yüksek manyetik alan

Başlatan bulut_01, 26 Ağustos 2012, 21:47:52

muuzoo

Yerçekimi ile manyetik alanı karıştırmayalım. Yerçekiminin nedeni kütle çekim kuvvetidir ve aslında oldukça zayıftır ( diğer temel kuvvetlerin içinde en zayıfı)
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

bulut_01

konuyu sımdı okudum benım amacım elektronık bır devre yada duzenek yada cıhazı dedıgım devreyı yaparak durdurmak arkadas demın kablolu bombayı bu manyetık alanla ımha etmek benım yapacıgım devre max kac gauss manyetık alan olustrabılırım ? amacım elektronıksel bırseyı ımha etmek deıl durdurmak yukarda yazılar konuyu almıs nerelere goturmus. sımdı elımızde 1TESLA geçirgenligi ferromanyetık nuve war uyguladıgmız voltaj dc 320 volt anahtarlam frekans ornegın 500 khz bu nuvee ne spır sararsam max mayetık alan olustururm amac en buyuk manyetık alan yaratmak spır sardıkca manyetık alan yogunlugu nasıl olur anahtarlma frekans ne olmalı max manyetık alan ıcın bunun uzerıne konusalım.yukarda veerdıgım degerler örnekdır en yuksek manyetık alan ıcın degıstırelebılır.
YENİLMEZ..

rree

Anahtarlama frekansın 10KHz ister 1Mhz olsun.Dc 320volt  anahtarlamak süretiyle  bobinden geçen  akımı ayarlarsın.Yanlış anlamdım ise anahtarlama frekansını yükseltmek manyetik alan şideditini artırmaz.

Şunu dersek Dc 320 Volt ile  500 KHZ lik AC sinyel elde ederek manyetik alan oluşturabilirmiyiz.Bu sefer Ac sinyalin frekansından etken olan Xc (Reaktans) devreye girer. Bobin sarım sayısını kıstlar.

berat23

Alıntı yapılan: muuzoo - 27 Ağustos 2012, 16:41:51
Yerçekimi ile manyetik alanı karıştırmayalım. Yerçekiminin nedeni kütle çekim kuvvetidir ve aslında oldukça zayıftır ( diğer temel kuvvetlerin içinde en zayıfı)

yanlış.yerin manyetik alanı da vardır.bunun yataydaki bileşeni pusulamızın sapmasına neden olur mesela.

muuzoo

Yerin manyetik alanı yok demedim, kütle çekimi ile manyetik alanı karıştırmayın dedim. İkisi farklı şeyler.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

bulut_01

o zaman soru şu şekilde değiştirim 1 TESLA manyetık alan (10.000 gauss) elde etmek ıcın elımızdekı ımkanlarla nasil devreler tasarlamalıyım tasarladıgımız devre olusan buyuk manyetık alandan etkılenmemesı ve sapıtmaması ıcın ayrıca onun ıcın önlemler almak burda tartısalım amacımız buyuk manyetık alan olusturmak yapay olarak.
YENİLMEZ..

muhendisbey

Alıntı yapılan: bulut_01 - 27 Ağustos 2012, 19:59:53
o zaman soru şu şekilde değiştirim 1 TESLA manyetık alan (10.000 gauss) elde etmek ıcın elımızdekı ımkanlarla nasil devreler tasarlamalıyım tasarladıgımız devre olusan buyuk manyetık alandan etkılenmemesı ve sapıtmaması ıcın ayrıca onun ıcın önlemler almak burda tartısalım amacımız buyuk manyetık alan olusturmak yapay olarak.

sana vermiş olduğum linke bir bak, hesaplama aracı orada. Hesabı o şekilde ayarlayabilirsin, nüvenin uzunluğunu vs ona göre ayarlarsın.

Mesele akım meselesi. Kullanacağın bobinin kesiti bile bu konuda çok önemli. Atıyorum 1mm kullandığında metredeki direnci 1 ohm olsa 2mm kullansan 0.5 den daha aşağı olur.

Şu şekilde bir yol izlersin

Dairenin çevresi 2xPixr formülünden hesaplanır. Bir de spir sayısını katarsak 2xPixrxn buradan yaklaşık uzunluğunu bulursun.
metredeki direnci ile çarparak toplamda kullandığın bakır telin direncini hesaplarsın.

Sonra klasik formülümüz V=IxR den Akımı bulursun. İşte bu akımı hesaplayıcıda kullanacaksın.
http://www.calctool.org/CALC/phys/electromagnetism/solenoid

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

pisayisi

Nüveye tel sarma ile iş bitmiyorki süperiletken magnet için helyum gazı ile iletkenlerin soğutulması ve  1e-9 ohm mertebesine kadar nüvenin içdirencinin düşürülmesi gerekiyor. Yani pratikte gerçeklenebilir bir proje değil, yine de bu işe hevesli iseniz manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının çalışma prensibi temellerinden başlarsanız belki projenizin ne kadar gerçekçi olabilceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.
Murat

bulut_01

o zaman 1mm kesittinde 20 adet  kısa bır bobın paralel sararak bobin iç direnc baya kucultruz gıbı gelıyor.akım meselesi uzerınden yuksek akım gecırecemız zaman bobın ısı problem ortaya cıkar bunu sogutmak önemlı drıver kısmını Igbt yapmayı dusunuyorum  yuksek anahtarlama 500 khz yanlız sorun suku olusturdum manyetık alan buyuklugunu nasıl olcecem cıhazları pahalı bılıyorum bu projeyı uygulamaya calısacıgm bakalım sonuc nasıl olacak artık bı cep telefon nuveye yaklastırdıtmda nasıl hareket edecek saçmalayacak mı yoksa sacmalamacak mı ? Bunu görecez artık.
YENİLMEZ..

muhendisbey

Alıntı yapılan: bulut_01 - 28 Ağustos 2012, 08:28:08
o zaman 1mm kesittinde 20 adet  kısa bır bobın paralel sararak bobin iç direnc baya kucultruz gıbı gelıyor.akım meselesi uzerınden yuksek akım gecırecemız zaman bobın ısı problem ortaya cıkar bunu sogutmak önemlı drıver kısmını Igbt yapmayı dusunuyorum  yuksek anahtarlama 500 khz yanlız sorun suku olusturdum manyetık alan buyuklugunu nasıl olcecem cıhazları pahalı bılıyorum bu projeyı uygulamaya calısacıgm bakalım sonuc nasıl olacak artık bı cep telefon nuveye yaklastırdıtmda nasıl hareket edecek saçmalayacak mı yoksa sacmalamacak mı ? Bunu görecez artık.

Hocam 1 neodymium mıknatıs 1.3-1.8Tesla (özellikle hdd içerisinden çıkanlar)

Bir deneme yapın. Hatta manyetik alanı artırmak için 2 mıknatıs kullanın NS-NS şeklinde ve devrenizi bu iki mıknatıs arasına koyun.  Benzer bir deneme yaptım ama bir sonuç çıkmadı.

Aslında proje biraz telefonun mr'ını çekmeye benziyor :) Muhtemelen böyle bir sistem cihazı dondurmaz ama yakar gibi...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bulut_01

o dediğiniz mıknatısları ben hdd sokdum cok gucluler bır bırıne yapıstı ayıracam dıye mıknatısları kırdım ne kadar guclu oldugunu çok ıyı bılıyorum 1.5 tesla cıvarında vardır.o manyetık alanı refarans  alarak yapdıgımın uygulamada rahatlıkla karsılastırabılırz bu bobınde olusabılecek ısıyı fan yoluyla mı hallederzı kaldırı manyetık alan guclu olursa fanında dönecegını sanmıyorum  ;D
YENİLMEZ..

muhendisbey

Alıntı yapılan: bulut_01 - 28 Ağustos 2012, 20:23:54
o dediğiniz mıknatısları ben hdd sokdum cok gucluler bır bırıne yapıstı ayıracam dıye mıknatısları kırdım ne kadar guclu oldugunu çok ıyı bılıyorum 1.5 tesla cıvarında vardır.o manyetık alanı refarans  alarak yapdıgımın uygulamada rahatlıkla karsılastırabılırz bu bobınde olusabılecek ısıyı fan yoluyla mı hallederzı kaldırı manyetık alan guclu olursa fanında dönecegını sanmıyorum  ;D

Hocam ısıyı en iyi yağ ile alırsınız. hem yağ sayesinde sisteminizde bobinler arasındaki delinmeyi de azaltabilirsiniz. Direk bobinin üzerine püskürtmeyi düşünebilirsiniz. Akvaryum pompası yada araba silecek pompası + akvaryum hortumu iş görebilir. Araba silecek pompası 5TL civarındaydı.

Fan ile soğutma da yapabilirsiniz, tabi öyle bir manyetik alanda çalışırsa :)
Muhtemelen havayı bir boru ile taşımanız gerekecek. Ki biraz sıkıntı olabilir.

bulut_01

ne diyosun muh bu yontem ne kadar verımli calısır yada ne kadar tesla alırız  :) manyetık alanı guclu olsa farklı yerlere adapte edip farklı seyler yapmak lazım.
ayrıca yag işi mantıklı guzel bir düzenek yaparım bıde ısıya göre yag basıncını ayarladın mı dadından yenmez  ;D
YENİLMEZ..

muhendisbey

Senin verdiğin bilgiler ışığında bir tahmine göre
Yarıçap 3,9cm
5000 sarım
Geçen akım 5A
ferrit 10cm boyunda olduğunda
ferrit permiabilitesi 0.00000125663706 H/m
0,314 tesla ediyor

Sarımı 50000 yaparsak
3.14 tesla ediyor.

Sarıma yeter dedik akımı 10A'e çıkardık

6.28Teslayı elde ettik. Senin de istediğin yaklaşık bu değer. Yalnız 50000 sarım 380V ile 10A sağlamayacaktır sanmıyorum. Çok kalın kesit gerekir.

bulut_01

simdi dısdan dısa 7.8 mm ferro nuveye 50.000 spır sardıgımızda 380 v bıle uygulasak 10 amper akmayacakdır. 50.000 spir bobınde kac ohm olur? bıde 50.000 spır yerıne 2mm kesitinde 10 spır sarsak baya akım akar ohm çok dusk olur 0.1 ohm cıvarında nasıl olur ?

bıde senın hesaba göre 6.8 tesla demek 68.000 gauss demek yanı bır MR cihazının 3 katı buyuk manyetık alan demek 7.8 mm ferro nuveden o kadar buyuk manyetık alan olur mu yoksa senın hesabda mı bır hata var ?
YENİLMEZ..