Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Aceminin C# sorulari

Başlatan z, 30 Mayıs 2012, 08:19:05

serhat1990

Alıntı yapılan: YARARMAN - 02 Haziran 2012, 00:15:05
Küçük bir yazılım hazırladım, onu inceleyebilirsin...

https://rapidshare.com/files/3125668450/SerialPortApp.zip

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam Benim bir sorum var. Göndermiş olduğunuz yazılımı denedim fakat bir sorun var. Veri alma işlemi yapıyor fakat benim elektronik deneme kartım ilk açılışta hazır olduğuna dair mesaj gönderiyor bu mesajı görüntüleyemiyorum. Diğer mesajlar görüntüleniyor fakat diğerlerini göremiyorum. Devremi başka terminal programlarında denemiştim . Fakat bunda ilk açılış mesajını görüntüleyemiyorum...

YARARMAN

Alıntı yapılan: serhat1990 - 06 Haziran 2012, 10:11:28
Hocam Benim bir sorum var. Göndermiş olduğunuz yazılımı denedim fakat bir sorun var. Veri alma işlemi yapıyor fakat benim elektronik deneme kartım ilk açılışta hazır olduğuna dair mesaj gönderiyor bu mesajı görüntüleyemiyorum. Diğer mesajlar görüntüleniyor fakat diğerlerini göremiyorum. Devremi başka terminal programlarında denemiştim . Fakat bunda ilk açılış mesajını görüntüleyemiyorum...

Programda port açılmadan, devren gönderiyorsa, programda onu göremezsin...

serhat1990

Alıntı yapılan: YARARMAN - 06 Haziran 2012, 11:14:35
Programda port açılmadan, devren gönderiyorsa, programda onu göremezsin...

Portu aktif ediyorum devremi sonradan devreye alıyorum.

YARARMAN

Alıntı yapılan: serhat1990 - 06 Haziran 2012, 11:16:19
Portu aktif ediyorum devremi sonradan devreye alıyorum.

Devrede enerji yokken seri porta bağla.
Yazılımı aç sonra da portu aç.
Son olarak da devreye enerji ver.

Bu şekilde mi yapıyorsun?

serhat1990

YARARMAN

Alıntı yapılan: serhat1990 - 06 Haziran 2012, 11:51:25
Evet ,

Şuanlık aklıma başka bir çözüm gelmiyor.
Kaçırdığımız bir nokta olabilir...

Mucit23

Arkadaşlar C# ile Seri portta veri alıp göndermek için seri portu nasıl kurmam gerekiyor.

ULAGA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Haziran 2012, 13:58:43
Arkadaşlar C# ile Seri portta veri alıp göndermek için seri portu nasıl kurmam gerekiyor.

Şu mesajımdaki yazılımı inceledin mi?
https://www.picproje.org/index.php/topic,39677.msg291514.html#msg291514
Devrede kullandığın BaudRate değeri ile aynı değeri kullanmalısın.

Mucit23

Hocam seri portu ilk defa kullanacağım. Bu yüzden seri portun parametrelerinin yazılımsal olarak nasıl ayarlanacağını bilmiyorum.
Mesaj derken hangi mesajınızdan behsettiniz.

İnternette bazı kısa bilgiler buldum ama pek aklıma yatmadı. Tam bir kod görsem anlıyacağım. Hepsi komut tabanlı anlatılmış.

edit;Yeni gördüm mesajınızı

ULAGA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Haziran 2012, 14:06:33
Hocam seri portu ilk defa kullanacağım. Bu yüzden seri portun parametrelerinin yazılımsal olarak nasıl ayarlanacağını bilmiyorum.
Mesaj derken hangi mesajınızdan behsettiniz.

İnternette bazı kısa bilgiler buldum ama pek aklıma yatmadı. Tam bir kod görsem anlıyacağım. Hepsi komut tabanlı anlatılmış.

edit;Yeni gördüm mesajınızı

SerialPort denetimini ister tasarım zamanında (design-time) Toolbox'dan forma yerleştirip kullanabilirsin.
İstersen de çalışma zamanında (run-time) genel olarak tanımlayıp kullanabilirsin.
Anlamadığın noktalar olursa, sorabilirsin...

Mucit23

Hocam biraz baktım. Ama her nedense sizin çalışmanızı çalıştıramadım. İlginç bir hata veriyor benim PC'de.
Bazı komutlar anlaşılıyor ama kodun genelini incelediğimde çok kafam karışıyor.

Vaktiniz varsa eğer Adım adım yapılması gerekenleri göstererek anlatabilirmisiniz?

serhat1990

Programı çalıştır. Comport'u seç. Baudrate 9600 ayarlı programda kendi devreni yada seriport yazılımını kendi devrendeki baudrate 'e göre ayarla başlata tıkla çalışıyor. Yalnız alma kısmında sıkıntı vardı. İyi çalışmalar..

Mucit23

Sanırım yaptım :)
Ama programın çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim. Dizüstü bilgisayarım var USB seri dönüştürücüde var. Acaba isiste pic için bir program yazsam isisteki virtual terminal ile Programı haberleştirebilirmiyim. Virtual terminal tek başına sanal bir port oluşturmuyor.

serhat1990

Bir devre kur boarda :) Ben ilk yazdığım seri haberleşme programını denemek için devre bile bastım :) basit bir devre üzerinde led falan var birde rf modül var. 2 tane bastım veri alma işleminide tam yaparsam karsılıklı konusacam :) Evde arkadaşla deneyecem. Hazır terminal programlarında denedim sıkıntı yok. C# 'ta veri gönderme tamam . Almada biterse kendi haberleşme aracımı yapacam :)

ULAGA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Haziran 2012, 16:49:55
Sanırım yaptım :)
Ama programın çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim. Dizüstü bilgisayarım var USB seri dönüştürücüde var. Acaba isiste pic için bir program yazsam isisteki virtual terminal ile Programı haberleştirebilirmiyim. Virtual terminal tek başına sanal bir port oluşturmuyor.

Çok zor değil. :)
Bir tane PIC'in TX-RX uçlarına ST232'li ya da MAX232'li bir devre bağla onu da RS232 konnektörüne bağla.
USB-RS232 çeviri de var mış zaten.
Onu da bağladın mı test edebilirsin.
Şimdiye kadar Protues ile donanımsal olarak hiç UART işlemi yapmadım, bilmiyorum da var mı öyle bir şey. :)