2x16 lcd kareler

Başlatan daylight, 09 Aralık 2012, 17:07:57

daylight

Teşekkürler yardımcı olan herkese

YK44

lcd nin kontras ayarını yaptınmı yada bunu ayarlamak için bir ayarlı direnç bağladınmı?

Tagli

Sana bir iyi bir de kötü haberim var. İyi haber şu: LCD muhtemelen sağlam. Bunlar elektrik verildiğinde kontrast ayarları da doğruysa böyle üst satırdaki kareleri yakarlar, yani herhangi bir işlemci bağlı olmasa bile. Kötü haber şu: LCD başlangıç/hazırlama (initialize) işlemi yapılmamış gibi. Bunun da türlü sebebi olabilir, kesin birşey söylemek zor. Donanımsal bir bağlantı sorunu da olabilir ama sorun büyük ihtimalle PIC içindeki yazılımda. PIC'in programını çalıştırdığından emin ol. LED yakıp söndürmeyi bir dene mesela.

YK44, karelerin gözükmesi kontrast ayarının doğru olduğunu gösteriyor. Onda bir sıkıntı olsaydı kareler de gözükmezdi.

Gökçe Tağlıoğlu

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

daylight

Teşekkürler

AsHeS

9v pil ile çalıştırdım demiş ben devre üzerinde 7805 vari birşey göremedim rölenin yanında birşey var da o mudur acaba yoksa 9v direkt mi uygulanıyor ?

Tagli

Rölenin yanındakinin 78L05 olduğunu sanmıyorum, büyük ihtimalle röleyi süren transistördür o. LCD'nin altında bazı parçalar olabilir. Devre şeması ve kod olmadan yorum yapmanın pek anlamı yok, boşa atıp tutmuş oluruz, şu durumda ne desek yalan...
Gökçe Tağlıoğlu

daylight

Teşekkürler

justice_for_all

sorun mclrdeki kondansator olabilir oraya sanirim 10uf takmissin orayi 100 n ile degistirip tekrar denermisin.ayrica programinida koyarsan iyi olur.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

YK44

Diğer arkadaşlarıma katılmakla birlikte 2x16 bir lcd de sadece ilk satır kullanılıyor ise ayarlı direnç sonuna kadar açıksa o gördüğün gürüntüyü(bar) alırsın.Bunu denemen basit biraz ayarını değiş ekrana bak ordan değilse bence ilk olarak donanıma bak kartını güzelce kontrol et muhtemelen bakır plakete bastın, işlemcinin kristal yollarından başla kopuk yada soğuk lehim varmı diye bakmaya lcd nin yazma okuma data uçlarını kontrol et. En sona yazılımı kontrol et çünki anladığım kadarı ile zaten çalışan bir projeyi yapıyorsun.
Bu arada 7805,100nf ve 100 mf besleme transistör ve filitrelerin ekranın altında varmış bir besleme sorunun muhtemelen yoktur ama bence 100 nf elektrolitik kondansatörünün yerine 220nf 25 yada 16 volt tak.

iyi çalışmalar..

erhanzeynel

Kontrast ayarın hatalı geliyor bana.

Lcd kurulum (initalize) olmadan önceki kontrast ayar görüntüsünde (en azından benim bu güne kadar kullandığım tüm displaylerde) 2. satırın en üstteki sırası da siyah oluyor. Arkadaşın görüntüsüne bakarsak init. başarılı diyebiliriz. Kontrast fazla açık gibi görünüyor.

Ama arkadaş tuş seslerinin gelmemesinden de bahsetmiş, bu durumda program çalışmıyor da diyebiliriz.

Evet farkındayım bu bir çelişki.

Ayrıca kristal kullanan devrelerde kristal gövdesinin şaseye bağlanması faydalı olmaktadır. Seri üretim pekçok orjinal devrede bu uygulamayı görmekteyiz.

justice_for_all

peki kontrast üst satırda fazla diğer satırda normal olabilirmi böyle bişey olabileceğine gerçekten inanıyormusun

daylight

Teşekkürler

daylight

Teşekkürler

frederic