! GSM Modül İle İnternet Uygulamaları !

Başlatan MrDarK, 30 Haziran 2012, 16:14:44

husel77

Alıntı yapılan: MrDarK - 11 Mart 2015, 08:05:11
İki bağlantıda da mgbs yazmadan önce şu kodu çalıştır

AT&K0

Selam hocam;

geçen hafta uzun zamandır beklediğimiz bebeğimiz dünyaya geldi. Bu yüzden çalışmalarıma ara vermiştim. Allahım herkese bu mutluluğu yaşatsın.

neyse dedğiniz gibi AT&K0 komutu çalıştırınca sorun çözüldü. Tam istediğim gibi bir bağlantı kurdum. Size çok teşekkür ederim.

biliyorum çok oldum ama şimdi yeni bir sorun oluştu. +++ ile bağlantıyı bitirince NO CARRIER cevabını alıyorum. fakat yeniden bağlantı kurmaya çalışınca hata veriyor. karşı modeme  AT#SKTL=1,0,1024,255  komutunu yazdıktan sonra bağlantı kurabiliyorum. AT#SKTL=1,0,1024,255 komutu otomatik çalıştırmak mı gerekiyor yoksa başka bir komuta mı ihtiyacım var?

husel77

Alıntı yapılan: MrDarK - 09 Mart 2015, 15:33:13
"mgbs" dediğiniz şey nedir ? Önceki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla Static IP alabilmek için operatörden size özel APN açtırmışsınız. Bunuda IP'leri sabitlemek için kullanmışsınız. Bundan sonra çevirmeli bağlantı kurmayacağınıza göre mecburen GPRS üzerinden data transferi yapacaksınız. Bunun içinde 2 protokol var;

1- TCP Protokolü (Data Kaybı Olmaz)
2- UDP Protokolü (Datanın kaybı önemsizdir)

TCP seçtiğinizi farz ediyorum, bununla ilgili AT komutları var. TCP Server , Client kodlarını araştırın. Aynısının UDP olan yapıları var. TCP Server Client uygulaması yapmaya çalışın aktif pasif bağlantı şekilleri var. Aktif bağlantı sizin arama yaparak elde ettiğiniz bağlantının aynısı.

MrDark hocam;

Sizi küstürdüm veya sorduğum soru çok saçma gelmiş olabilir herhalde son iletiye cevap alamadım.  bu konuda yeniyim cahilliğime verin.
telit gl 865 dual modemle yaptığım işlemde bir noktaya gelip tıkandım. lütfen bir el atarmısınız.

Dediğiniz gibi server ve clinet kodları ile yaptığım bağlantı ile herşey istediğim gibi çalışıyor. Çok teşekkür ederim.

TAKILDIĞIM NOKTA ŞU ;
Tcp at#sd veya at#sktd ile bağlantı yaptığımda herşey normal fakat bağlantı bittiğinde server modem at#sl aktif olmaktan çıkıyor. bağlantı bittiğinde at#sl yeniden nasıl aktif edebilirim. server uzakta olduğu için her defasında yazamıyacağım. bunun için pyhton yazılımıma gerek var. soket dinleme daima aktif olma gibi bir durum varmı. Bir yol gösterseniz çok iyi olacak.

MrDarK

husel77;

İşlerimin yoğunluğundan ötürü her daim bakamıyorum, timeout oluyor olabilir AT komut setinde TCP Client ile ilgili komutları yeteri kadar araştırdınız mı ? Ayrıca bu tarz sıkıntılarınızda telit türkiye distributorleri ile iletişime geçebilirsiniz, destek oluyorlar.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

sozdem

son konuşmaların üzerinden epey zaman geçmiş ama güncelliğini halen koruyan bir konu.

yapılan yorumları tek tek okudum. çalışmalarını paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

yukarıda anlatılan ve paylaşılan bilgilerde ;

gsm/gprs modem bir web sunucuya istekte bulunuyor - web sunucu da bu isteğe yanıt veriyor.

bu bilgilerin üzerinde uğraştığım konu şu:

gprs/gsm  modem (Telit, Quactel gibi) bir web sunucuya bağlanacak. web sunucu da kendisine bağlanan bu cihaza istenilen herhangi bir anda (Örneğin bir butona basıldığında) veri (AT Komutları) gönderebilir mi?

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

emreyunus80

merhaba arkadaşlar bu konu hakkındaki tüm yazıları okudum ancak bir türlü kendi sorunumu çözemiyorum.SİM808 modül ile at komutları kullanarak http get işlemi yapmaya çalışıyorum. sms ve gps işlemlerinde sıkıntı yaşamadım ama internete erişmenin zor olacağını tahmin edemezdim.

AT+SAPBR=1,1
 +CME ERROR: 3           

böyle bir hata alıyorum.acaba nerde hata yapıyorum.cevap verirseniz çok memnun olurum.

arci03

Merhaba
İlk olarak vpn ayarlaman gerek kullandığın operatöre göre değişiyor. ben vodafone kullnmıştım. PicBasic de yazımı ise
hserout ["AT+SAPBR=3,1,",34,"APN",34,",",34,"vodafone",34,13] :pause 10
buna "OK" diye cevap alınca AT+SAPBR=1,1 komutunu çalıştırın