! GSM Modül İle İnternet Uygulamaları !

Başlatan MrDarK, 30 Haziran 2012, 16:14:44

MrDarK

vodafone da apn farkı yok tek fark kullanıcı adı vodafone şifre vodafone bu kadar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ismail kaya

MrDarK Hocam AT#SKTD=0,80,"xx.10x.22x.14x" ip yazdıktan sonra connect olamıyorum m2m codafone kartta "error" yazıyor
AT&K0
AT+CGATT=1
AT+CGDCONT=1,"IP","internet","0.0.0.0",0,0
AT#USERID="vodafone"
AT#PASSW="vodafone"
AT#GPRS=1
AT#SKTD=0,80,"8x.10x.22x.14x" (burada bir süre sonra ERROR turkcell normal sim kartla kullanıc adı parola boş bıraktığımda CONNECT oluyor. m2m Data hattındamı bir sıkıntı var acaba ip de alıyor???)

MrDarK

m2m data hattı yapılandırma ayarları farklı şekilde tanımlanmış ise yani standart bir hat değilse IP alamazsınız ; Gerekli bilgileri sim numarası ve vodafone yetkilisinden alınız lütfen.

Yada standart bir m2m hattı da alabilirsiniz, at+creg? sorusunun cevabı olarak 0,1 aldığınıza emin olun.

Saygılarımla

frederic

Merhabalar benim yapmak istediğim şey gsm modül üzerinden e-mail atmak. rs terminals programında bu konu ile ilgili 2 seçenek var, biri smtp diğeri ise gprs. Sanırım smtp kullanılıyor genel olarak. Daha önce bu şekilde bir uygulama yapan varmı acaba aramızda, ne tür komutlar kullanmak gerek?

MrDarK

Arkadaşlar picprojenin arşivine bir konu daha ekledim gsm internet uygulamaları kategorisine , e mail nasıl gönderilir kısaca bahsettim takip etmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkten faydalanabilir
https://www.picproje.org/index.php?topic=53719.0

asilzade

merhaba arkadaşlar. öncelikle MrDark hocama çok değerli bilgilerinden ve paylaşımcılığından dolayı teşekkür ederim. forumda okurken denk geldim bazı arkadaşlar vodafone için bağlantıda sorun yaşamış. ben de aynı sorunu yaşayıp çözen biri olarak bu sorunun çözümünde size yardımcı olmak isterim.
sorun yaşayan arkadaşlar muhtemelen benim gibi eski bir modül (Telit GM862 quad ) kullanmışlarsa sorunun çözümü yapılandırma ayarlarının vodafone teğil telsim olmasından kaynaklanıyor.

AT+CGDCONT=2,"IP","telsim"

olayı çözüyor. iyi çalışmalar arkadaslar.

kimlenbu

SIM908 ve vodafone kullanarak bağlanmaya çalışan arkadaşlar

AT+CSTT="internet","vodafone","vodafone" komutunun cevabını kontrol edip ikinci kere çalıştırmak zorunda kalabilirler. Turkcell'de böyle bir sıkıntı yok ama vodafone %80 ihtimalle ilk seferde "ERROR" cevabnının dönmesine sebep oluyor.

Aynı komutu ikinci kez çalıştırınca "OK" cevabı geliyor.

Sonrasında da AT+CIICR ve

AT+CIPSTART="TCP","Ip Adresi","PortNumarası" komutuyla server'a bağlanabilirler.

vale9

Arkadaşlar ben GL865 kullanıyorum. Aşağıdaki komutlar her üç operatörde sorunsuz çalışıyor:

AT&K0

AT+CGDCONT=1,IP,internet

AT#SGACT=1,1   ' burada cevap ERROR ise AT#SGACT=1,0 yapıp detach olun, sonra tekrar komutu deneyin!!!
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

tolgamm

Arkadaşlar hepinizin yazdığı yazıları satır satır okudum, bu kadar bilgili ve istekli arkadaşı bir arada görmek çok güzel.Bu yüzden hepinizi tebrik ediyorum.pic ile akım gerilim ve güç bilgisi okuyup bunu bilgileri web sunucuma yuklemek ve web sitemde grafiksel olarak göstermek istiyorum.Tabi bu veriler devamlı olarak güncellenmeliki web sitemde doğru grafik bilgisini görebileyim.Örneğin son 5 saat boyunca çekilen güç miktarını web sitemde grafiksel olarak göstermek sizce zor mudur?Uzun süredir gsm modülle çalışıyorum artık web uygulamaları yapma zamanı geldi diye dusunuyorum.

MrDarK

Alıntı yapılan: tolgamm - 17 Aralık 2014, 23:30:30
Uzun süredir gsm modülle çalışıyorum artık web uygulamaları yapma zamanı geldi diye dusunuyorum.

Selam ; Bence bu tarz işleri yerine getirmek için php veya internet uygulamalarından anlayan biri ile görüşüp ona yaptırmalısın, biz burada daha çok elektroniksel şeyleri konuşup paylaştık :)

tolgamm

Elimdeki modül telit gt-863, bilgisayar üzerinden modül ile web siteme veri yazdırmaya çalışıyorum.chrome ile web siteme giriş yapınca hostumda otomatik olarak x.txt ve y.txt dosyaları oluşuyor.Ancak terminal programı ve gsm modül ile web siteme connect olduktan sonra ne yaptıysam bir türlü veriyi yazdıramadım.Nereyi kaçırıyorum nerede hata yapıyorum anlamadım.Gönderilecek veriyi terminal programının sol tarafındaki HTTP Reguest kısmına yazıp daha sonra send reguest to http server butonuna tıklıyorum ama veriyi bir türlü yazdıramıyorum.Ekran görüntüsünde en sondaki kodlarda olan biten yazıyor yardımcı olur musunuz?
[IMG]http://fs1.directupload.net/images/141228/hmfnn6ba.jpg[/img]

tolgamm

Buda farklı bir hosting firmasından ücretsiz aldığım host ve domain için yaptığım deneme.Sonuç değişmedi yine veri yazdıramıyorum.
[IMG]http://fs1.directupload.net/images/141228/x8wc83qo.jpg[/img]

MrDarK

Http request'in sonuna
3 tane \r\n koymayı deneyin. Veya request penceresinin altına 3 kere enter tuşuna basın.

Çok büyük ihtmalle requestinizi sonuçlandırmadığınızdan kaynaklanıyor. Serverdan herhangi bir cevap almadığınız için bu kanıya vardım :)

Yinede buradaya kadar getirebilmeniz güzel :) Çok az kalmış dediğimi yapın çalışacaktır.

tolgamm

tamamdır sonunda yaptım sabahtan beri gözümden kaçırdığım noktayı söylesem gülersiniz
GET /gps/index.php?xKoor=40&yKoor=29 HTTP/1.1
yukarıdaki gps yazan yeri silmeyi unutmuşum ben hostumda gps klasörüne oluşturmadım ki ana dizine oluşturdum :D
dolayısıyla gps yazısını silmem lazımdı 12 saattir sadece bu yazı yüzünden denemediğim yöntem kalmadı az önce farkettim sildim ve çalıştı.

tolgamm

MrDark arkadaşım, yardımın için paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldun.Şimdiki hedefim pic ile akım gerilim bilgisini okuyup bunu düzenli olarak sitede göstermek akım gerilim okumak kolay web kısmında da yardım alırım grafiksel olarak görünmesi için.