Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

alper06

Alıntı yapılan: arslan74 - 11 Mayıs 2012, 12:23:40
Bu yazdığınız cok göreceli dir. Zira 7805 bir voltaj regulatörüdür. belli hata payı ve toleransı vardır. Burada belirleyici olan konu cıkışına beslediği sistemdir. Eğer sistem de kritik bir bir malzeme yoksa. :Örneğin devrende hiç işlemci kullanmamışsan işlemcinin kilitlenmesi söz konusun bahs edemeyiz. EMC testleri sadece işlemcili sistemler için alınır diye bir kaide yok. Analog bir devre, daha triyaklı bir dimmer devresini de EMC testlerine tutabilirsin. Yani konu bir tek 7805 indirgemek doğru olmaz. Cok fazla parametreler var. Benim bahs ettiğim olayda 7805'in anlık pic voltajlarında ki dayanımı iyi değildir. bu anlık pic voltajlarını bir şekilde sızdırıyordu. oda sistemin doğru çalışmasını engeliyordu. Biz ne yaptık, giriş besleme sistemi değiştirktık. bu sayede anlık pic voltajlarını flitre ettiği için regülatöre böyle bir şey gelmediğinden sorun cıkarmadı.

....

Hocam size katılmakla beraber bir düzeltme yapmak istiyorum.

Linear regülator kullanılan cihazların "Işınım yolu ile gerçekleştirilen emisyon deneylerini" ve "İletkenlik yolu ile gerçekleştirilen emisyon deneylerini" geçmesi biraz daha kolay oluyor. Bu testler:
EN 55011
EN 55022
EN 61000-6-3
EN 61000-6-4.

Ben o yüzden arkadaşa "EN 61000-6-3" testinin sonucu sordum.

Bu emisyon testlerinde cihazlara tertemiz bir DC voltaj veriliyor. Ve sadece çıkışlarınaki yayınıma baklıyor.
Linear regülatörler çıkışlarında daha harmoniksiz bir DC üretikleri için bu testlerde SMPS'lere göre daha başarılı.
Yoksa LM2573'in 52kHz' lik anahtarlama frekansını ve harmonikleri direkt görünüyor.

arslan74

Bu yazı uzayıp gidiyor. Ben bu konuya son koymak adına kendi bilgi tecrübemi paylaşayım sona siz karar verirsiniz.

Endüstriyel veya otomtiv sektörün de uC elektrnik ürün yapmak için alınacak önemler şunlardır.

En başta düzgün parazitsiz bir voltaj verilmesi gerek. Bunu iyi yalıtılmış bir regülatröel yapılabilir, ama kesin çözüm olmayabilir. Kesin çözüm için isolatede DC/DC converterler kullanmak gerekiyor. Böyle hazır bir cok ürün vardır, ne yazı ki yerli üretim değil.

Örneğin:

http://www.lineagepower.com/oem/isolated-dc-dc-converters.html

http://www.murata-ps.com/mtu

http://youtu.be/vGbKpPp_yZs

http://tr.farnell.com/jsp/search/productListing.jsp?MER=i-9b10-00002070&SKUS=1672132,1672133,1672134,1672135,1672136,1672138,1672139,1672140,1672141,1672159,1672142,1672160,1672143,1672161,1672144,1672163,1672145,1672164,1672146,1672165,1672147,1672166,1672148,1672167,1672151,1672168,1672152,1672169,1672153,1672170,1672154,1672171,1672155,1672172,1672156,1672173,1672157,1672175,1672158,1672177,1772174,1772175,1772176,1772177,1772178

böyle regülatörlerde giriş ile cıkış besleme şaseleri arasında hiç bir bağlantı yoktur.

Bundan sonra da girişleri ve cıkış birimlerini opto izolatör ile yalıtırsan size bir numara bir PLC olur. Normal PLC yapamayacağım bir cok işlemleri yapabilir konumda olursun. Yani gerisi sizin programcılık bilsinize kalmıştır.

Kolay gelsin.

The Gariban

Sayın arslan74
yaptığınız açıklamalar için teşekkür ederim.Tahmin ettiklerimi aynen yazmışsınız.

fahri-

Arslan74 hocam tartışmanın uzaması kötü bişey değil bence. Fikirlerin çatışmasından doğrular çıkar. Herkes de kendi kabiliyetince bu tartışmalardan payına düşen bilgiyi alır.
Bir konuyu dikkatinize sunayım. ARM işlemcili kartları incelerseniz orada tüm beslemelerde lineer regülatör kullanıldığını göreceksiniz. LDO 3.3V.
Bir de ben EMC testini yaptırdığım kartta 16f628 kullanıyorum. Çalıştığı ortam da oldukça gürültülü. Su pompası açıp kapatıyor.
Şunu da gözden kaçırmamak lazım. 7805 deyince 25kr ile 2-3usd ye kadar fiyatlar var. Markaya göre değişiyor. Bu da önemli bence.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Allegro - 11 Mayıs 2012, 11:37:25
PIC kaldı, ARM geçti,
7805 geçti, 2575 takıldı...

Zannımca bunlar oldukça desteksiz yorumlar...

PIC ve ARM şeklindeki bir kıyas zaten baştan yanlış. Bu direk üretici ve üretim süreciyle ilgili. ARM sadece bir tasarım patenti. Tasarımın nasıl üretildiği aslen EMD'ya uyumluluğu sağlar.
7805 konusunda da daha iyi regülatörlerin olduğunu söylemek mümkün.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

The Gariban

Fahri Bey
Tartışmak güzeldir.Ancak tartışılacak konunun insanlara faydası olması gerekir.Olması gereken anlatılanların dökümanlarla videolarla anlatılması gerektiğidir.
Özetle:
Eğer bilgili bir yada birkaç arkadaş PIC lerin EMC testleri ile çalışmaları olmuş yaptığı elektronik cihazları atıyorum Fransa ya satmış (bunların sertifikalarını alırkende doğal olarak göbeği çatlamış) birilerinin bu konuda bilgilendirmesi çok daha yapıcı olacaktır.Ama diğer handikap da muhtemelen şudurki .Zamanında bu tarz teknik konularla uğraşmış bir mühendisin /tasarımcının şimdilerde de işlerinin başından aşmış olması gayet doğal bir ihtimaldir ve bu tür forumlarda bulunma ihtimalleride pek yoktur.
Bunların dışındakile yorumlar  mevzunun boşuna uzamasıdır.
Herkeze iyi çalışmalar diliyorum

aslan_korhan

Bende genellikle PIC kullanırım. Hiç bir sorun yaşamıyorum.
Kilowatt'lık Trafoların yanında veya yüzlerce watt'lık RF vericilerin dibinde bile bir sorun ile karşılaşmıyorum.
Tamamen devrenizin ve PCB'nin dizaynı ile ilgili bu sorunlar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

The Gariban

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 11 Mayıs 2012, 14:48:54
Bende genellikle PIC kullanırım. Hiç bir sorun yaşamıyorum.
Kilowatt'lık Trafoların yanında veya yüzlerce watt'lık RF vericilerin dibinde bile bir sorun ile karşılaşmıyorum.
Tamamen devrenizin ve PCB'nin dizaynı ile ilgili bu sorunlar...

İşte şimdi PIC li devresi testten geçmeyen yada sorun olmayacağını sanan bir arkadaş PIC li devresinin şemasını ve PCB sini buraya eklerse muhtemeldirki  aslan_korhan üstad yardımcı olacaktır?
Yardımcı olursunuz değilmi korhan hocam  ;D

malpaslan1979

değiştirebiliyorsanız dns ayarlarınızı değiştiriniz 8888 ve altına  8844 yazacaksınız.

iki uploadı tek linkte birleştirdim. iyi çalışmalar

http://ul.to/1ko4ivga

aslan_korhan

@The Gariban
Olmaya çalışırız  ;D
Tabi yazılım kısmıda önemli. Hem öyle her yeri şase doldurayım etkilenmesin demeklede olmuyor.
Yerine göre faydadan çok zararı olabiliyor...

The Gariban

Sağolun Korhan Hocam
İsterseniz dikkat edilmesi gerekenler,ençok yapılan hatalar, PCB de ve yazılımda neler önemlidir gibi ufak bir giriş yapın hocam.

ayhani

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 11 Mayıs 2012, 20:53:06
@The Gariban
Olmaya çalışırız  ;D
Tabi yazılım kısmıda önemli. Hem öyle her yeri şase doldurayım etkilenmesin demeklede olmuyor.
Yerine göre faydadan çok zararı olabiliyor...

Hocam mesela ground planenin zararlı olduğu yerler nereler olabilir. Bu aralar ground plane olayına biraz kafayı taktım. Özellikle rf devrelerde çok farkediyor.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

aslan_korhan

Nerden başlayım  :-\
En basitinden yüksek akım tüketen cihazlar kontrol edilecekse PIC'in beslemesi ayrı olursa daha iyi.
Ayrıca opto kullanmak çok faydalı.
Bir pini input olarak ayarlayıp buraya 15-20cm kablo bağlarsan parazit kapma durumu doğal olarak artacaktır.
Tabi birde PIC'in besleme bacaklarının yakınına 100nF kondensatör bağlama olaylarını tekrar anlatmaya gerek yok sanırım.
Ben Beslemede genellikle linear tip regülatörler kullanırım. Anahtarlamalı regülatörlerde sorun çıkabiliyor. Mesela Analog okuma gereken işlemlerde
kesin linear regülatör kullanırım.
Birde MCLR ucunu ben genelde 10K veya 1K üzerinden + Beslemeye vermem, direkt olarak +'ya bağlarım.
PCB dizaynlarken ise hatları mümkün olduğunca kısa tutmak gerekir.
Aklıma ilk gelen şeyler şimdilik bu.

Sorun illa PIC kaynaklı olmayabilir.
Kullandığınız Kristal, Kondensatörler bile sorunlu olabilir.
Örneğin bir keresinde PIC'in 4MHz Kristal osilatörü normal olarak çalışıyor gözüküyor fakat program sorunluydu.
Bir süre uğraştıktan sonra Kristalin tam 4MHz de çalıştığını fakat sinyal genliğinin normalden düşük olduğunu fark ettim.
Kristal değişince olay düzeldi. Ayrıca piyasada çok dandik mercimek tip kondensatörler var.
Yine bir keresinde bu tip dandik 1nF kondensatör kullanmıştım. Herşey normal çalışıyor fakat belli bir sıcaklıktan sonra sorunlar meydana geliyordu.
Yaklaşık 50 derecelik bir ısıda bu 1nF'lık kondensatör 400pF gibi bir değeri düşmüştü  :) birazda ben ısıtınca nerdeyse 0'a yakın bir değer görmüştüm.
Artık yüzde kaç toleransı varsa ?  ;D

Genellikle ground plane yapılırsa faydalı olur. Fakat nasıl olsa her yer şase, herhangi bir yerinden kablo ile sinyal alırım demek yanlış olur.
PCB'nin bir köşesinden bir şase beslemeye gidecek, diğer kısmından şase atıyorum butonun bir ucuna gidecek bu şekil iyi olmaz.
Tüm şase kablolarınız tek bir noktadan çıksın.

RF'de şase olayı tabiki çok daha önemli ve anlatması daha zor. Örneğin yaptığınız devrenin üzerini metal bir kutu ile ekranlayacaksanız
bunun bile frekansa göre boyutları fark edecektir...

The Gariban

Hocam
Kurduğunuz sistemlerin PCB ve kablolama gibi fotoğrafları varmıdır paylaşabileceğiniz?
Programlamadaki püf noktaları nelerdir?Bunlarıda izah edermisiniz?