RS232 Mesafe problemi

Başlatan murat_alb, 06 Ekim 2004, 05:00:43

murat_alb

Selam arkadaşlar...
Bir tezgah ile bilgisayar arasındaki iletişim com port üzerinden yapılıyor du fakat bilgisayar ile tezgah arasındaki mesafe 45-50 metre civarlarına kadar artmak zorunda kaldı. com port ile iletişim bu mesafelerde yapılamamakta. bu sorunu nasıl çözebilirim. kendimin bi devre yapması mı lazım rs232->rs485 şeklinde yoksa piyasada hazır güçlendirici türevinde cihazlar varmıdır... Teşekkürler ilginize..
Dünya her sabah yeniden kurulur. O dünyada yanlızca çevresindekilere yardım edenler yaşar, bencil ve cimriler ise ömür doldurur...

salim ALTIN

merhaba.
Piyasada RS232-485 çeviriciler var. Phonix contact, widemüller, selanik pasajı, karaköy pasajı, kadıköy yazıcıoğlu pasajı (dijital2000 veya detay elektronik) te bunları bulabilirsin. Bimel isimli firmada da var. internette aratırsanız bulabilirsiniz. Bunlardan 2 adet alacaksınız. Çünki anladığim kadarıyla cihazınızın çıkışıda rs232 . Bir tane cihazınızın çıkışına bağlanacak ve cihazınızı rs485 kabiliyeti kazandırmış olacak. Dieri bilgisayarınızın rs232 girişine takılacak o da bilgisayarınıza gelen rs485 i almanızı sağlayacak. Bu şekilde haberleşme  mesafeniz 1Km ye kadar uzunluktaki kablo ile yapılabilinir. Dikkat etmeniz gereken konu: ya cihaz yada bilgisayar tarafında kullandığınız haberleşme kablosunun dış ekran kısmını toprağa bağlamak. Kesinlikle her iki tarafta değil yanlız bir taraftan ekranlamayı toprağa bağlamak.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Iletisim hizini dusurmekte cozum olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Ben de seri porttan gelen  de 1 metrelik kabloya yarım metrelik paralel başka kablo bağlamıştım.  Aynı anda sadece 1 cihaza bağlantı yapılacak.  Paralel kablo boşta durmasına rağmen diğeri çalışmadı. Burada sorun nedir anlamıyorum. rs232de 0-12V arası snyal olmuyor mu? burada acaba kablonun kapasitesinden mi sorun çıkıyor.  O da en fazla 100pF dır her halde.

z

İletim hatlarında (pcb yolları da dahil) yansıma olayları çok ilginçtir.

Bir taraftan gönderilen 0-5v seviyesindeki pulslar diğer tarafta -10+10v değerlerine çıkabilir, dalga şekli değişebilir. Hatta pulsin çıktığı tarafta gecikmeli sinyallerde oluşabilir.

Karakteristik empedans, yansıma vs konular, elektrik mühendisliğinde Yüksek gerilim tekniği derslerinde detaylı olarak incelenmektedir. Bu konu hakkında şu anda önerebileceğim bir kaynak yok.

Benzer şekilde aynı konu bazı yarıiletken firmalarının Digital IC kataloglarında bir kaç sayfa içinde de incelenmektedir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mhk

Aslında bunalmıs arkadasında dediği gibi bir çok neden mevcut. Diğer bir nedende kablonun boyu arttığında kapasite ve bobin değeride artmış olur. Kısaca sistem bobin ve kondansatörden oluşmakta. Boy arttıkça değerler artacaktır. Hele birde iletişim hızı artarsa frekans artacak buda bobin ve kondansatör grubunun sevmediği bir şeydir. Bir arkadaşın bahsettiği gibi iletişim hızı düşürülerek RS 232 de 30-40 m mesafeye kadar çıkılabilir. Ben 2400 Baud ile bu mesafelerde problemsiz haberleşme sağlayabildim. Kolay gelsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ise

50 metre 1200baud ta haberleşme sağlamıştım. hızı mesafe ile ters orantılı diyebiliriz çok uzun mesafe ise 100-110metre gibi ethernetlerdeki gibi rx+ rx- tx+tx- şeklindede olabilir

bmutlu

Kesiti arttırın (kabloyu kalın kullanın) birbirine burulmuş kablo kullanın ( tvistit peir okunduğu gibi yazdım ) network kablosu kullanabilirsin birden fazla kablo kullanarak kesiti arttırabilirsin.

yıldırım ak

26LS31 ve 26LS32 kullanarak RS422 protokolü ile bu işi çok ucuza halledebilirsin.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

cozturk

Belki twisted pair kabo ve sn 75176 kullanarak mesafeyi uzatabiliriz.  Sanırım bu rs485 işlerinde kullanılan çiptir. http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/TI/SN75176.html

fsan

Max487 de kullanilabilir
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1111

PC  RS485  Interface

yalniz bu is icin ayrica birde RS-485/RS-422 comm. protokol dan bahsediliyor.

RS485 formatında haberleşme

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/picbasicbook/07.htm#7.5%20RS-485