Mini2440 Tiny6410 hangisi sizce?

Başlatan cinque, 02 Temmuz 2012, 21:50:11

muhendisbey

Alıntı yapılan: arm-beginner - 06 Temmuz 2012, 10:32:02
@muhendisbey
Gümrükde takılır takılmaz dışında o alacağın board için yeterli destek verebilecek bir ortam varmı; bence ilkönce onu araştır. Yoksa çekmecene 153 USD değerinde boşu boşuna yer kaplıyan bir nesne koymuş olursun.

Doğru diyorsun, işte ben de onu soruyorum. Bu platforma en yeni windows linux, android ... versiyon paketleri çıkıyor mu?
Sitesinde download kısmı boş
http://www.friendlyarm.net/downloads
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

arm-beginner

mini2440 ile epey bir tecrübe sahibi oldum. Başlangıçta herşeyi kendim kurmaya çalışdım; linux, filesystem, driver vs.
Çok ağızımı yaktım, çok vakit kaybetim. Ya ADC çalışmiyordu, ya EEPROM'a ulaşamiyordum, ya onlar çalışıyordu, ama touchscreen sapıtıyordu. Bunlar sayesinde epey birşeyler öğrendim, ama asıl hedefime ulaşamdım.
Sonunda pengutronix'in ücretsiz sunduğu pakete geçiş yaptım.
Löp diye herşey yerine oturdu.
Hiçmi sorun olmadı? Oldu tabii. Ama maillist sayesinde birkaç saat, bazen birkaç gün içinde çözüldü.

cinque

Alıntı yapılan: arm-beginner - 06 Temmuz 2012, 11:21:33
mini2440 ile epey bir tecrübe sahibi oldum. Başlangıçta herşeyi kendim kurmaya çalışdım; linux, filesystem, driver vs.
Çok ağızımı yaktım, çok vakit kaybetim. Ya ADC çalışmiyordu, ya EEPROM'a ulaşamiyordum, ya onlar çalışıyordu, ama touchscreen sapıtıyordu. Bunlar sayesinde epey birşeyler öğrendim, ama asıl hedefime ulaşamdım.
Sonunda pengutronix'in ücretsiz sunduğu pakete geçiş yaptım.
Löp diye herşey yerine oturdu.
Hiçmi sorun olmadı? Oldu tabii. Ama maillist sayesinde birkaç saat, bazen birkaç gün içinde çözüldü.

tiny6410 bu ikisi arasında daha makul gözüküyor. hem uygulaması bspleri bol, hızlı, hemde gümrüğe takılma riski az. yinede 2440ın daha çok uygulaması var ama

fatihinanc

Nazım KOÇ'un "Gömülü Linux Sistemleri" kitabında örnek board olarak Mini2440 kullanılıyor. Kitap, Türkçe olduğundan bu kart ile iyi bir ikili olabilir.
Fakat Mini2440 baya eskide kaldı artık...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

cinque

Alıntı yapılan: fatihinanc - 06 Temmuz 2012, 13:55:28
Nazım KOÇ'un "Gömülü Linux Sistemleri" kitabında örnek board olarak Mini2440 kullanılıyor. Kitap, Türkçe olduğundan bu kart ile iyi bir ikili olabilir.

Fatih Bey, sitenizdeki bilgiler oldukça öğretici. Gömülü linux konusunda temel düzeyden başlayan eğitimler yapmayı düşünüyor musunuz?

fatihinanc

Alıntı yapılan: cinque - 06 Temmuz 2012, 14:17:45
Fatih Bey, sitenizdeki bilgiler oldukça öğretici. Gömülü linux konusunda temel düzeyden başlayan eğitimler yapmayı düşünüyor musunuz?

Selam,

Teşekkür ediyorum.
Aslında Gömülü Linux konusunda sınıf içi olarak bir eğitim planımız vardı fakat şimdilik biraz erteledik.
Eğitim platformu olarak BeagleBone kullacaktık, muhtemelen değiştirmeyiz. Sınıf içi ve arka arkaya iki haftasonu "workshop" şeklinde bir eğitimimiz olabilir.
Çizgi-TAGEM'in sitesini takip ederseniz duyurusu oradan da yapılacaktır.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

cinque

Alıntı yapılan: fatihinanc - 06 Temmuz 2012, 14:53:50
Selam,

Teşekkür ediyorum.
Aslında Gömülü Linux konusunda sınıf içi olarak bir eğitim planımız vardı fakat şimdilik biraz erteledik.
Eğitim platformu olarak BeagleBone kullacaktık, muhtemelen değiştirmeyiz. Sınıf içi ve arka arkaya iki haftasonu "workshop" şeklinde bir eğitimimiz olabilir.
Çizgi-TAGEM'in sitesini takip ederseniz duyurusu oradan da yapılacaktır.

Peki Çizgi - Tagem'in yeni gelecek kampanyalı ürünleri hakkında bilginiz var mı? 2. parti beaglebone veya beagleboard gibi? Keşke mümkün olsa 

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: fatihinanc - 06 Temmuz 2012, 13:55:28
Yerine ne tavsiye edersiniz.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

fatihinanc

Alıntı yapılan: cinque - 06 Temmuz 2012, 14:57:59
Peki Çizgi - Tagem'in yeni gelecek kampanyalı ürünleri hakkında bilginiz var mı? 2. parti beaglebone veya beagleboard gibi? Keşke mümkün olsa 

2.Parti BeagleBone($49) olması çok zor gibi. Zaten eski kampayanı ya TI'ın University Programme kapsamında yanlızca 200 adet alabilmiştik.
Eğer yeni parti BeagleBone gelirse $89'dan satılacaktır...

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 06 Temmuz 2012, 15:04:07
Yerine ne tavsiye edersiniz.

Yerine yukarıda arkadaşların da yazdığı gibi BeagleBone tavsiye ederim. Çünkü çıkalı kısa süre olmasına rağmen paylaşılan makale sayısı ve kaynaklar inanılmaz derecede artmış durumda. BeagleBoard serisinde bu şekilde hızlı gitmemişti.
Onun haricinde zaten tamamen elektronik amaçlı bir kart. Üzerindeki tüm I/O ları 3v3 olması bile tercih sebebidir bence. Çünkü deneme aşamasında 1v8 I/O lu kartlar biraz daha üşendirici olabiliyor. Bir yandan dosya sistemi, kernel güncelleme, network işlerini çözeceğim derken zaten Linux'u da öğrenmiş oluyorsunuz...
Sadece hazır kaynaklardan uzak durup biraz daha "nasıl kendim yapabilirim" diye düşünmeniz yeterli. Gerisi geliyor zaten.

Kolay Gelsin.

ArGeMaNiA

Beaglebone'u ticari projelerde tercih edenler var mı aramızda?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 06 Temmuz 2012, 18:11:06
Beaglebone'u ticari projelerde tercih edenler var mı aramızda?

Beaglebone gibi kartlar ticari olarak tercih edilemezler. Çünkü üzerinde kullandığın ve kullanmadığın donanımlar mevcut.
Onun yerine ancak farnell gibi sitelerden geliştirme kartının işlemcisini adetlice satın alıp uygulamaya geçirirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ArGeMaNiA

Mini2440 geliştirme kartının aynı o şekli ile ticari projelerde
kullanıldığına şahit oldum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 06 Temmuz 2012, 23:48:04
Mini2440 geliştirme kartının aynı o şekli ile ticari projelerde
kullanıldığına şahit oldum.

Yani pahalı bir çözüm. Gereksiz maliyet. Sonuçta adamlar her şeyin parasını alarak bu kartı yapıp sana veriyorlar.

Yapılması gereken: işlemciyi ram'i üzerinde kullandığın donanımları oluşturmak ve öyle kullanmak.

Örnek isterseniz çin malı çakma iphone'lar. Hem boyutu küçülmüşler, hem gereksiz maliyetten kurtulmuşlar.

MC_Skywalker

Matbaa da kullandığımız banyo makinları 10 yıllık ömürünü doldurması sonucu yenilendiğinde gelen yeni makinların kartlarının incelerken söyle bir durumla karşılaştım. firma ARM9 CPU kartını hazır olarak almış bu kartı kendi tasarladığı anakart ile beraber kullanmıştım.

kullandıkları kart bu kartın benzeri http://www.embeddedartists.com/products/oem/lpc3152_oem.php fakat kartın üzerinde bir açıklama yok sanırım alım yaptıkları üreticiye kart üzerine baskı yaptırtmamışlar.  €99 luk bu kartı fayiş fiyatla yedek parça olarak satıyorlar.

http://www.embeddedartists.com/products/kits/lpc3250_kit_v2.php bunun gibi bir geliştirme kartında çalışırsan daha sonra sadece CPU kartını hazır alıp sen sadece kendi anakartını tasarlarsın.