Mean value, RMS value ??

Başlatan vastar, 21 Mayıs 2012, 12:49:16

bit01

Ayrıca bu anlattığınız zaten efektif değil miydi? DC kaynağın aynı enerji aktarımı için ac karşılığını bulduk.

OptimusPrime

Eski bir konu ama neyse.

Yav takilmayin mean e bu kadar, eskiden RMS ve true RMS mi vardi. :D  AC olculmek istenildiginde dogrultulup ortalamasi aliniyordu veya tepesinin bilmem kacta kaci. Zaten mean in 80 tane anlami var. Yeni bir anlam daha eklemisler iste.  ::op

81 numarali anlami: cakma ortalama.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bit01

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 11 Aralık 2019, 20:35:05Eski bir konu ama neyse.

Yav takilmayin mean e bu kadar, eskiden RMS ve true RMS mi vardi. :D  AC olculmek istenildiginde dogrultulup ortalamasi aliniyordu veya tepesinin bilmem kacta kaci. Zaten mean in 80 tane anlami var. Yeni bir anlam daha eklemisler iste.  ::op

81 numarali anlami: cakma ortalama.

Hocam aslına benim kafa karışıklığım şundan kaynaklı,

Dc dogrultucu çıkışında ortalama değer hesaplıyoruz.
Ac kıyıcıda mesela ortalama sıfır olduğu için efektif değer buluyoruz.

Mesela kitapta bir soru var. Tek faz yarım dalga doğrultucu çıkışına direnç bağlanmış üzerinde harcanan gücü soruyor. Doğrultucu olduğu için ortalama değer ile hesap yapmamız gerekmiyor mu? Çözümde efektif ile işlem yapılmış.

Nerede efektif nerede ortalama neye göre kullanılıyor onu anlamadım.

bit01

Alıntı yapılan: bit01 - 12 Aralık 2019, 14:45:53Hocam aslına benim kafa karışıklığım şundan kaynaklı,

Dc dogrultucu çıkışında ortalama değer hesaplıyoruz.
Ac kıyıcıda mesela ortalama sıfır olduğu için efektif değer buluyoruz.

Mesela kitapta bir soru var. Tek faz yarım dalga doğrultucu çıkışına direnç bağlanmış üzerinde harcanan gücü soruyor. Doğrultucu olduğu için ortalama değer ile hesap yapmamız gerekmiyor mu? Çözümde efektif ile işlem yapılmış.

Nerede efektif nerede ortalama neye göre kullanılıyor onu anlamadım.

@z hocam siz ne diyorsunuz bu konuda? Ciddi manada kafam karıştı.