yüksek manyetik alan

Başlatan bulut_01, 26 Ağustos 2012, 21:47:52

bulut_01

iyi aksamlar picproje ailesi ben 50.000 gauss yada 5 TESLA manyetık alan olursturmak istiyorum bu kadar büyük manyetık alanı nasıl olusturabılırım fikirlerinizi bekliyorum. kullanma yerine gelirse sadece merak önumdekı butun elektronık ağletleri durdurmak amacım  :) böyle bir düzeneği nasıl yaparım ?
YENİLMEZ..

FEHMİ_ASM

Benzer bir konu, Bilim ve Teknik dergisinin sanıyorum 400-450 arasındaki sayılarının birinde detaylı olarak vardı.  Derginin sanal arşivini bulup ordan erişebilirsin.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

mustafa_cmbz

durdurmak değilde hassas fetleri flan yakarsan cihazların içinden aletler pert...

e-bomb diyorlar abd bu işte çok iyi hatta bombaların dizaynı yüksek seviyeli bir patlayıcıyla bir mıklatısı bir bobinin içinden patlama etkisiyle itiyorlar ve yayılan emk etrafa zarar veriyor...youtube de minik uygulamaları var hesap makinesini falan afallatıyolar.. flash ampul sürer gibi bişey ama dediğin özelliklerde birşeyi nasıl yaparsın bilmiyorum...

bulut_01

benım söyle bir dusuncem var ferromanyetık bir nuveye 3000 5000 spir sarıp yuksek frekansla (500 khz ) civarı nuvede olusacak manyetık alan nasıl olur voltajda önemli dc 320 v gibi gerilim uygulanırsa bobın yuzlerce henri olur o spirde böyle bir durumda ne kadar manyetık alan olusur acaba ?
YENİLMEZ..

FUNKY

bulut_01  vazgeç milletin  cihazını yakmaktan istersen  bak daha iyi bir fikrim var nacizane...

yola saklanmış bir patlayıcı ve fünyesine bağlı atıyorum 200m veya 500m  kablo ile   ateşlenmeyi bekliyor   bu kabloyu uzaktan indükleyip  fünyeyi patlatabilecek bir manyetik alan oluşturabilirsen  daha doğrusu olabilirliği varsa ve yaparsan  şehit vermekten kurtarırsım bu milleti  ve hayır duası alırsın ..

bulut_01

Alıntı yapılan: FUNKY - 26 Ağustos 2012, 23:11:25
bulut_01  vazgeç milletin  cihazını yakmaktan istersen  bak daha iyi bir fikrim var nacizane...

yola saklanmış bir patlayıcı ve fünyesine bağlı atıyorum 200m veya 500m  kablo ile   ateşlenmeyi bekliyor   bu kabloyu uzaktan indükleyip  fünyeyi patlatabilecek bir manyetik alan oluşturabilirsen  daha doğrusu olabilirliği varsa ve yaparsan  şehit vermekten kurtarırsım bu milleti  ve hayır duası alırsın ..

öncelıkle benım amacım cıhaz yakmak deıl durdurmak ıkıncısı senın dedıgın olay manyetık alanı elektrıge cevırmek yuksek manyetık alan bakır kablo ıle tasınmaz ve bombayı ateslemez dıye dusunuyorm burdakı degerlı abılerımızden akıl alıyorum bu tarzda bır duzenek nasıl yapılır ıncelıklerı puf noktaları nelerdır.
YENİLMEZ..

muhendisbey

peki ben sana sorayım, herhangi bir manyetik alanı nasıl oluşturursun? Yada oluşması için gereken bileşenleri nelerdir?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

esensoy

@muhendisbey nereye geleceksin çok merak ediyorum,
ben cevap vereyim,
bir telden akım akıttığımızda manyetik alan oluşur,
yani akımın akacağı yol ile akım kaynağı lazım,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

bulut_01

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Ağustos 2012, 23:37:20
peki ben sana sorayım, herhangi bir manyetik alanı nasıl oluşturursun? Yada oluşması için gereken bileşenleri nelerdir?
bu kadar mantıksız soru görmedım ben. neyi burda ıspatlamaya calısıyosun ben yukarda yazmısım nasıl olusturacagını ama ne kadar manyetık akı olusacagını hesabını nasıl yapmam lazım 5000 spır sarılmıs ferro manyetık nuvenın bobın uclarına uygulanan 320 dc volt anahtarlama frekansı 500 khz bu bobınden ne kadar manyetık alan olusur (gauss) soruma cvp ver muhendıs.
not:nuvenın capı 78mm.
YENİLMEZ..

pisayisi

Emar cihazları bile 3 tesla yı geçemedi. Dediğin güçte manyetik alanlar oluşturmak öyle kolay değil devasa boyutta cihazlar gerekir bu iş için. 78mm lik nüveye 5000 spir sardım 320 volt uyguladım anahtarlama yaptım olcak dersen, asla istediğin akımı böyle büyük bir iç dirence sahip endüktans tan akıtamayacağını böyle bir nüveyi sarsan bile bunu sürebilcek devreleri asla tasarlayamayacağını bilmen lazım...
Murat

bulut_01

Alıntı yapılan: pisayisi - 27 Ağustos 2012, 00:34:39
Emar cihazları bile 3 tesla yı geçemedi. Dediğin güçte manyetik alanlar oluşturmak öyle kolay değil devasa boyutta cihazlar gerekir bu iş için. 78mm lik nüveye 5000 spir sardım 320 volt uyguladım anahtarlama yaptım olcak dersen, asla istediğin akımı böyle büyük bir iç dirence sahip endüktans tan akıtamayacağını böyle bir nüveyi sarsan bile bunu sürebilcek devreleri asla tasarlayamayacağını bilmen lazım...
sürücü devresının neden tasarlayamıyacagımı acıklarmısın ? bırde böyle bır duzenekde max ne kadar manyetık alan elde ederım acıklama yaparmısınız. ?
YENİLMEZ..

Yuunus

Madem AC kullanacaksınız transformatör hesabını neden kullanmıyorsunuz. O hesaplamalarda iğneden ipliğe kadar hepsi hesaba katılıyor. ...nüvenin geçrgenliğinden tutunda sargılar arasındaki boşluğa kadar.

bulut_01

Alıntı yapılan: digiman - 27 Ağustos 2012, 00:50:39
Madem AC kullanacaksınız transformatör hesabını neden kullanmıyorsunuz. O hesaplamalarda iğneden ipliğe kadar hepsi hesaba katılıyor. ...nüvenin geçrgenliğinden tutunda sargılar arasındaki boşluğa kadar.

mesele ac yada dc yada trafo değil büyük manyetık alanlar olusturmak. trafo hesabıyla manyetık alan hesaplanır mı bilmiyorum.
not: yukarda dediğim sekilde yaparsam devreyı ne kadar manyetık alan olusturabılırım (gauss) cinsinden.
YENİLMEZ..

Yuunus

nihayetinde oradaki formullerde türevden integralden türetilmiş formullerdir gelişigüzel değil yani, biz o hesaplamalarla koca koca kaynak makinaları tasarladık. tabiki işin içine girince incelikler ortaya çıkacaktır, mesela yüksek frekans emin ol başına dert olacak, frekans yükseldikçe sürücü devresinin kazancını artırmak bir hayli zor bir iş... istersen birde dağıtım trafolarını incele, yine orada da bahsettiğim formuller kullanılıyor.
Birde max alan gücü elde etmek için transformatörün max yükte çalıştırılması kullanabilirsin. Belki bir fikir verir.

bulut_01

dediğinizi anladım. benım dedıgım devre için surucu tasarladık devreyı calısdırdık kac gauss bır manyetık alan olusur bunu nasıl hesaplarım benım merak ettıgım konu bu.
tatmın edıcı bır manyetık alan olusur mu yoksa boşa mı kürek çekmiş olusuruz.
YENİLMEZ..