Elektrik kesintisini algilama devresi

Başlatan nusyil, 11 Mayıs 2012, 17:36:29

nusyil

Herkese Merhaba,

Atmel 89S52 islemcide elektrik kesintisi oldugunda kesme girisini (Ornegin: Kesme1, P3.3 bacagi) 1 den 0 a cekecek bir devre yapmam gerekiyor.
Kendim su sekilde bir devre yaptim :
PC 817 opto-kuplor'un led girisini, trafonun AC 12V cikisindan bir diyot ve 1K direnc uzerinden gecirerek besledim. Opto-kuplor'un transistor kismi kollektor bacagini, 330 ohmluk bir direnc ile mikroislemciyi besledigim +5V ucuna, emitor bacagini da sase'ye bagladim. Opto-kuplor'un transistor kismi kollektor bacagina 2sc945 NPN tipi bir transistor'un bazini bagladim. Bu transistorun kollektor bacagini da direkt Harici kesme girisi 1'e (Port3,3.pin) bagladim. Bu NPN transistorun emiter bacagi ile sase arasinda da 330 ohm luk bir direnc var. (Devre ciziminin buraya nasil yuklenecegini bilmedigimden bu sekilde devreyi anlatmaya calistim)

Bu devre ile AC elektrik var iken (opto-kuplor calisirken) islemcinin P3.3 ucunda +2,6 V var. Bu voltaj kesme girisini yuksekte tutmaya yetiyor. AC elektrigi kestigimde ise bu voltaj  +1.44V a dusuyor. Ve bu gerilim harici kesmeyi tetiklemeye yetiyor. Ancak devre duzenli calismiyor. Ornegin bes kez elektrigi kestigimde ancak bir veya iki kez kesmeyi tetikliyor. Bazen hic tetiklemiyor. ( Ya da ben devreyi calisiyor zannediyorum,aslinda devre baska bir yerlerden bir parazit veya tetikleme alip kesmeyi calistiriyor?)

Benim istedigim, bu kesme girisini normal calisma konumunda +5V seviyesinde tutacak, elektrik kesildiginde ise 0V a cekecek 0-5V arasi cikis verecek bir devre. Bu is basitce role ile kesin olarak yapilabilir ancak yari iletkenlerle yapmam gerekiyor. Role'yi son care olarak dusunuyorum.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler..

tyildizak

İkinci bir transistör kullanmaya gerek yok, opto çıkışı ortak kollektör bağlanabilir:

edit: resim değiştirildi

nusyil

@yildizak

Cok tesekkurler, deneyip sonucu paylasacagim..

Ersin

Saniyede 50 kez kesilmez mi bu durumda. ;)

nusyil

@yildizak

Ustadim devre calismiyor. Herhalukarda 4 numarali cikista 0 Volt var. Benim istedigim optokuplorde enerji varken cikisin +5 V , enerji kesilince 0 V olmasi. Saygilar..

nusyil

@ersin bey,

Ben de ayni seyi dusundum ancak ledin 50 kez yanip sonmesi ve transistoru ayni sekilde acip-kapamasinin cikista cok fazla degisiklige neden olacagini zannetmiyorum. Cunku islemcinin bir pini 1 veya 0 olarak algiladigi voltaj seviyeleri belirli sinirlar icerisinde. Ornegin atiyorum, X islemcisinin bir pini giris olarak secildiginde bu pine gelen voltajin 1 olarak kabul edilmesi icin 2,5-5 volt arasi bir deger olmasi gerekiyor. Ayni sekilde 2,5V ve asagisini 0 olarak algiliyor.

Buradan yola cikarak bu 50 kez acip-kapamanin bu kadar buyuk voltaj oynamalarina sebep olacagini zannetmemekle beraber bu soylediklerim tamamen teorikdir. Denemeden kesin birsey soylemek yanlis olur. Hele oncelikle 0-5V voltaji bir halledelim, ona sonra sira gelsin :)
Saygilar...

yamak

Pic in capture birimini kullanabilirsin. Yukarıdaki opto-kuplörün çıkışı pic in ccp girişine takın gelen sinyalin frekansını ölçün eğer 0 sa elektrik kesilmiş demektir.

nusyil

@yamak bey,

Benim islemci Atmel 89S52, pic degil..

Saygilar..

yamak

Tamam 89s52 nin capture birimini kullanın o zaman

nusyil

Hocam rica etsem bu Capture isini nasil yapacagimi anlatabilirmisiniz?? Isis i kullanmayi cok iyi bilmiyorum. Bir de yine isis de AC voltaj kaynagini bulamadim??  Devrede optokuplor girisine AC voltaji nasil verebilirim??

Tesekkurler..

yamak

Kullandığın işlemciyi pek bilmiyorum o yüzden pek yardımcı olamayacam.

nusyil

MC_Skywalker

Sadece frekans takipi için Generators sekmesinden "sine"

Pick Devices kısmından "Similators Primitives" kısmından" Alternator"

nusyil

@mc_skywalker

Hocam cok tesekkurler yardimin icin. Tam olarak aradigim buydu !!

Saygilar!!!

mdargut

Neden optokuplör girişinde köprü diyot kullanmıyorsunuz?