MC34063 gürültü sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 28 Aralık 2012, 12:22:39

XX_CİHAN_XX

Bu ucuz entegre ile bir türlü yıldızımız barışmadı :)
Kullandığım tunerin 1.2V ve 3.3V olmak üzere iki adet besleme ihitiyacı var.
Bu beslemeyi mc34063 lerle sağlıyorum.
3v3 besleme tuner dışında mikrodenetleyicimin ve bir takım kompanenetlerin de beslemesini sağlamaktadır.
Devreyi pilden beslediğim zaman tuner istediğim frekansa anında ve sorunsuz kitleniyor.
Buraya kadar herşey güzel. Devreyi 12V adaptörden beslediğim de ise, ya çok geç kitleniyor yada hiç kitlenemiyor.
Kaynağım gürültülü diye düşündüm. Laboratuvar tipi ayarlı güç kaynağı ile besledim yine durum aynı.
Sonra birde güç kaynağının voltajını pil voltajı olan 7.3V civarına çektim ve tıpkı pilden besler gibi temiz çalıştığını gördüm.
Anladım ki MC34063 lerin Vi/Vo oranı büyüdükçe çıkışlarındaki Vripple daha da büyüyor yada bir şekilde düzgün regüleli çıkış veremiyor.

L ve C değerleri ile her ne kadar oynasam da 12V tan beslediğimde kitlenme sorunu hep oldu.
Bu mc34063 ün dandikliğinden mi kaynakların yoksa benim bir hatam mı var?

Ek olarak çıkış filtre kondansatörünü de oldukça yükseltmeyi denedim (2200uF) yine yemedi.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

CLR

Çok temiz power istiyorsan ve giriş voltajın yüksekse, önce 34063 ile 5V'a düş sonra lm1117-3v3 ile sistemine gir, girş voltajın düşükse doğrudan lineer reg. ile yap
sadece 34063 ile beslemek istiyorum diyorsan ardarda bir veya birkaç pi tipi LC filtre ekle ama sadece tuner girişine, 3V3 çıkışına değil 
Knowledge and Experience are Power

XX_CİHAN_XX

Teşekkür ederim hocam bahsettiğiniz yöntemleri deneyeceğim. Oldukça mantıklı gözüküyor.
Yaptığım cihaz hem pilden hemde adaptöden çalışabilmeli.

Pilden çalıştığı süre zarfında regülatörlerin girişleri 6.3-8.3V aralığında olacak.
Adaptörden çalıştığında ise doğrudan 12V girecek.

Dediğiniz gibi bir tane mc34063 ile 12V tan 5V elde ederim. Bunu da lm1117-3v3 e girerim ancak 1v2 elde etmek için yine mc34063 kullanmalıyım. Bu durumda 2 tane mc34063 ü bir birine kaskat bağlayacağım. Birincisi 5V a düşürecek ikincisi 1v2 ye düşürecek. Bu şekilde daha gürültülü bir çıkış alır mıyım sizce?
Bu durumda 1v2 çıkışına p tipi filtre yapmakta fayda olabilir sanırım.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ferit06

34063 için şurada http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/  bir hesaplayıcı var bu hesaplayıcıyı ters kullanarak   ( değişik ripple değerleri vererek sizin kullandığınız değerleri veren  eleman değerini bulmak suretiyle)ripple değeri ne çıkıyor kontrol edebilirsiniz.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: ferit06 - 28 Aralık 2012, 14:36:19
34063 için şurada http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/  bir hesaplayıcı var bu hesaplayıcıyı ters kullanarak   ( değişik ripple değerleri vererek sizin kullandığınız değerleri veren  eleman değerini bulmak suretiyle)ripple değeri ne çıkıyor kontrol edebilirsiniz.

Hocam zaten buradaki değerleri kullanarak kurdum. Bunun gibi farklı sitelerin verdiği değerleride denedim. Bunların dışında birtakım değerlerde denedim ama hiç bir değişiklik olmadı desem yeridir.

CLR

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 28 Aralık 2012, 14:14:26
Teşekkür ederim hocam bahsettiğiniz yöntemleri deneyeceğim. Oldukça mantıklı gözüküyor.
Yaptığım cihaz hem pilden hemde adaptöden çalışabilmeli.

Pilden çalıştığı süre zarfında regülatörlerin girişleri 6.3-8.3V aralığında olacak.
Adaptörden çalıştığında ise doğrudan 12V girecek.

Dediğiniz gibi bir tane mc34063 ile 12V tan 5V elde ederim. Bunu da lm1117-3v3 e girerim ancak 1v2 elde etmek için yine mc34063 kullanmalıyım. Bu durumda 2 tane mc34063 ü bir birine kaskat bağlayacağım. Birincisi 5V a düşürecek ikincisi 1v2 ye düşürecek. Bu şekilde daha gürültülü bir çıkış alır mıyım sizce?
Bu durumda 1v2 çıkışına p tipi filtre yapmakta fayda olabilir sanırım.

1 tane 34063 ile 5V'a düş sonra 2 tane lm1117adj ile 3v3 ve 1v2'ye düşersin olur biter. 

XX_CİHAN_XX

Hocam Lm1117-1.2 piyasada bulunmuyor.

CLR

LLM1117-ADJ piyasada var ve rahatça 2 dirençle 3V3 ve 1V2 yapabilirsin, çok akım çekmiyorsan 1V2'yi istersen 3V3 çıkışından da yapabilirsin.

Bazı yazdıklarına şimdi dikkat ettim, pilli uygulama yapıyorsan mc34064 gibi verimi çok düşük malzeme kullanırsan pil dayanmaz.  Sükunet akımı ve verimi çok yüksek switching IC'lerinden kullanmalısın. TI'nin ürünlerine bak TPS serisi.

XX_CİHAN_XX

Mucit23

Selamlar

24V'dan 5V'a düşüş için MC34063 kullandım. Fakat bu çip hoşuma gitmedi. Benzer sorunlar yaşıyorum. Öncelikle ses sorunum var. Sistemde yük yok iken çıkış frekansı 700Hz lerde. 3 nolu pindeki frekans 47-48khz civarı değişiyor. Yük artığı zaman anahtarlama frekansı da artıyor. Anahtarlama frekansı duyulabilir sınırlar içerisinde olduğu sürece bobinden ciddi ses geliyor. Bobin bu arada 220uH ve Çıkış kapasitesi 220uF.

Ses sorununu nasıl çözebilirim? Sabit bir yük olması da çözüm değil. Çünkü Yük arttığı zamanda frekans duyulabilir aralığın dışına çıkmıyor.

Ayrıca çıkış voltajında 300mv'lara yakın pikler var. Bunu LDO ile regüle ediyorum ama 5V ile beslenen başka çiplerde var.

CT kapasitesini biraz düşürmeyi deneyeceğim. 470pF takmıştım. Başka önerisi olan var mı?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Mart 2019, 14:07:25Selamlar

24V'dan 5V'a düşüş için MC34063 kullandım. Fakat bu çip hoşuma gitmedi. Benzer sorunlar yaşıyorum. Öncelikle ses sorunum var. Sistemde yük yok iken çıkış frekansı 700Hz lerde. 3 nolu pindeki frekans 47-48khz civarı değişiyor. Yük artığı zaman anahtarlama frekansı da artıyor. Anahtarlama frekansı duyulabilir sınırlar içerisinde olduğu sürece bobinden ciddi ses geliyor. Bobin bu arada 220uH ve Çıkış kapasitesi 220uF.

Ses sorununu nasıl çözebilirim? Sabit bir yük olması da çözüm değil. Çünkü Yük arttığı zamanda frekans duyulabilir aralığın dışına çıkmıyor.

Ayrıca çıkış voltajında 300mv'lara yakın pikler var. Bunu LDO ile regüle ediyorum ama 5V ile beslenen başka çiplerde var.

CT kapasitesini biraz düşürmeyi deneyeceğim. 470pF takmıştım. Başka önerisi olan var mı?
Bobin Kaplamalı olursa ses duymayabilirsin.
Bobini SMD kullanıyorsan Biraz daha düşük İndüktans kullanman da iyi olur.
Ben 22 uH ye kadar düştüm.
Ama benim kulaklar biraz eskidi seninki kadar genç olmadığından benim duyamadıklarımıda duyuyor olabilirsin. :o  ::)
Bir başka önerim ise Bobin üzerine ses emici eleman koyabilirsin.
Mesela bobini kaplayacak köpük yada sünger. ;)

Mucit23

Öyle yapmadım ama CT kapasitesini 100pf yaptım dolayısıyla anahtarlama frekansı yükseldi. Şuan ses kesildi gibi abi

fahri-

Ben 470 yerine 47pF kullanıyorum. Hem ripple da küçülüyor.

CaFFeiNe

Vin=24V
Vout=5V

girişe ve çıkışa (Co) 470uF 50V
R1=1K5
R2=4K7
Rsc=0R33 (3 tane paralel 1R)
Ct=22pF
L=220uH
D=SS14

olarak canavar gibi kullanıyorum, ses yok (saolsun erol hocamla halletmiştik ses olayını)

Delta plc içindede aynı besleme var

20-28V aralığında da güzel çalışır

pcb dizaynına dikkat etmek gerekir

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 26 Mart 2019, 09:40:34(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Vin=24V
Vout=5V

girişe ve çıkışa (Co) 470uF 50V
R1=1K5
R2=4K7
Rsc=0R33 (3 tane paralel 1R)
Ct=22pF
L=220uH
D=SS14

olarak canavar gibi kullanıyorum, ses yok (saolsun erol hocamla halletmiştik ses olayını)

Delta plc içindede aynı besleme var

20-28V aralığında da güzel çalışır

pcb dizaynına dikkat etmek gerekir
Ses olayı Bobin kalitesine bağlı.
Bobin sargıları gevşek ise gürültü yapar. Gürültüde diğer bir etken ise yük tür.
Değişken yük frekansta dalgalanmalara yol açtığından farklı frekanslar mekanik rezonansı yakaladığında çok rahatsız edici sesler de çıkabilir.

Muhtelif formlarda kullanılabilecek çok esnek bir çip.
Step-Ap, Step-Dawn, İnvert ve çok çıkışlı Trafo sürme bile yaptım.
Severek kullanıyorum keratayı  ;)