74LS,HC,HCT,ACT

Başlatan demirkan1, 21 Ekim 2004, 15:40:49

demirkan1

Merhaba Arkadaşlar,
yapmış oldugum kayan yazı devresinde 74164 kullanıyorum piyasayı araştırdığımda 74LS164,74HC164,74HCT164 ve 74ACT164 olarak 4 farklı entegre buldum ben HCT kullandım gayet güzel sonuç aldım benim merak ettiğim bu harf grupları ne anlama geliyor.bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Çünki harf grubuna göre fiyatları değişiyor.
saygılarımla.

a.zorba

bunlar entegrelerin hızlarını calışma frekanslarını hatta çalışma gerilimlerini belirleyen kısaltmalardır bunlar devrenin krıtıkligine göre yerine kullanılabilecegi gibi aynı entegre birbirinin yerine calışmayabilirde
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

salim ALTIN

Merhaba.
Bu konu daha önce kısaca konuşulmuştu. Söylenenler şunlar:

Alıntı yapılan: "epolat"seriler          propagasyon gecikmesi                     disipasyon gücü
74s                               3ns                                         19mw
74h                               6ns                                         22mw
74ls                               9.5ns                                     2mw
74                                 10ns                                       10mw
74l                                33ns                                       1m

propagasyon gecikmesi:entegre girişine uygulanan sinyale göre(mesala bir kapı girişine) çıkışın değişme hızını belirler.
disipasyon gücü:Bir kapıda harcanan gücü belirtir.

not:Bu bilgiyi yazdığım kitap biraz eski,benim bildiğim en hızlı seri F serisi
onuda kullanabilirsin.

Alıntı yapılan: "hacettepeli_engineer"LS=Low Power Schottky
HC=TTL uyumlu CMOS teknolojisi sanırım

Konu başlığı da:

https://www.picproje.org/index.php/topic,4186
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

LS   TTL seriye gore daha az akimla calisan seri
HC   Yuksek hizli CMOS seri  (yuksek akimla alaksi yok)
HCT  Yuksek hizli CMOS fakat TTL seviye uyumlu
AC    CMOS ve HC serisine  gore cok daha hizli seri
ACT   " "               "             "            "      ama TTL uyumlu

AC ve ACT serisi  yuksek hizli lojik tasarimlarda gerekeceginden
klasik uygulamlara luks kacar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

BIPOLAR LOGIC DEVICE
Hız
(Hızlı) AS/F, S, ALS, LS, TTL, L (Yavaş)

Güç Tüketimi
(Düşük) L, ALS, LS, F,  AS, TTL, S (Yüksek)

Açıklamalar
7400 (Transistor Transistor Logic TTL)
74L00 (Low Power TTL)
74LS00 (Low Power Schottky)
74ALS00 (Advanced Low Power Schottky)
74S00 (Schottky)
74AS00 (Advanced Schottky)
74H00 (High Power)

not:bunlarda eski bilgiler yenilerinde bir çok ilaveler var onları da bir toparlamak lazım