Yeni Başlayanlar için MikroC ile PIC PROGRAMLAMA (16F628A) Kitabı

Başlatan EmaNet, 19 Eylül 2012, 16:40:23

EmaNet

Evet yeni mikroC kitabı çıkmış.

Elektronik alanında mikroişlemcilerin ve ardından da mikrodenetleyicilerin keşfi, teknolojinin inanılmaz bir hızla gelişmesine sebep olmuştur. Microchip firmasının üretmiş olduğu PIC'lerin piyasada kolay temin edilebilmesi ve derleyici alternatifinin çokluğu sebebiyle yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Bu gibi nedenlerden dolayı kitapta; gelişmiş donanım özelliklerine sahip ve fiyatı da çok uygun olan PIC16F628A ile aynı donanım özelliklerine sahip olan PIC16F648A mikrodenetleyicisi tercih edilmiştir. Programlar ise günümüzün popüler programlama dillerinden birisi olan C dili esas alınarak oluşturulan MikroC PRO'da yazılmıştır.

Kitapta verilen uygulamalar; kullanıcının PIC programlamaya yeni başladığı düşünülerek, basitten gelişmiş proje uygulamalarına doğru hazırlanmıştır.
Ayrıca kullanıcının ihtiyaç duyacağı USB Pic Programlayıcısını kendisinin yapması amaçlanmış olup, kitap içerisinde devre ve PCB şeması verilmiştir. Yine kullanıcının kitap içerisinde verilen bütün uygulamaları yapabileceği bir PIC Deneme Kartının devre ve PCB şeması verilerek, kullanıcının kendi başına yapabilmesi için yol gösterilmiştir.

Kitap içeriği;

BÖLÜM 1. MIKROISLEMCILER ve MIKRODENETLEYICILER
BÖLÜM 2. PIC16F628A ve PIC16F648A DONANIM MIMARISI
BÖLÜM 3. SAYISAL ELEKTRONIK
BÖLÜM 4. USB PIC PROGRAMLAMA KARTI (USB Pic-OS)
BÖLÜM 5. PIC DENEME KARTI (PiC-OS)
BÖLÜM 6. MikroC PRO
BÖLÜM 7. ILK MikroC PROJEM
BÖLÜM 8. BASIT MikroC UYGULAMALARI
BÖLÜM 9. ÇEVRE BIRIMI ELEMANLARI ve UYGULAMALARI
BÖLÜM 10. KESME (INTERRUPT) UYGULAMALARI

Ufak bir dipnot: Altaş yakında mikroC ARM ile ilgili kitabını piyasaya sürecek. Hayırlısı bakalım.

Firzen

Hocam kitabınızı ilk alanlardanım.
Yalnız ben yine yapamadım nerede hata yapıyorum bu ADC meselesinde bulamadım?
bir türlü deneyemedim hep yanlış yazdım bir yardımcı olursanız bu konuda?
kullandığım PIC 16F628A
bildiğim kadarıyla bunda AN var.Bir türlü sıcaklı okuyup yazdıramadım :S
Sayfa 155 de sıcaklık denemesi yapmışsınız ama hiç ADC aç kapa vs kullanmamışsınız.
Kararsız...

sadogan

Merhaba
Pic16F628A 16F648A sa adc modulu yok
Bu nedenler ölçemiyorsun
aynı pin yapısına sahip
16f819 ve 16f88 adc modülü var.
Başarılar

Firzen

Bununla ilgili küçük bir adc uygulama örneği verebilir misiniz acaba kitapta bulamadım :S
LM35 ile LCD uygulama gibi. ?
Kararsız...

hasan_can

Kitaptaki LCD örneklerini ne yaptıysam çalıştıramadım. Yayınevinde kitaptaki program örnekleri yok. Diğer kitap MikroC ve PIC Programlama örnekleri çalışıyor. Karşılaştırdım. Ama olmadı.

hikko

Merhaba,
Gerçek ortamda mi, Yoksa proteusda mi calistiramadin. Ayrica derlerken sorun çikti mi. Lcd ile pic baglantilarini kontrol ettin mi, fuse ayarlarini da kontrol et.

Bütün örnekler gerçek ortamda da proteusdada tek tek denenmistir ve calismaktadir.

Selamlar..

hasan_can

Defalarca kontrol ettim. Yanlış yaptım mı diye her seferinde yeniden yaptım. Öncekilerle karşılaştırdım. Kitaptaki tarif ettiğiniz şekilde fuse ayarlarını yaptım. XP ve 7'de proteus 7.10 ve mikroC 5.8 test edilmiştir. Ancak değişen bir şey yok. Önceden belirttiğim gibi diğer PIC18F4550 kitabınızda ki LCD programları sorunsuz çalışıyor. 16F628'de olmuyor. Mümkünse 16f628 LCD kodlarını ve örneklerini 18F4550 kitabında olduğu gibi sitenizde yada burada yayınlayabilirmisiniz? Hatta bu arda MikroC ile ilgili dillerde İspanyolca bile kodları denedim, bir türlü beceremedim. 16f628'in CCS kodlarında sorun yok.

hikko

Merhaba,
Müsait olunca lcd örneklerini ve proteusda calisan kodlari buraya atayim. Evimde internet im yok, bu siteye aksamlari cepten bakiyorum. Ama bütün programlari tek tek deneyerek kitaba koyduk.  18f4550 kitabi içinde örneği calistiramayan her kullanici, calismadigini iddia ediyor ama o kitapdaki bütün uygulamalarda Hem gerçek ortamda Hem de proteusda denendi.

LukeSkywalker

hasan_can

Hikko hocam sabırsızlıkla 16f628 ait örnek kodları ve proteus simulasyonunu sabırsızlıkla bekliyorum. Özellikle nerede hata yaptığımı görmek için.

hikko

// LCD modül bağlantıları
sbit LCD_RS at RB4_bit;
sbit LCD_EN at RB5_bit;
sbit LCD_D7 at RB3_bit;
sbit LCD_D6 at RB2_bit;
sbit LCD_D5 at RB1_bit;
sbit LCD_D4 at RB0_bit;

sbit LCD_RS_Direction at TRISB4_bit;
sbit LCD_EN_Direction at TRISB5_bit;
sbit LCD_D7_Direction at TRISB3_bit;
sbit LCD_D6_Direction at TRISB2_bit;
sbit LCD_D5_Direction at TRISB1_bit;
sbit LCD_D4_Direction at TRISB0_bit;
// LCD modül bağlantıları bitti

void main()                                    // ana program başlangıcı
{
   cmcon = 0x07;                               // komparatörler kapatıldı
   option_reg = 0x80;                          // portb pull-up dirençleri aktif

Lcd_Init();                                 // LCD bağlantıları yapılandırıldı
   Lcd_Cmd(_LCD_CURSOR_OFF);                   // LCD imleci ekrandan kaldırıldı
   Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);                        // LCD display ekranını temizler
   Lcd_Out(1, 3, "Sivas EML");                 // LCD display 1. satır, 3. sütuna text gönderildi
   Lcd_Out(2, 1, "Elektronik Blm");            // LCD display 2. satır, 1. sütuna text gönderildi
}                                              // ana program sonu

hikko

merhaba!

yukarıda verilen kodu proteustada, deneme kartında da çalıştırdım ve test ettim tekrar. Proteusda çalışan görüntüsünü buraya atacaktım ama resim atmayı beceremedim, kusura bakma!

kolay gelsin.

dijital74

Küçük bir ayrıntıyı dile getirmek isterim. LCD ve GLCD kullanırken ilgili kütüphanelerin oluşturduğunuz projelere dahil edilmesi gerekir. Bunu yapmazsanız lcd ve glcd satırlarını derlerken derleyici hata verecektir.

hikko

Mikroc de lcd için lcd_init fonksiyonu yeterli oluyor, Yani ccs c de ki gibi ayrica kütüphane tanimlanmiyor. Mikroc nin guzelligi ve kolayliklarindan biriside bu özelliği zaten.

DieqO

hocam ben bir lise ögrencisi olarak kitabınızı aldım ve çok hoşuma gitti herşey çok açık ve net . usb pıc programlayıcısını yaptım sorunsuz bir şekilde çalışıyo ama tek sorunum pıc derlemek için lazım olan program USB-Pic OS V1.0 programını hiç bi yerde bulamadım  www.altaskitap.com  sayfasından indire bilirsiniz yazıyo kitapta ama ne yazıkki ordanda indiremedim kaldırılmış galiba yardımınızı bekliyorum size zahmet upload edip link paylaşırsanız çok mutlu ediceksiniz beni .