STM8S Yazı Dizisi

Başlatan fgokcegoz, 12 Kasım 2012, 22:20:18

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: diot - 07 Haziran 2013, 17:05:21
stm8 için en iyi derleyici hangisi acaba.? Ne tavsiye edersiniz..

Bence IAR

ilhan_mkp

stm8s003k3 p4 ve p5 i2c pinleri bunları input olarak kullanmak isterseniz bu girişlerde pullup direçleri yok datasheete baktım bu konuda bir not düşülmüş ingilizcem yok ama sanırım doğru anladım.

in the open-drain output columm, "T" defines a true open-drain I/O (p-buffer,weak pull-up,and protection diode to vdd are not implemented).

beni 2saat uğraştırdı.

sorun yaşayan olursa diye buraya yazmak istedim.

ilhan_mkp

konuyu hortlatmak gibi olacak ama debug yaparken değişkenlerin değerini görebilmenin bir yolu varmı stm studio iar debugdayken bişi göstermiyor.

debugda adım adım değişken gözlemlemenin bir yolu varmı.

stm8 assembler ile çalışan varmı acaba.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 29 Aralık 2013, 04:12:52
konuyu hortlatmak gibi olacak ama debug yaparken değişkenlerin değerini görebilmenin bir yolu varmı stm studio iar debugdayken bişi göstermiyor.

debugda adım adım değişken gözlemlemenin bir yolu varmı.

stm8 assembler ile çalışan varmı acaba.

Değişkenlerin değerini görmek istiyorsan, zaten stm studio ya ihtiyacın yok ki. Debug tayken değişkeni seçip sağ tıklayıp, "add to watch"(benzer isimde başka birşeyde olabilir..!) deyip eklersen, değişkenin değerini gözleyebilirsin...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

ilhan_mkp

void SendString(const char *s)
{
   while(*s)
      SendByte(*s++);
}

hocam bu kod parçası uart ile yaptığınız örnekten sorum stm8 ile ilgili değil stringi bittiğini nasıl anlıyor c bilgim hala cok zayıf anlayamadım.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 14 Haziran 2014, 13:47:57
void SendString(const char *s)
{
   while(*s)
      SendByte(*s++);
}

hocam bu kod parçası uart ile yaptığınız örnekten sorum stm8 ile ilgili değil stringi bittiğini nasıl anlıyor c bilgim hala cok zayıf anlayamadım.

"s" ismindeki pointer sırasıyla stringin elemanlarını gösteriyor. Stringler son karakteri '\0' dır. Yani while döngüsü sıfırı görene kadar işleniyor. Her döngüde stringin bir elemanı gönderilmek suretiyle, karşı tarafa uart üzerinden gönderilmiş oluyor. 
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

ilhan_mkp

Hocam yanit icin cok teşekkür ederim uzun zamandir bu kafami kurcalayan bir konuydu

eR2

Hocam linkler açılmıyor, yenileme şansınız var mı?

kantirici

linkler sağlam, sıkıntı yok.

tntgonzales

konu hortlayacak ama stm8l ile uğraşığ i2c uygulamasını yapabilen var mı ? bayadır uğraşıyorum ama işin içinden çıkamadım

tntgonzales

Merhaba arkadaşlar bu kart üzerinden touch button ile uygulama yapıyorum. st nin kendi verdiği touch library i kullanıyorum. hazır olarak aldığım kapasitif butonlar var. benim sorunum şu
st link i usb ye bağlayıp tuş kartını oradan beslerken tuşlar çok stabil çalışıyor ama tuş kartını şebekeye bağladığım zaman tuşların stabilitesi çok bozuluyor. Bir kere basıyorum iknciyi algılamıyor.

bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. teşekkürler