! GSM Modül İle İnternet Uygulamaları !

Başlatan MrDarK, 30 Haziran 2012, 16:14:44

LukeSkywalker

Peki hocam PIC ve modem arasındaki TTL seviye problemini nasıl çözdünüz? Modül 3.3V , PIC 5V?

MrDarK

Güzel bir soru (: max 232 kullanılarak hallolabilir. Max 232'nin CMOS lojik -1 girişi 2.7 Volt'tu yanlış hatırlamıyorsam. Haliyle modül 2.8V CMOS bir TX göndermekte.

Peki Pic'den gelen veriyi nasıl 3.3 volta düşürdün dersen oda pek sağlıklı değil aslında ama pratik bir çözüm olan gerilim bölücü 2 direnc ile işi hallettim :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

LukeSkywalker

Yani direkt olarak modül'ün TX ucunu PIC'in RX ucuna bağladınız?

MrDarK

Alıntı yapılan: maytere - 01 Temmuz 2012, 21:42:05
Yani direkt olarak modül'ün TX ucunu PIC'in RX ucuna bağladınız?

Hocam oysa yukarda söylemiştim, max232 kullandım diye. Modülün TX'i max232'den girerek level translate işlemine tabi tutuluyor. Pic'den gelen veri ise dirençlerden geçerek gerilim bölücü mantığında çalışıyor. Bu konuyu sadece internet uygulamaları hakkında açtım. Haliyle soruların bu konuda gelmesini beklerim hocam. Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını modülün Hardware manuel'inde bulabilirsin. Saygılarımla

LukeSkywalker

:o :-X Sadece size yardımcı olmak için soruyordum.

armsistem

Arkadaşlar merhaba ,

Modül üzerinden web adresine veri göndermek için http get-post metodu kullanıldığı yazılmış , deneme yaptığım bir domainim var www.xxx.com/?ad=deneme internet tarayıcıma yazdığım zaman database kayıt ekliyorum. Gsm modül üzerinden bu iş nasıl yapılabilir. AT komutlarından hangisi ile bu iş görülür diye araştırdım. Aşağıda satırı yazdığımda bana ok. bir süre sonra da CONNECT iletisi dönüyor yani web siteme 80 portu üzerinden bağlandığımı yazıyor.(Not:APN ayar vs. yaptıktan sonra)

AT+CIPSTART="TCP","www.xxx.com","80"<CR>

Bu satırdan sonra gönderebiliyorum
AT+CIPSEND<CR>

Aşağıdaki kod yazdıktan sonra ok. bir süre sonra SEND OK. dönüyor fakat istediğim olmuyor
GET /default.aspx/?ad=deneme

ctrl+z
sanıyorum yukarıdaki satırda hata var yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: maytere - 01 Temmuz 2012, 17:38:45
O zaman biz şu kodları modüle PIC vasıtası ile göndereceğiz, doğru muyum?
GET /gps/index.php?xKoor=40.986094&yKoor=29.053924 HTTP/1.1
Host: http://www.masterdizayn.com

baykoyu

GET ten sonra HOST kısmını da eklemeniz gerekli sanırım ...

armsistem

Hocam aynisini denedim olmadi. Web tarayacisina 
http://www.xxx.com/default.aspx/?ad=deneme/

asp.net tarafinda c#.net post metodu kullaniyorum problem yok

mesaj birleştirme:: 24 Kasım 2012, 16:35:06

Merhaba Arkadaşlar google.com grps üzerinden veri göndermeye çalışıyorum , yukarıda yazdığınız şekilde gönderiyorum SEND OK. şeklinde dönüyor fakat geri başka şey döndürmüyor.Örnek AT komutlarını aşağıdaki sitedeki gibi kullandım Turkcell sim kart kullandığım için aşağıdakileri değiştirdim.

AT+CGDCONT=1,"IP","internet"<CR>

AT+CSTT="internet","gprs","gprs"<CR>

http://www.edaboard.com/thread147142.html

Şüphelendiğim nokta aşağıda satırların sonuna /r/n kullanacakmıyız. Problem donanımsal olabilir mi ?

GET /index.html HTTP/1.1
Host:http://www.google.com
Connection: keep-alive

MrDarK

Askerdeyim ama konularımın takibindeyim :)

Connect yazdıktan sonra eğer modülü bilgisayar ile bağlantı kurarak yaptıysanız Echo modunu on yapın yapmazsanız bilgisayardan yazdığınız kodları göremezsiniz,

Eğer ARM ile bu kodları Get HTTP gibi bilgileri gönderiyorsanız echo'yu açmanıza gerek yok, İkinci cevap ise tabikide /r/n yapmak zorundasınız server bir sonraki komutu gönderdiğinizi bu şekilde anlayabiliyor. Hatta ve hatta keep-alive yazdıktan sonrada 2 kere daha yapın ondan sonra cevaplar hızlı bir şekilde akacaktır, o bilgileri depolayıp içinden istediğiniz bilgileri çekebilirsiniz.

Saygılar sevgiler, bu konuyu bu hafta içinde tekrar kontrol edeceğim en kötü hafta sonu bakabilirim sorularınıza,

Kolay gelsin bol şanslar

armsistem

Askerlik için Allah kolaylık versin yanıt yazdığınız için tekrar teşekkür ederim. İlk denememde bir domainim var ona veri göndermeye çalışmıştım. http://xxx.com/?deger=10 şeklinde bir veri gönderdiğimde database deger 10 alarak veriyi işliyor bunu gsm üzerinden nasıl yapabilirim diye düşündüm yazdıklarınızdan örneklendirerek denediğimde başarılı olamadım, daha sonra google veri göndermeye çalıştım gönderdiğim veriden geri cavap dönmeyince ,acaba veri gönderemiyorum mu sorusu aklıma geldi.

MrDarK

Evet bana kalırsa siz veri gönderemiyorsunuz. Soket bağlantısı kuruyorsunuz Connected 'den sonra HTTP request yapmanız lazım şu Get metotları yani /r/n 'yi mutlaka yapın, hatta çekebiliyorsanız yaptığınız şeylerin videosunu çekip hatayı o şekilde paylaşın bu tezi kendi başıma başarıyla tamamladığım için yanlış olması olası bile değil :) Bazı noktalarda hata yapıyorsunuz kesinlikle.

Seckin ALAN

gette sıkıntı yaşanıyor ise subdomain olarakta gonderebilirsiniz. veya klasör.
şöyleki

www.abc.com yerine
x1123.y453454.abc.com gibi
abc.com/1123/453454 gibi
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

armsistem

ok. Pazartesi günü ekranı video çekip göndereceğim.

Murat Mert

S.A.
Hocam cahilliğime görün 2 telitin seri portundan birbirini haberleştirmek içinde bu kodler geçerlimi? Yani 2 ad. picimizi seri porttan haberleştirmek için.
mert07

armsistem

Arkadaşlar merhaba problem çözüldü ,hosting-domain isimtescil.net almıştım onlarda pingi kapalıymış somee 'den free bir domain alınca problem çözüldü. Şimdi rahatlıkla veri gönderebiliyorum. Veri gönderdikten sonra web sitesinin bilgileri geliyor , bu teknoloji benim için çok yeni ve açıkçası sadece veri göndermek yetiyor . Merak ettiğim konu şu modül-sim ile web sitesine veri gönderdik , peki başka bir exeden veya webden sim kartın olduğu modüle nasıl veri göndeririz.(SMS 'ten vs. bahsetmiyorum.)

MrDarK arkadaşıma tekrar teşekkür ederim.