Elektronik elemanlar ve prensipler için bölüm isteği...

Başlatan Veli B., 21 Ağustos 2004, 23:48:01

Veli B.

Arkadaşlar merhaba,
Kendi ihtiyacımdan dolayı böyle bir mesaj yazma ihtiyacı hissediyorum.
Bazı elemanlar hakkında aldığım öğretim kaynakları yetersiz kalmış ve bunun yeni yeni farkına varıyorum.
Mosfetler hakkında neredeyse hiçbirşey bilmiyorum.Bunun üzerine aldığım eğitim ve öğretimi biraz düşündüm ve aklıma gelenleri sizinle paylaşmak istedim.
Elektronik konusunda temel öğretimimizi genelde EML / TL de alıyoruz daha sonra üniversite de, hatta bazılarımız bunu alma imkanı da bulamıyor.Birde merak ile elektroniğe başlayıp kaynak yokluğu yaşayanlarımız var.Sanırım çoğunuz katılacaktır ki okullarımızın verdiği öğretim genelde yetersiz.Çoğumuz, okullarda elemanları ve temel prensipleri anlayamadan/öğrenemeden mezun oluyoruz.Sağlam bir temel üzerine kurulmayınca, zaman içerisin de kendisini geliştirebilenler, yeni bir proje üretebilirken, "bazılarımız" diyemeyeceğim kadar yüksek bir kısmımız, proje kopya etmekten öteye gidemiyoruz.
Halbuki bordumuz bu konuda yeterli düzeyde ve kalitede arkadaşlar ile donanmış durumda.
Yeni bir üye arkadaşı düşünelim.Lise öğrencisi yada üniversiteye yeni başlamış ve bordumuza katılmış.Çoğu elemanı henüz tanımıyor yada tanıyor ama asil yada alternatif  kullanım yöntemlerini henüz çözememiş.
Bu arkadaşlarımıza, benim gibi bazı elemanlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlara ve bilgisi olupta arasıra tazelemk için bir göz atmak isteyeceklere hitap eden bir ana bölüm olsa ne kadar faydalı olur.
Misal:
-Direnç için bir bölüm;
-Kondansatör için bir bölüm
-Transistör için bir bölüm
-Bobin için bir bölüm
-Diyor için bir bölüm
-Fet için bir bölüm
-Tristör için bir bölüm
.
.
.
.
vb...
her bölümde o eleman için prensipler, temel, orta ve ileri düzey uygulama alanları,dikkat edilmesi gereken özellikler vb.. bilgiler bulunsa.
Hepimizin katılımı ile internetten o elemana ait özel uygulama yöntemleri gibi bilgileri ilave etsek.
Zamanla okullarda verilen den çok daha sağlıklı bir öğretim kaynağı oluşacağına inanıyorum.
Ne dersiniz?

aster

yıldırım ak

Çok haklısın katana

Yabancı forumların hemen hemen hepsinde "TEMEL ELEKTRONIK" konuları işleniyor. Zaten hiç kimse elektronik ve program konusunda hepsini, yarısını biliyorum diyemez. Bildiklerimiz ancak okyanusta bir damla. Nedeni ise biz kendi beynimizi eğitip, öğretme amacıyla sürekli okuyoruz, ezberliyoruz, deniyoruz ama biz bir birim zamanda öğrenirken aynı birim zaman içerisinde milyonlarca insan birşeyler yazıyor, geliştiriyor. Bu arada öğrendiklerimizide bir taraftan unutmamız cabası.

Bence TEMEL ELEKTRONIK bölümünün dışında birde UYGULAMA NOTLARI diye bir bölüm açılmalı. Herhangi bir üye, bir eleman üzerine bir çalışma yaptığında notlarını bu bölüme koyabilir ve ihtiyacı olan bilgiye ulaşır.

Size çok ilginç gelebilir ama bir zamanlar öğretmen bir arkadaşa uygulama notlarımın bir kısmını vermiştim. Aradan bir müddet zaman geçtiğinde bu notlardan bir tanesine bakmam gerekti. Akıl Defterimde aradım ya not almamışım yada göremedim. Aradığımı bu arkadaştaki notlar içinden buldum. Yani bu bölüm gün gelir kendimize bile lazım olabilir.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

Erkan Gench

katılıyorum. ancak her parçaya ayrı bölüm biraz fazla olur galiba. temel elektronik adında tek bir bölüm açsak altında aktif elemanlar pasif elemanlar vs. gibi bölümler olabilir belki.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

Veli B.

benim kast ettiğim mesela projeler gibi bir ana bölüm ve sabit başlıklar şeklinde elemanlar.Uzayabi,ldiği kadar uzasın.Fakat o elemana ait bütün bilgilere o sabit başlıktan ulaşabilelim ve ekleyebilelim.

Erol YILMAZ

Mesela OPAMP larin calismasi hakkinda anladiklarimi yazabilirim.
rail to rail ?   input offset ? CMRR ? instrumentation amplifier ?

DumrulBey

Alıntı yapılan: "Erkan Gench"katılıyorum. ancak her parçaya ayrı bölüm biraz fazla olur galiba. temel elektronik adında tek bir bölüm açsak altında aktif elemanlar pasif elemanlar vs. gibi bölümler olabilir belki.
Bence de aktif ve pasif şeklinde olmalı. Bundan da önemlisi, en azından okullar açılmadan evvel yeni kategoriler mutlaka açılmalı. İhtiyaç o kadar çok var ki, anlatamam!

En iyisi, bu yapılandırmayı bir kaç kategori ile sınırlandırmayalım. Yönetici arkadaşlardan rica ediyorum, bir başlık açsın orada yeni neler gerektiği tartışılsın. Hadi bu birinci ihtiyaçtı, peki ya ikincisi?

Mesela PIC C başlığını ikiye ayırsak nasıl olur? Biri HI-Tech C olsun, diğeri CCS C olsun. Bunlar iki gözde C derleyicileri. Geçen gün bir başlığa cevap yazdım. Meğerse arkadaş HI-Tech C'den soruyorumuş...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

ground

@katana tebrikler.. Çok iyi fikir.

Arkadaşlar katana nın yazdığı veya editörü olmak istediğiniz bölümleri  bana söyleyin ana sayfada böyle bir seçenek açayım bencede çok güzel bir düşünce..

Bu arada internete biraz az gireceğim.. Bölük komutanı postası yaptı  :(  ama genede girmeye çalışacağım..

kendinize iyi bakın..

Not: Bu arada editörlük işi hala yarım kaldı.. Haydi yollayın bişeler ekleyelim lafta kalmasın bazı şeyler.. Burda imkanlarım kısıtlı olmasaydı şuana kadar birçok şey yapabilecektim kusuruma bakmayın..  8O le bekliyorum yapacaklarınızı..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

aster

senin askerliğin artık bitmez   :D
ama benimki biterrrrrrrrrr   :P  şafak 256 heeeyytttt  beeee

diot

one 256 . geçermi be, say say bitmez.  :D   plakaya nezaman düşüyon.

allah kolaylık versin tüm askerdekilere.

aster

Allah razı olsun hocam, inşallah bitecek
bu benim 2 ci askerliğim
sıra 3 üncüde kısmetse  :P
darısı bekleyenlere kısmet olsun

Şimdi mevzuya dönelim nereden başlıyoruz ?

Veli B.

Üstat başlayalım ama Ground hala bize bir yer vermedi ki!!! :cry:
İşin şakası bir yana diyotlar ve transistörler için elimdeki kaynakları ve bildiklerimi derlemeye başladım ama bir sorun var oda şema ve resimler.
Bunları nereye up-load etsek ki.Malum grup tam destek sağlamıyor bu konuda.Hepimizin sitesi de yok. :oops:
Ya misafir edeceksiniz artık bizim gibi çulsuzları,yada bordtan bir bölüm ayrılacak ama ilerleyen zamanla birlikte şişmeyi düşünmek bile istemiyorum.
Aslında bu konuda format ve benzeri standartları netleştirsek Mod arkadaşların işini bir hayli kolaylaştırırız gibi geliyor.

Veli B.

Bu arada ALLAH tamamına erdirsin.Hayırlı bir evlat eylesin ve analı babalı büyütsün, cümlemizinkini de tabi.
Benim de şafak 28 İNŞALLAH. :D  :D  :D

Umarım doğru anlamışımdır:)

mmengi

Veli B.

Ground bir yer ver artık bize de içini doldurmaya başlayalım. :evil:  :D  :D  :D
Ben transistör ve diyotlarla başlıyorum.Eksiklerimi dolduracak ve yanlışlarımı düzeltecek Demoklesler klavyeleri ile tepemde olacaktır. :D