8051'de Cokluislem (Multitasking) nasil yapilir??

Başlatan nusyil, 24 Mayıs 2012, 20:05:45

nusyil

Alıntı yapılan: JOKERAS - 25 Mayıs 2012, 23:13:48
Selam;Sizin yapacağınız devredeki bu olumsuzlukarı  bilemediğimiz için sadece fikir vermekti amaç.
Sizin yapmaya çalıştığınız şeyi anladım,ama kapasitenin deşarzına ne kadar güvenebilirzki?
Siz  elektrik kesildiğinde interrupt yapıp PC'nin o an bulunduğu adresini EEprom'a yazıp
Elektrik geldiğindede EEprom'u okuyup PC'yi o an okuduğu adrese dallandırmak.
Her elektrik gidişinde bu durum tekrarlanacak,birde şöyle düşün elektrik üzerinde
olabilecek anlık kesilmeler,ripiller,titremeler esnasında sizin opto ile verdiğiniz AC referansında
karasızlık oluşturup false interrupt oluşturacak işlemci elektrik gittiğini sanıp EEprom'a yazma rutinini çalıştırıp
yazma işlemi tam bitmeden elektrik tekrar gelecek sonuç itibarı ile EEproma yazmak istediğimiz
veri yanlış yazılmış olacak,bu sefer çok daha vahim bir sonuç ortaya çıkmış olacak belki sistem hiç
çalışmayacak belki PC öyle alaksız bir yere gidip kendi Rom'undaki yazılımı bozacak.
Bu tip durumlarda işlemcilerin kendi yazılımlarını bozduğu çok rastlanan bir durumdur,hatırlatırım.
Batarya yöntemi bence en sağlıklı yöntem,bir şarzlı batarya 1-2 sene çok rahat dayanır.
1-2 sene sonundada 40km yol gidip bir gezinti yapmak hiçte fena olmaz ::)
Diye düşünüyorum.

Sevgili Jokeras degerli fikirlerin icin cok tesekkur ediyorum. Dediklerine harfiyyen katiliyorum, butun bu olumsuzluklarin olabileceginin farkindayim. Konu basligini acmamin amaci buydu zaten.  Herkesten degisik fikirler almak, bunlarin olumlu-olumsuz yonlerini tartismak, sonunda butun bunlari degerlendirip calismami o yone kaydirmak. Batarya fikri elbetteki guzel ama onceki mesajimda anlattigim sebeplerden dolayi oncelikle bataryasiz bu isi cozebilirmiyim onu gormek istiyorum . Yaptigimiz cihazi her turlu elektriksel (ani voltaj dalgalanmasi,ani voltaj gidip-gelmesi vb) testini elbette yapacagiz. Yoksa dedigin gibi bircok problem yasamamiz isten bile degil. Yani batarya her zaman aklimda ama en son care dusunuyorum.

Ayrica keske her gidecegimiz yer sadece 40 km olsa. O verdigim ornek yillarca once calistigim baska bir is icindi :) Bu cihaz ile ilgili konusursak en kisa mesafe gidis-gelis 200 km.buluyor. Eh benzin ve dizel fiyatlarini dusunursen bu gezintiden daha ote birsey olsa gerek :)

Saglicakla kal...