut çünkü.

Genelde kendi üzerlerinde koruma modu barındırırlar. Herhangi birşey olduğunda tüm enerjiyi keser. PIC'te ise bir port yandığında kapalı devre dahi olabilir. Bu sadece PIC ailesine özgü değil tabiki.

Elindeki tek PIC'le bir devre kuramazsın. İllaki ek eleman gerektirir, bunların da hep tolerans değeri vardır. O toleranlar hep birlikte hatayı oluşturabilir. Oysa ki PLC de elemanlar hassastır. Bu da fiyatını artıran bir etmen.

PIC TTL seviyesinde çalışır. Bu da daha elinde tutarken bozulabilmesi demek. PLC 24V lojik seviyesinde çalışır. Ve bağlantı noktasına dokunmak istemedikçe dokunmazsın.

Daha birçok şey söyleyebilmek mümkün.

Bugün piyasadaki en iyi PLC S7-300 değil bu arada. Bu S7-400'e çamur atmak olur :D Öyle PLC'ler var ki PLC'lerden birisi bozulursa diğeri kaldığı yerden işlemlere devam ediyor. Böylelikle asla işlemler aksamıyor. Bozuk olan PLC çıkarılması için diğer PLC'nin durdurulması da gerekmiyor. İyide bu ne işe yarayacak diyorsanız 2 kere düşünün. Ör: Cam sanayisinde sıvı cam dolu kazan bir kez donarsa kazan kullanılmaz hale geliyor yeni kazan ve yeni hammadde gerekiyor. Bu sadece bir örnek.

Edit: Alperodabasi'na düzeltme için teşekkürler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

alper06

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Mayıs 2012, 01:39:17

Bugün piyasadaki en iyi PLC S7-300 değil bu arada. Bu S7-400 ve S7-1200'e çamur atmak olur :D Öyle PLC'ler var ki PLC'lerden birisi bozulursa diğeri kaldığı yerden işlemlere devam ediyor. Böylelikle asla işlemler aksamıyor. Bozuk olan PLC çıkarılması için diğer PLC'nin durdurulması da gerekmiyor. İyide bu ne işe yarayacak diyorsanız 2 kere düşünün. Ör: Cam sanayisinde sıvı cam dolu kazan bir kez donarsa kazan kullanılmaz hale geliyor yeni kazan ve yeni hammadde gerekiyor. Bu sadece bir örnek.

Hocam konumuzla alakalı değil ama S7-1200 en ucuz seridir. S7-300'e ayıp oluyor :)

fahri-

Alıntı yapılan: arslan74 - 10 Mayıs 2012, 14:27:12
Okumatım,
Tasarladığım bir ürün EMC testlerine soktuk gecemedi. Bildiğimiz bir Voltaj trafo ile besliyorduk. Giriş besleme trafonun SMPS trafo ile değiştirdiğimizde EMC den gecti.
Oradan biliyorum.

Hocam ben yeni test yaptırdım. 7805-7905-7812 malzemelerini kullandığım kartlarım EMC ve LVD testlerinden geçti.

muhendisbey

Fiyatına bakmadım, açıkcası kullanmadımda sadece siemens'in sitesinde gördüğüm için bir an modeli yüksek göründü :) . Lakin burada söylemek istediğim sabit modellere takılmamak gerektiğiydi. PLC seçerken ufak proje de olsa orta ölçekli de olsa hep gördüğüm S7-200 kullanıldığı. İyide neden? Kullanmadığın I/O için neden ekstra ödeyesin ki? Yada program satırı için?

Ufak projen varsa Twido PLC kullan, orta seviyede S7-200, üst seviyeyi de ona göre seç paran da cebinde kalsın. Üst seviye için model söyleyebilmek pekte hoş olmaz açıkcası, sürekli değişen bir kavram. Piyasada Phoenix, Siemens, Fatek, Schneider/Telemecanique gibi yabancı, GEMO, Pars gibi yerli PLC üreten şirketler var. Bunlardan hangisinin ürünü en iyi demek için projede satın almada olmak, ve maliyete takılmamak gerek :S

Ör;  motor kontrolü, hareket kontrolü için PLC yerine simotion ve sinamics kullanılması. Bu kavram bile ucu açık bir kavram olduğunun göstergesi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

malpaslan1979

Siemens Logo! da kullanılabilir diye düşünüyorum. Fiyat yüksek geliyorsa eğitim seti alınır ki bu setin içerisinde lisanslı program + usb kablo+ ve Plc'nin kendisi var. Fabrika içerisindeki birçok uygulamayı elektrik bakım ekibi Siemens Logo! eğitim seti ile hallettiler.

ayhani

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 11 Mayıs 2012, 10:58:38
Siemens Logo! da kullanılabilir diye düşünüyorum. Fiyat yüksek geliyorsa eğitim seti alınır ki bu setin içerisinde lisanslı program + usb kablo+ ve Plc'nin kendisi var. Fabrika içerisindeki birçok uygulamayı elektrik bakım ekibi Siemens Logo! eğitim seti ile hallettiler.

Ben olsam LOGO'ya vereceğim parayla çok güzel Delta plc'ler alırdım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

alper06

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Mayıs 2012, 10:23:30
Hocam ben yeni test yaptırdım. 7805-7905-7812 malzemelerini kullandığım kartlarım EMC ve LVD testlerinden geçti.

Hangi numaralı testlerden geçti hocam?
Biraz daha açık yazabilir misiniz?

Erol YILMAZ

PIC kaldı, ARM geçti,
7805 geçti, 2575 takıldı...

Zannımca bunlar oldukça desteksiz yorumlar...

fahri-

Alıntı yapılan: alperodabasi - 11 Mayıs 2012, 11:08:53
Hangi numaralı testlerden geçti hocam?
Biraz daha açık yazabilir misiniz?
Birkaç tanesi:
EN 61000 -6-2-2005
EN 61000 -4-2-2009
EN 61000 -4-3-2006/A2:2010
EN 61000 -4-5-2006
EN 61000 -4-6-2009
EN 61000 -4-8-2010
EN 61000 -4-11-2004
EN 61000 -4-4

mdargut

EMC konusunda PCB tasarımının önemi ortada. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan PCB tasarımı konusunda tiyolar rica ediyorum, zira başım şuanda bu konuyla belada. GSM modül, PİC32 ve 1Mhz de anahtarlama yapan stepdown regülatör olan bir kartta çalışıyorum, fakat PCB tasarımı kötü olduğundan bunların hepsi aynı kart üzerinde çalışamıyor, kitlenmeler oluyor. Regülatörü başka kartta, diğerlerini başka kartta çalıştırdığımda oluyor fakat bunları tek kartta toplayan yeni bir PCB yapmam lazım. PCB tasarımında yeniyim ve yardımlarınızı bekliyorum. Bu konuyu öğrenebileceğim site, döküman, kitap hertürlü tavsiyeye açığım.

alper06

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Mayıs 2012, 11:45:56
Birkaç tanesi:
EN 61000 -6-2-2005
EN 61000 -4-2-2009
EN 61000 -4-3-2006/A2:2010
EN 61000 -4-5-2006
EN 61000 -4-6-2009
EN 61000 -4-8-2010
EN 61000 -4-11-2004
EN 61000 -4-4

EN 61000 -6-3 serisinden yok mu hocam?

malpaslan1979

Alıntı yapılan: kim - 11 Mayıs 2012, 12:07:36
EMC konusunda PCB tasarımının önemi ortada. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan PCB tasarımı konusunda tiyolar rica ediyorum, zira başım şuanda bu konuyla belada. GSM modül, PİC32 ve 1Mhz de anahtarlama yapan stepdown regülatör olan bir kartta çalışıyorum, fakat PCB tasarımı kötü olduğundan bunların hepsi aynı kart üzerinde çalışamıyor, kitlenmeler oluyor. Regülatörü başka kartta, diğerlerini başka kartta çalıştırdığımda oluyor fakat bunları tek kartta toplayan yeni bir PCB yapmam lazım. PCB tasarımında yeniyim ve yardımlarınızı bekliyorum. Bu konuyu öğrenebileceğim site, döküman, kitap hertürlü tavsiyeye açığım.

http://www.4shared.com/zip/5XSs9h32/pcbtasarm.html

http://www.4shared.com/office/MP_Rcyn4/pcbtasarmipular.html

alper06

Bu arada test tanımları ve fiyatları ile ilgili bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz arkadaşlar...

http://www.ume.tubitak.gov.tr/menu_lablar.php?f=221

arslan74

Alıntı yapılan: fahri- - 11 Mayıs 2012, 10:23:30

Bu yazdığınız cok göreceli dir. Zira 7805 bir voltaj regulatörüdür. belli hata payı ve toleransı vardır. Burada belirleyici olan konu cıkışına beslediği sistemdir. Eğer sistem de kritik bir bir malzeme yoksa. :Örneğin devrende hiç işlemci kullanmamışsan işlemcinin kilitlenmesi söz konusun bahs edemeyiz. EMC testleri sadece işlemcili sistemler için alınır diye bir kaide yok. Analog bir devre, daha triyaklı bir dimmer devresini de EMC testlerine tutabilirsin. Yani konu bir tek 7805 indirgemek doğru olmaz. Cok fazla parametreler var. Benim bahs ettiğim olayda 7805'in anlık pic voltajlarında ki dayanımı iyi değildir. bu anlık pic voltajlarını bir şekilde sızdırıyordu. oda sistemin doğru çalışmasını engeliyordu. Biz ne yaptık, giriş besleme sistemi değiştirktık. bu sayede anlık pic voltajlarını flitre ettiği için regülatöre böyle bir şey gelmediğinden sorun cıkarmadı.

Birde bir arkdaşınız sürekli pic leri karalayıb, PLC leri övüyor. Ona bir acıklama geitreyim. PLC ile PIC birbirleriyle kıyaslamamayacak sistemler dir. Sapla, samanı karıştırmamak gerek.
Eğer arkdaşın dediği konuyda haklı olmuş olsaydı millet pic bırakip plc gecerdi. ama öyel birşey yok.

En başta PLC nedir ona bir acıklama getireyim. PLC acıklımı Programmable Logic Controller dir. Yani bir çeşid end product, yani ürün haline gelmiş bir cihaz. Örneğin Cep telefonu, bilgisayar gibi. İçinde işlemci giriş cıkış birimleri, ram, eeprom v.s. birimler barındıran bir sistemdir. Her PLC içinde bir işlemci vardır, Ama hangi işlemcinin olduğunu biz pek bilmeyiz. PLC kod yazanlar için bu önemli değildir. Zira PLC için kullanıcılar için bir arayüz yazılımı yapılmıştır. siz bu arayüz yazılımı ile programlarsınız. PLC kullanmak için iyi bir yazılımcı olmana gerek yok. İşlemcileri bilmene gerek yok. Donanımlarında belli bir standartlara sahipler, dolaysıyla belli bir konuya hakim olmadan sistem kurabiliyorsun. Bunun kullanım yerleri daha cok otomasyon ve sanayii yerleridir. Buralarda hizmet veren kişiler daha cok Elektrik le uğraşan kişilerdir. bir yazılımcı sanayi otomasyonun içine girdiği pek görülmez. Elektrikcilerin anlayacağı dilde program yazabiliyorsun. Fiyatları oldukca pahallıdır.

Ama PIC, uC yani basid anlamıyla işlemcidir. tek basına hiç bir işe yaramaz. Onu PLC gibi bir ürün haline sokman gerek. Eğer PLC gibi bir ürün haine soktuktan sonra belli bir markanın PLC ile kıyaslayabilirsin. Yoksa ikisini kıyaslayamassın.

....

gareven

Endürstriyel alanda pic kullanımı son derece düşük varsa da hazır kart almak suretiyle kullanılıyor, kimse oturup bir kart tasarlamakla uğraşmıyor ya da bilmiyor.