kalıcı role programı yada pıc'i etkilermi

Başlatan SERCE, 23 Mayıs 2012, 09:16:38

SERCE

Merhabalar elimde çalışan bir program ve devre vardı. Bunun kontaklı  rolesını kalıcı roleyle değiştirdim ama şimdi çalışan program
çalışmıyor.Yani devredeki led bile yanmıyor sadece pıc'e bağlı olan kalıcı röle ayağı değil.Sorunu tam olarak anlayamadım.
Acaba yanlış bağlantımı var dedim öyle bir sorunda görünmüyor.Bununla ilgili fikri olan varmı.

Maxim

muhendisbey

solid state'i mi kast ediyorsunuz?

Bağlantılarınızda hata olabilir. Prensip olarak kontaklı yada solid state fark etmez. Fark tepki süresinde ve zıt emk gibi durumlardadır. Röleyi manuel olarak test edin. Çalışıyorsa muhakkak bağlantınızda sorun vardır yada yeterince besleyemiyorsunuzdur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

serhat1990

Alıntı yapılan: SERCE - 23 Mayıs 2012, 09:16:38
Merhabalar elimde çalışan bir program ve devre vardı. Bunun kontaklı  rolesını kalıcı roleyle değiştirdim ama şimdi çalışan program
çalışmıyor.Yani devredeki led bile yanmıyor sadece pıc'e bağlı olan kalıcı röle ayağı değil.Sorunu tam olarak anlayamadım.
Acaba yanlış bağlantımı var dedim öyle bir sorunda görünmüyor.Bununla ilgili fikri olan varmı.

Devre şeması ve yazılım koyarsan daha iyi yardımcı olabiliriz görmeden birşey demek zor. Kolay gelsin..

SERCE

@	device  pic12F675,xt_osc, wdt_off, pwrt_on, mclr_off, protect_off	

DEFINE ADC_BITS 10       ' ADC 10 bit kullan?lacak
DEFINE ADC_CLOCK 3      
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50  [table] 
define OSC 4            ' Çalisma frekans?
define osccal_1k 1
TRISIO = %00000100      
GPIO=0
CMCON = %00000111     
ANSEL=0 
ANSEL.2=1                
ADCON0.7=1            
ADCON0.6=0            
GPIO.2=0            
HAM   VAR Word
sinyal VAR Word
HAM=0
BASLA:
GPIO.0=0:GPIO.2=0:HAM=0
pauseus 200               
ADCIN 2,HAM
If HAM >=500 Then
sinyal=sinyal+1
GPIO.0=1:PAUSE 350:GPIO.0=0
 endif

if sinyal>=1500 then
 sinyal=0
 endif
if sinyal=4 then  
GPIO.1=1:pause 3000:GPIO.1=0:sinyal=0
endif
GOTO BASLA

şemayıda göndermek isterdim ama bir türlü gönderme işlemi gerçekleşmiyor.

serhat1990

postimage'e resmi yükle oradan img uzantısını buraya ekle...

SERCE

Belki cevap için geç oldu .Sorunu  buldum belki sorun biraz acemiceydi :-[ Çünkü daha önceki devrede harici kristal kullanmıştım.
Bu kalıcı röle devresinde ise dahili kristal kullandım ama bunu programda belirmedidiğimden dolayı program çalışmıyordu.Yani
sözün kısası sorun devrenin kendisinde değil programındaydı.Gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürler.

subram

kalıcı röle nedir hocam? daha önce hiç duymadım.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

imuhtar

filip filop gibi çalışan roleler var( bunlar normal mekanik). bir darbede 1 oluyor 2 darbede 0 oluyor sürekli voltajla beslemek gerekmiyor.arkadaşın anlattığı sanırım bu.

SERCE

Benim bahsettiğim röle biçimi çift kontaklı olan dır.Yani röle bir defa çektiğinde artık sabit çekili kalmaktadır.
Taki rölenin diğer kontağını çekmeyene kadar rölenin kontağı çekili kalarak çıkış vermektedir.Aslında en iyisi
size rölenin linkini vereyim belki daha anlaşılır belki tanıyorsunuzdur sadece ismini farklı kullanıyorsunuzdur.
http://datasheet.seekic.com/datasheet/NEC_EA2-3TNU.html

Endorfin35+

Konu böyle hortlatılır :)

Kalıcı röle gibi bir şey varmıdır araştırırken bu konu çıktı. Enerji verip çektikçe konumunu koruyan bir röle çeşidi varmıdır bildiğiniz.

Yada sorun şöyle. Bir anahtar var. Açıldığı zaman sisteme enerji geliyor. Ve sonra anahtarı kapatamıyorum. Sistemin enerjisini kesmek istiyorum. Bu arada 5v dan bahsediyorum. Mümkün mü?

Yani mcu ya demem lazim ki kendi enerjini kes ?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

hwdesigner

latching relay olmasın onun adı

yesilu

oda termostatında görmüştüm. 2 aaa pille birkaç sene çalışmasını bu röle tipine borçlu. H köprüsü ile ters-düz kutuplanarak konum değiştiriyor,datasheetinde 5ms pals yeterli diyordu konum değiştirmeye...