Dizüstü ekran sorunu

Başlatan JKramer, 30 Kasım 2012, 18:04:45

JKramer

Merhaba,

Birkaç saat önce Windows, iki gün önce yapılan güncelleştirmeler için bilgisayarı yeniden başlatmak istedi. İki gündür sadece uyku modu-normal çalışma arasında gidip geldiğim için yeniden başlattım. Açılışta aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştım:

[IMG]http://i.imgur.com/irLpR.jpg[/img]

Sistem geri yüklemeyle iki gün öncesine (son yapılan güncellemeler öncesine) dönebilmek için dizüstünü kapadım, crt monitörü bağlayıp öyle açtım, görüntü harici monitöre geldi. Geri yüklemeyi yaptım fakat bir işe yaramadı. Ekran kartını kaldırıp sürücüsünü yeniden kurdum, aynı sorun devam ediyor. İşin enteresan yanı, crt monitör bağlı değilken bios'a girdiğimde görüntü yine yukarıdaki gibi bozuk. Denk mi geldi bilmiyorum ama bios'da da böyle olunca donanımsal bir sorun olduğunu düşünmeye başladım.

Kontrol panelinde görüntü ayarlarında da dizüstü ekranı görünmüyor:

[IMG]http://i.imgur.com/KcQ5l.png[/img]

Şu anda crt bağlı, bu mesajı da oradan yazabiliyorum. Bu konuda bir fikri olan var mı?

Dizüstü: Samsung R580-JS02TR (Ekran kartı: Nvidia GeForce GT 330M)
İşletim sistemi: Windows 8 Pro

diot

Büyük bir ihtimalle ekran kartı çipi sorunu. gerçi kotrol etmek lazım. lcd arızasıda olabilir lcd yi denemeden anlamak zor.

JKramer

Normal çalışma esnasında olsa ekran gitti diyeceğim ama bu kadar tesadüf olabilir mi?

Farklı bir dizüstü ama bu adamda da benzer bir sorun var: http://superuser.com/questions/510349/asus-n55sf-laptop-screen-blank-after-windows-update

erhanzeynel

Ekran kırılmış gibi geliyor bana.

serdararikan

bende benzer bir problem yaşadım.laptopu kullanırken birden ekrar karardı ve bir daha açılmadı.harci monitör ile denedim.belirli belirsiz yazılar görünüyor fakat belli olmuyor.sanırım ekran kartı gitti.

matraks81

mrb.sizin ekranınız arızalanmış...bir ihtimalde ekran kartı olabilir.yazılımsal problem değil o.

serdararikan

Alıntı yapılan: matraks81 - 30 Kasım 2012, 23:47:31
merhaba.sizin ekranınız arızalanmış...bir ihtimalde ekran kartı olabilir.yazılımsal problem değil o.

ekran değilde ekran kartı olabilir çünkü harici monitör bağladığımda monitör otomatik olarak çok düşük çözünürlüğe ayarlıyor kendini

uveren

GARANTİ KAPSAMINDAYSA KESİNLİKLE AÇMAYIN VE YETKİLİ SERVİSE GÖNDERİN.

1- GPU
2- LCD data kablosu
3- Kuzey köprüsü
4- Anakart PCIe yolu veya LVDS sinyali

Kullanım süresi 1 yılı aşmış ise yüksek ihtimalle GPU sağlam ancak anakart bağlantısında problem var yani dramatik/kronik NVIDIA problemi.

Eğer CRT de kullanımda aşırı ısınma sözkonusu değilse (GPU-Z kullanabilirsiniz) LCD veya CRT den bir yüksek kalite video başlatın (CRT den başlatmışsanız uyku moduna geçin LCD den açın) videoyu 15-30 dakika çalıştırın. Power butonuna basılı tutarak sistemi kapatıp tekrar açarak biosa girin. Bios menüsünün görüntü kalitesinde değişiklik varsa yada fan yüksek hızda çalışıp, HDD, NUM gibi status ledleri açık DVD/HDD ledleri kafalarına göre takılıyorsa ve ekran siyahsa arıza budur. Tüm bunları AC güç ile yapın.

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2012, 01:40:27

Unuttuklarım;

5- LCD
6- RAM
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

esensoy

sıcaklıklar normal mi acaba? soğutucu sorunu olması? bazen tozdan dolayı fanlar durabiliyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

JKramer

Merhaba,

Maalesef garanti süresi bitti. Yüksek kalite bir videoyu çalıştırıp GPU-Z ile sıcaklığı kontrol ettim, 50 derece civarı. Harici monitörde herhangi bir sorun yok; çözünürlüğü, ilk mesajdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi istediğim gibi ayarlayabiliyorum. Harici monitör düzgün göstermesine rağmen ekran kartında sorun olmasıyla karşılaştınız mı acaba? Bir de bilgisayarın çalışmasında hiçbir sıkıntı yok, bu sorun meydana geldiğinde de sabit duruyordu dizüstü. Bugüne kadar ne düşürdüm ne bir yere çarptım, çok dikkat ederseniz böyle oluyor sanırım.

Ekranın fiyatlarına baktım, 200 TL civarı görünüyor. Bir de ek olarak bunun işçiliği var, buna bu kadar para verene kadar 21.5 inch'lik lcd monitörlerden alsam daha iyi olur herhalde.

esensoy

biraz nazik olunursa ekranı kendiniz de değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum, sahibinden.com dan, Ankara'dan birinden ekran aldım, eeepc 1000h ekranını kendim değiştirmiştim,
taşımak gerekirse monitor sıkıntı olur bence,
ama ben hala ekranın bozulması için bir sebep göremiyorum, linux live cd si çalıştırılsa bir işe yarar mı acaba,

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2012, 10:26:23

hatta işinize yararsa eski ekranı göndereyim size,sol yarı bozuk ama sağ yarısı gösteriyor,
pinleri uyuyorsa ve deneyebilirim derseniz ekranın bozuk olup olmadığı anlaşılabilir

JKramer

Valla aynı şekilde ben de ekranın bozulması için bir sebep göremiyorum :), ama en olası sorun galiba ekrandan kaynaklanıyor. Linux live cd aklıma geldi ama bios'a girdiğimde bile görüntü yok. İkinci mesajımdaki adresteki eleman en son sabit diski bile çıkartıp denemiş, yine bios'da görüntü yokmuş.

Ben bir süre crt ile kullanmaya devam edeyim; sonra harici lcd monitör almaz, dizüstünün ekranını değiştirmeye karar verirsem, sizin bozuk lcd için kapınızı çalarım. Teşekkür ederim.

Bu arada sizin ekran nasıl bozuldu?

esensoy

kulaklık takılıydı, içindeyken kapattı varlık düşmanları >:(

Sdttn

Ekran darbe almadıysa LCD kablosunda sorun olabilir. Soketini çıkarıp yeniden takın.

uveren

GPU problemi değil.

Bu kasa değilmi ? Benim oyum  LCD data kablosuna. Harici monitörle kullanmayı düşünmeyin data kablosunda kısa devre varsa arızayı büyütürsünüz. Bir an evvel kablonun kasa geçiş noktasını kontrol edin.
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ