Kapasitör

Başlatan mcihangir, 06 Ekim 2004, 17:37:36

mcihangir

kontaktöre bağlamak üzere, 100nf 400V 'luk bir kapasite almak için elektronikciye gittim istediğim değeri söyleyince bana AC 'mi DC'mi kapasite olocağını sordu. ben şaşırınca adam DC 400V 'mu yoksa AC 400V mu diye tekrarladı. 100nf 400V değerlerde gösterdiği AC kapasite  oldukca büyük silindir Elektrolitik kapasiteye benzer bir kapasiteydi  acak + - kutbu yoktu.  Bu değerlerde DC kapasite olarakda, bildiğimiz polyester kapasite gösterdi. Benim bildiğim iki türlü kapasite yapısı vardır kutuplu ve kutupsuz kapasite, bunlar AC-DC işaretler için  farkrdiyormu ve bu durumda AC 220V'ta paralel  bağlamak için ne tip kapasiteler kullanılır?
AC 220V kontaktöre paralel olarak, 5W 100ohm direnç ile birlekte kapasite bağlamak istiyorum bunun için kutupsuz 100nf 400V polyester kapasite uygunmudur.

mhk

Sevgili mcihangir kontaktöre bağlayacağın kondansatör bir kibrit kutusunun 1/4 i kadardır. Sana söylenen kondansatörler başka amaçlar için kullanılır. Senin alacağın kondansatör elektrikçiden değil elektronikçiden olmalıdır. 0,1 uF 400 V AC x2 tipinde bir kondansatör selanik pasajında var. Boyut olarak oldukça küçük zaten değilse kontaktör kadar kondansatörün ne faydası olacak  :P  Kolay gelsin
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana