Duracell pillerin teknolojisinde ne fark var?

Başlatan ayhani, 04 Kasım 2012, 14:16:58

t2

Alkakin pil üzerinde kac mAh kapasitesi olduğu yazmıyor. Deneyip göreceksin. Yazsa da yalandır deneyip göreceksin. Bizim insanımız lafa değil gördüğüne bakar. Sen hesapla dur grafik göster hikâye anlat.

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 07 Kasım 2012, 16:53:51
Herhalde kendi adına konuştun. Ben matematiğin fiziğin, kimyanın vs aşığıyım,

20 Eylül 2011
https://www.picproje.org/index.php/topic,35406.msg251239.html#msg251239

Hayır, gayet genel konuştum hiç uğraşmaya gerek yok her gelen mesaj da dediğimi destekliyor lafım t2'nin mesajından dışarı ancak ör:

Alıntı Yap
Bizim insanımız lafa değil gördüğüne bakar. Sen hesapla dur grafik göster hikâye anlat.

Yapılan reklamlar gerçek pilin üzerinde yazan değer sahte. Komik.
Bir konuda haklısın, evet birçok pilde bu değer yazmıyor. Ama herkesin elinde internet var. Açsın araştırsın ve alsın.

Bak faklı bir test metodu. Bir pili düşük bir direnç üzerinden (1 ohm gibi) deşarj edin, başlangıçta, 5dk sonra ve 10dk sonra akım değeri ne kadar azalmış bir bakın. Bu da bir fikir verebilir. direnç ne kadar küçük olursa pilin kalitesi o kadar belli olur. Gözlem yapılacaksa da hesapla kitapla.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Alkalin pil üzerinde kapasitesi yazıyor mu ?

muhendisbey

Pilin üzerinde yazmayabiliyor. Ör energizer pilleri için datasheet hazırlamış
http://data.energizer.com/SearchResult.aspx

Bu da duracell'in tablosu
http://www.ladyada.net/images/mintyboost/duracellbatt.gif

Bu bilgilere ulaşmak gayet kolay.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

peko

Tam da yerinde konuya denk gelmişim. :)  Az önce değiştirdim mouse pillerini.

Mouse kaliteli, hatta önceki de kaliteliydi.

Pil'i Duracell aldırıyorum, hemde iyi bi yerden, fakat her nedense 1-2 ay gitmiyor pil.. Dandik pil alınca unuturdum değiştirmeyi..

Çekmecem pil dolmuş hepsi duracell..
Hayıflandım alt tarafı pil, bence bir sorun olduğu kesin.

Bir sonrakine marka değiştiriceğim kesin.

Mouse'da kullanacağım pil için oturup hesap kitap yapmadım açıkçası  :D

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

engerex

Bir zaman kullandığım Energizer piller akmaya karşı garantiliydi. Cihaz bozulursa karşılıyorlar. Tabi ambalajda yazan bu.

Gigabyte eco 600 mouse kullanıyorum, hem başarılı bir mouse hemde piller 1 yıl gidiyor. Şimdi m60 modeli dikkatimi çekti. 2 yıl pik ömrü var. Bulursam alacağım.

mustafa_temel

naçizane  tecrübem bugüne kadar birçok şarjlı pil kullandım denedim ama gördüğüm şey şu ki şarjlı piller bir süre sonra şarj ettikten sonra durduğu yerde  boşalıyor bitiyor fotoğraf makinesine takınca hemen bitiyor aynı şekilde  ama duracel pilleri öyle değil fiyat olarak belki biraz yüksek ama reklamlarda dediği gibi diğer pillere göre 10 kat daha uzun ömürlü o yüzden içinde ne var ne yok bilemem ama bildiğim tek şey şu  ki duracel gerçekten kalitenin beşiği.. :) 
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

engerex

Duracell 5-10 kat ömür farkı olduğu piller çinko dur zaten arkadaşlarda bahsetmiş. İki alkalin pil arasında kolay kolay 2 kata kadar fark olabileceğini sanmıyorum. Fark varsa kötü olan çok çok da diktir ve/veya iyi olan fazla özeldir ve fiyatı uçuktur. Az önce yerli alışveriş sitesinde Duracell ve GP fiyat farkı tam iki kat. İkiside alkalin. Bu farkla Duracell alacağımı sanmam.

Bir ara şarjlı pil kullanmayı denedim. Şarjı çok çabuk bitiyordu. Sonradan farkettim ki piller 1.5V değil 1.2V muş.

Kalem pillere bir aparat yapmışlar. Normalde biten pillere ~1V gibi voltaj var ancak kullanılamıyor. Aparat voltajı yükseltiyor ve pilden yine yüksek voltaj alıyorsun.

mufitsozen

http://www.hurriyet.com.tr/bilinen-markanin-altindan-cin-mali-pil-cikti-40020039

Fetullah Boğazlı isimli bir esnaf piyasada uzun ömürlü olarak tercih edilen markalı pillerin son zamanlarda çabuk bitmesinden şüphelendi. Pilin üzerindeki markanın yazdığı kaplamayı kaldıran Boğazlı, pilin aslında Çin malı başka bir pil olduğunu görünce şoke oldu.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

JKramer

Aynı haberi farklı bir siteden veren 10. üyemizi, OG diskoya götürecekmiş.

mufitsozen

Alıntı yapılan: JKramer - 28 Kasım 2015, 12:41:58

Sayin JKramer sayiyi siz tutuyorsunuz anlasilan.

Sayin @OG hocaminda cevresi genistir. Asagidaki diskoya goturecekse ben eksik linkleri tamamlarim. Kac eksik var soyleyin yeter.

https://www.youtube.com/watch?v=xGIbBnIKBIc

OG

Alıntı yapılan: JKramer - 28 Kasım 2015, 12:41:58
Az bekle. Ben seni başka bir yere götüreceğim.

@mufitsozen ise, kişiliği, ömrüne ters istikamette koşmuş bir hayy.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mufitsozen

Alıntı yapılan: OG - 28 Kasım 2015, 16:34:12
@mufitsozen ise, kişiliği, ömrüne ters istikamette koşmuş bir hayy.

@OG hocam bu biraz agir oldu, benim hayy olmam icin 99 takla atmam lazim yinede  yerinde bir gozlem olmus.

Rahmetli Bor Muftusu ve Pasa Camii Vaizi Huseyin Dedem demistiki bizim baba tarafimiz Turkmenlerden gelmekle beraber, Hayy Ibn Yakzan'dan cok etkilenen Buyuk, Buyuk Buyuk (BuyukX;x->100) atamiz Hayy Ibn Yakzan'i okuyunca cok etkilenmis o tarihten sonra ailede her nesilde bir cocuk kendini lim'e adamis. (aman her soyledigime inanmayin, latife olsun diye yaziyorum bunlari  :D )

Bende muhendislige merak salacagima ilim ogrenip hidayete ereymisim belki benim lakabimida  Hayy Ibn Mufit yaparlardi.  :D

Omursun @OG aksam aksam ne guzel buldun bu hayy kelimesini gunluk kullanimda duymayali cook zaman gecmisti.