Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Dizüstü ekran sorunu

Başlatan JKramer, 30 Kasım 2012, 18:04:45

Burak B

Ekranda hiçbir görüntü oynama v.s. yoksa ekran hasarıdır. Ekran hasarından kastım. Cam kırılması değilde ezilmeye veyahut ısıya bağlı likit kristal dağılması olabilir. Bu fotodaki görüntü daha çok lcd ekranın katmanlarındaki bir bozukluğa benziyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

JKramer

@uveren

Evet, o kasa. Ekranı söküp data kablosunu çıkartıp yeniden taktım, bir değişiklik yok. Kablonun kasa geçişine de baktım, herhangi bir ezilme,vs. söz konusu değil.

@ByteMaster

Ekrandaki görüntü ilk mesajdakine benzer, ama arka planda bir değişiklik olduğunda çok çok yavaş bir biçimde -nasıl desem- tonda minik değişiklik oluyor.

Ekranı almaya karar verdim. Yalnız bu sitede orjinal Samsung 210 TL, bu sitede ise 115 TL. İkincisinde de Samsung diyor ama yorumlarda Chimei marka geldi diyen var. Lcd ekranda marka sorunu oluyor mu? esensoy, sizin satın aldığınız dükkan ikinci adresteki miydi?

esensoy

sahibinden.com da lcdpanel nickli vatandaştan aldım,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

JKramer

Haberler kötü. Yeni gelen ekranı az önce taktım, görüntü yine yok. Bu sefer bozulma da olmadı. Orjinal ekranın kodu LTN156AT02, gelen ekranın kodu LP156WH4(TL)(N2). Ekranların birbiriyle uyumlu olduğu söyleniyor ama acaba uyumsuz mu yoksa asıl sorun ekranda değil mi? Şu ekranların kataloglarını bulmaya çalışayım.

LTN156AT02 (orjinal ekran)
LP156WH4 (gelen ekran)

Birkaç tane NC'a karşılık GND gelmiş ama onun dışında aynı gibi.

suleymanq

biraz alakasız gibi olabilir ama bence dene istersen laptop üzerinde işlemci ekran çipi bulunan yeri elinle aşağıya doğru sıkıştırıp aç bilgisayarı

uveren

Alıntı yapılan: JKramer - 05 Aralık 2012, 16:59:04
Haberler kötü. Yeni gelen ekranı az önce taktım, görüntü yine yok. Bu sefer bozulma da olmadı. Orjinal ekranın kodu LTN156AT02, gelen ekranın kodu LP156WH4(TL)(N2). Ekranların birbiriyle uyumlu olduğu söyleniyor ama acaba uyumsuz mu yoksa asıl sorun ekranda değil mi? Şu ekranların kataloglarını bulmaya çalışayım.

LTN156AT02 (orjinal ekran)
LP156WH4 (gelen ekran)

Birkaç tane NC'a karşılık GND gelmiş ama onun dışında aynı gibi.

LCD yi ne çabuk aldınız ? LCD lerde komple bozulma nadir görülür, heleki sizinkinde olduğu gibi sıvı problemine benzer olanlar. Bu yüzden ilk mesajımda LCD yazmayı unutup sonradan ilave etmiştim.

1-Data kablosunun her bir hattını açık devre ihtimaline karşı ölçtünüzmü?
2-Data kablosunun her bir hattını diğerleriyle kısa devre olma ihtimaline karşı ölçtünüzmü ?
3-Ölçümleri yaparken kabloyu sürekli oynattınızmı ?
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

JKramer

Ekranı iade edip daha fazla uğraşamayacağım artık işin gücün arasında. Masaüstü bilgisayar olsa parçaları deneme şansım var ama şimdi gelen ekran sağlam mı değil mi onu bile bilemediğimden data kablosuna bakmamın bir anlamı yok. Şu anda aldığım imaj,vs. nin yedeklemesini yapıyorum. Önce bir servisle görüşeyim, öpme isteğine bağlı olarak olmazsa başka tamir yapan yerlere de bakarım.

JKramer

Buraya yazmayı unuttum, yaklaşık bir ay gecikmeli olarak son durumu aktarayım :); o gün servisi arayıp ulaşamayınca başka dizüstü tamiri yapan yere götürdüm. Denemelerin ardından ekran ve data kablosunda sorun olmadığını, ekran kartı çipinin değişmesi gerektiğini söyledi. İyi dedim, madem niyetine girdik değiştir o zaman. Değişimden sonra aynı sorun devam etti, yani en başa dönmüş oldum.

Bir aydır 19'' crt ile kullanıyorum. Yalnız bu arkadaş da yan binada çalışan makinalardan, vs. her şeyden etkileniyor. Lcd'lere bakacağız artık. Yardımlarınız için teşekkür ederim.