Minik sessiz vakum pompası

Başlatan z, 04 Ağustos 2012, 12:34:16

Veli B.

Neden selenoid+şırınga benzeri bir yapıyı düşünmüyorsunuz?
Aklıma gelen bir başka yöntem ise tulum veya gayda benzeri bir yapı. İstediğiniz kadar kanalı elektropnömatik valfler ile kontrol edebilirsiniz, daha ekonomik ve uzun ömürlü+ sağlıklı olur.

Klein

Minik peristaltik pompalar işinizi görebilir.  Kendiniz bile yapabilirsiniz.  Inkjet yazıcıların kafa temizleme pompasını inceleyebilirsiniz.

diot

inkjet yazıcıların mürekkep kartuşlarını doldurmak için kullanılan minik dolum çıhazlarında kullanılan pompalar var. DC motora bağlı olarak çalışıyor. sanırım kullanabilirsiniz.

Analyzer

Selam,

Pnömatik olarak ucuza rahatlıkla çözülebilir. Pnömatik pistonun mili selenoidle çektirilirse, bir ucu vakum olur bir ucu basınçlı hava olur. Çipi vantuzla çektiniz; yerine pozisyonladıktan sonra vakumu kesseniz dahi, atmosfer basıncı vantuzdan çipin ayrılmasına izin vermeyebilir. O zaman o hortuma az da olsa basınçlı hava vermek lazım. Pistonla her ikisini de elde etmiş olursunuz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gumush

Merhaba ,
Konuyu canlandiracagim ama benzer icerik icin ayri konu acmayayim istedim.

Benimde pick and place denemesi icin vakum'a ihtiyacim var.

Cin urunu bir makinede 92kpa olarak gosteriyor yani yaklasik 1bar 14-15psi.

Selenoid bu isi gorurmu bilemiyorum ( daha once selenoid ile calismadim )

Bulent hocam , siz nasil bir yol izlediniz ?

Hikmet Gumus  izmir

z

Ben hurdacidan tibbi cihazdan cikma mebran tipi bir pompa aldim. Fakat  programlarini gelistirirken bile sesinden ben de dahil herkes sikayetci.
Pompa ile bir depoda vakum olusturmadim cunku pompam minik boyutlarda.

Pomba calisiyor ve uc, malzemeyi vakum etkisi ile yakaliyor. Malzemeyi birakmak istedigimde solenoid calisiyor ve vakum yolunu acik hava ile bulusturuyor.

Henuz calismam tam bitmedi. Z ekseni ile ilgili analog pozisyon sensoru sikintim devam ediyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Anliyorum , ben role ile pompa acip kapama gibi dusunuyorum. Ama tabii deneme yapmak lazim.

Aliexpress yada ebayda bunun icin pompalar gordum ama ne kadar saglikli olur bilemiyorum.

Parcayi cevirmek icinde farkli bir kafa mekanizmasi dusunuyorum. Iki oring arasindaki kisim disariya acilacak vakum ucu buraya baglanacak. Ilk alternatif bu ancak uretimi ne kadar basarili olur bilemiyorum. Diger alternatif toplam hizdan fedakarlik edip ( ticari uygulama olmayacagindan benim icin bu asamada onemli degil ) parcayi alir donebilen bir mekanizmaya koyar , mekanizma uzerindeki kamera yada onceden tanimli aci bilgisi uygun aciya getirir sonra oradan tekrar alir.

Tabii amacim elle basarili yapamadigim pad araligi 0.015m olan padlerin uzerine parcayi basari ile koymak ( sivi lehim nedeni ile birazda hata kaldirir sanirim ama miktarini bilemiyorum )

CNC'yi tamamlayayim sonrasinda bu projeye baslayacagim , simdi arastirma asamasindayim.

Bilgileriniz icin tesekkur ederim.
Hikmet Gumus  izmir

z

Pompayi acip kapamak ise yaramaz. Vakumla malzemeyi cektikten sonra pompayi durdursan bile hortumlardaki mevcut vakum hala malzemeyi cekmeye devam edecek. Uc ile malzeme arasindaki kacakdan dolayi bir sure sonra vakum degeri dusecek ve malzeme serbest kalacak (belki de saatler sonunda malzeme dusecek).

Bu sorununla karsilasacagimi bastan varsaydigim icin ilave solenoid kullandim.

gumush

Anliyorum bunu hic dusunmemistim. Birde ebayda satilan acma kapama olmayan kalem seklinde vakumlar var. Bunlarda kalemin ucuna dogru olan deligi elinizle kapattiginiz surece vakum var elinizi cekince bu etki kalmadigindan parca serbest kaliyor.

Selenoid bir pompa midir ? Vakum amaclida kullanilabilir mi ?

Hikmet Gumus  izmir

z

Solenoid daha dogrusu solenoid valf elektrikle acilip kapanan (ara konum alamayan) musluk.

Sesden rahatsiz oldugum icin ben de pompayi kapatip ardindan valfi aktif ediyorum. Fakat bu bile yetmiyor cunku pompa sesi (vakumlu havyalarinin cikarttigi pirr sesi) gercekten rahatsiz edici.

Sessiz ve debisi yeterli pompa bulursan benim de haberim olsun.

Debi icin sayisal deger veremiyorum ama yaklasik 60 cm uzunlugunda 3mm capli hortumun icindeki havayi 1 saniyeden cok daha kisa surede yari yariya indirse super olur.

Gerci kucuk de olsa minik bir vakum tanki kullanilsa iyi olacak ama bu tip calismalar yapip sonuca olan etkisini gormeye firsatim olmadi.

gumush

Bende Orion Pompalari ile vakum tanklarini goruyorum bircok ornekte. Tank denenebilir bir alternatif. Keske kompressorum pratik olarak donusebilse ( aksi takdirde tek amacli kullanmam gerekecek ise kompressor'u tercih ediyorum )

Pompa konusunda bir gelisme olursa buradan yazarim tekrar.
Hikmet Gumus  izmir

ayhani

Alıntı yapılan: z - 05 Ağustos 2012, 02:55:33
Ucuz olsaydi Mercedesinkini gozum kapali alirdim.

Ahh ah. Ucuz olsayda bende gözün kapalı merso alırdım :)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

restore

gumush

Bunlarda pompa degil mi ? Cok gurultulu duymustum ama vakum olarak modifiye edilebilirse en azindan deneyebilirim.
Hikmet Gumus  izmir