moc3021

Başlatan mcihangir, 10 Eylül 2004, 20:51:03

mcihangir

triyak sürmek için moc3021 optoisalotor kullanıyorum.  moc3021 'in , 1 ile 2 numaralı bacakları arasındaki lede 5V' da 25mA veriyorum, bu durumda moc3021 içindeki  4 ile 6 arasındaki triyak tetiklenmesi ve akım geçişine izin vermesi gerekir. ancak yaptığım ölçümlerde şunu gördüm moc3021 infrared ledine 25mA akım verdiğim zaman 4 ile 6 bacakları arasından akım akmaya başlıyor fakat bu bacaklar arasında 5,7K ohm'luk bir direnç ölçüyorum. infrared lede verdiğim akımı kesince 4 ile 6 bacakları arasında çok büyük bir direnç oluşuyor, yani triyak tıkamada oluyor, burda bir sorun yok ancak benim anlamadığım moc3021'in infrared ledini tetiklediğim zaman 4 ile 6 arası kısa devre olması gerekmiyormu, yani niye 5,7Kohm  gibi büyük bir direnç gösteriyor.  yanlışmı düşünüyorum.

mmengi

Hocam senin ölçü aletin omaj kısmında triakın iletim voltajının altında kaldığından sen böyle bir direnç görüyorsun.Bunu sen diyot kademesinde dene bence 0.6-0.7 değeri okuyorsan normaldir.Birde 3021 in led tarafı için gerekli akım datasheet inde 60mA. deniyor bunada dikkat et.

mcihangir

kesinlikle haklısın hocam, diyot kademesinde ölçmem gerekiyordu.

datasheet inde benim anladığım, led'den akan akım If (Forward Current) olarak gösterilmiş ve max akım 60mA olarak belirtilmiş.
bunun dışında birde Ift ile gösterilen bir parametre var bunun ne olduğunu anlayamadım.

LED Trigger Current, Current Required to Latch Output
(Main Terminal Voltage = 3 V(3))
--------------------------------------------type-------------------Ift(max)---
MOC3020===================15============30mA==
MOC3021===================8=============15mA==
MOC3022===================5=============10mA==
MOC3023===================3=============5mA==
3. All devices are guaranteed to trigger at an IF value less than or equal to max IFT. Therefore, recommended operating IF lies between max
IFT (15 mA for MOC3021, 10 mA for MOC3022, 5 mA for MOC3023) and absolute max IF (60 mA).

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/moc3021.pdf

http://www1.jaycar.com.au/images_uploaded/optocoup.pdf

mmengi

evet hocam sanırım IFT önemli olan, ben 3021 i pic ten 220 ohm ile sürmüştüm çalışıyordu.IF maksimum akım değeri.

Birde bu moc lar triac sürmek için tasarlanmış direk yük sürmek istediğinizde sorun çıkarıyor.Ben bununla direk 220V röle sürmeye kalktım sapıttı.Üstelik çokta fazla akım çekmedim.

Eğer direk yük sürecekseniz brt12h ı öneririm.