MC34063 gürültü sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 28 Aralık 2012, 12:22:39

parda

Merhaba
Benimde çok yoğun kullandığım bir regülatör beni hiç üzmedi bu güne kadar fakat bir şey merak ettim.
Çalışma frekansını 100 khz üzerine çıkarınca sorun olmuyor mu? (200pF dan küçük kondansatör kullanarak) 100 khz den büyük çalışma frekansı olan modeli mi var ?
İyi çalışmalar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: parda - 26 Mart 2019, 11:43:56Merhaba
Benimde çok yoğun kullandığım bir regülatör beni hiç üzmedi bu güne kadar fakat bir şey merak ettim.
Çalışma frekansını 100 khz üzerine çıkarınca sorun olmuyor mu? (100pF dan küçük kondansatör kullanarak) 100 khz den büyük çalışma frekansı olan modeli mi var ?
İyi çalışmalar.
Pdf te öyle bir uygulamanın yapılabildiğini belirtmemişler..
Minimum 470pF
Denediğimi ve Altında zaten stabil olmadığını hatırlıyorum

fahri-

Ben 47pF la çalıştırıyorum. Ama 1 A çekmiyorum. Belki max 500mA gibi falan çekiyorum. 1000 in üzerinde cihazda şimdiye kadar hiç problem olmadı.

JOKERAS

Buck Sistem de V in düşük olursa verim ve performans iyi olur.
Boost sistem de V in Büyük olursa verim ve performans iyi olur.

34063'lerin Clock frekansı ne?100-150Khz gibi bir aralıkta olması lazım.
Bu değişken akım Asılan devrelerde sorun teşkil edebilir.

V out Ripillerini düşürmek istersen RSc Direncinin değerini büyüt.
Bu durum Çıkış Akımın düşmesine Sebep olur.Yükün Fazla akım istemiyorsa
Ripilleri bu şekilde azaltabilirsin.

CT'nin bir etkisi olmaz,o kapasite Clock frekansını Kalibre etmek için.
Devreden devreye,çıkış geriliminin büyüklüğüne,çizilecek Pcb'ye,Kullanılacak Bobinin Henrisine
göre değişkenlik gösterir.Test sonuçlarına göre en ideal değer takılabilinir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 26 Mart 2019, 13:34:21Buck Sistem de V in düşük olursa verim ve performans iyi olur.
Boost sistem de V in Büyük olursa verim ve performans iyi olur.

34063'lerin Clock frekansı ne?100-150Khz gibi bir aralıkta olması lazım.
Bu değişken akım Asılan devrelerde sorun teşkil edebilir.

V out Ripillerini düşürmek istersen RSc Direncinin değerini büyüt.
Bu durum Çıkış Akımın düşmesine Sebep olur.Yükün Fazla akım istemiyorsa
Ripilleri bu şekilde azaltabilirsin.

CT'nin bir etkisi olmaz,o kapasite Clock frekansını Kalibre etmek için.
Devreden devreye,çıkış geriliminin büyüklüğüne,çizilecek Pcb'ye,Kullanılacak Bobinin Henrisine
göre değişkenlik gösterir.Test sonuçlarına göre en ideal değer takılabilinir.
CT Frekansta etken faktör dolayısıyla

Bu tabloda görüldüğü gibi anahtarlama frekansını etkileyen unsur.
Oysa Rsc ise akım limitini oluşturan eleman.
Sistem yapğısı gereği sabit frekansta çalışmamaktadır. Belirli bir Ton süresince anahtarlama yapmakta yeniden komparatör aktive etmediği sürecede beklemede kalmaktadır. Çalışma frekansı ise maximum 42kHz dir.
Ton sürecini belirleyen Osilatör frekansını ise Ct Belirlemektedir.
Değişken akımlarda da çok problem teşkil etmiyor. Çok ta güzel ayak uyduruyor Çekilmek istenen akıma..
Taaki Akım limiti Yada ternmal limit yiyene kadar.
Yüksek voltaj girişinde çok daha verimli çalışmakta güç kayıpları minimuma inmektedir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: fahri- - 26 Mart 2019, 13:27:56Ben 47pF la çalıştırıyorum. Ama 1 A çekmiyorum. Belki max 500mA gibi falan çekiyorum. 1000 in üzerinde cihazda şimdiye kadar hiç problem olmadı.
Pdf i incelersen 100piko altı kapasitörler çalışmasında çok etken değildir.

M.Salim GÜLLÜCE

Step-ap uygulamalarda:

9.2.2.3 Application Performance
TEST            CONDITIONS            RESULTS
Line regulation         VIN = 8 V to 16 V, IO = 175 mA      30 mV ± 0.05%
Load regulation         VIN = 12 V, IO = 75 mA to 175 mA   10 mV ± 0.017%
Output ripple         VIN = 12 V, IO = 175 mA       400 mVPP
Efficiency         VIN = 12 V, IO = 175 mA       87.7%
Output ripple with optional filter VIN = 12 V, IO = 175 mA       40 mVPP

Step-dawn uygulamalarında:

9.2.3.3 Application Performance
                        TEST CONDITIONS RESULTS
Line regulation                VIN = 15 V to 25 V, IO = 500 mA       12 mV ± 0.12%
Load regulation                VIN = 25 V, IO = 50 mA to 500 mA    3 mV ± 0.03%
Output ripple                   VIN = 25 V, IO = 500 mA          120 mVPP
Short-circuit current             VIN = 25 V, RL = 0.1 Ω             1.1 A
Efficiency                      VIN = 25 V, IO = 500 mA          83.7%
Output ripple with optional filter       VIN = 25 V, IO = 500 mA          40 mVPP

fahri-

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Mart 2019, 16:05:12100piko altı kapasitörler çalışmasında çok etken değildir.

Etken değildir derken neyi kastediyorsun?

JOKERAS

Bak Entegrenin içinde bir Blok Bölüm var,Osc ,Ipk, Ct yazıyor.
O bölümü blok olarak çizmişler.Ct Sawtooht Capasitesi.O Sawtoot'tan
Elde edilen değerle Clock-Band Frekansı elde edilir.Bu sabittir değişmez.
CT için verilen Matematiksel ifade minimum T-On süresinden bahsediyordur herhalde.
Hani Diyorsun ya 100'pfnin altında etkisi yok.Etkisi olmaz olurmu yahu.
Transistör için Minimum T-On durumu ortaya çıkarsa etkisi o zaman anlaşılır.

V in, RSC Direnci,Çekilen Akım,Ipk Comparatörü, Bobin Henrisi bir Bütündür.
Bu Yapı Zaten kendi kendine Kapalı çevrim olarak çalışır.Clock RS FF'u olması gereken Zamanlarda ki
bunu devrenin giriş çıkış doneleri belirler,duruma göre One Shot yapar.
One Shot hızı ne kadar yüksekse,Minimum T-ON (Swiç) olması muhtemel durumlar da RS FF'u Set eder.
Transistörün T-On'nun bununla alakası yok.

Dolayısı ile oradaki Ripilleri etkileyecek eleman, Rsc'dir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 26 Mart 2019, 18:20:36Bak Entegrenin içinde bir Blok Bölüm var,Osc ,Ipk, Ct yazıyor.
O bölümü blok olarak çizmişler.Ct Sawtooht Capasitesi.O Sawtoot'tan
Elde edilen değerle Clock-Band Frekansı elde edilir.Bu sabittir değişmez.
CT için verilen Matematiksel ifade minimum T-On süresinden bahsediyordur herhalde.
"Hani Diyorsun ya 100'pfnin altında etkisi yok.Etkisi olmaz olurmu yahu."
Transistör için Minimum T-On durumu ortaya çıkarsa etkisi o zaman anlaşılır.

V in, RSC Direnci,Çekilen Akım,Ipk Comparatörü, Bobin Henrisi bir Bütündür.
Bu Yapı Zaten kendi kendine Kapalı çevrim olarak çalışır.Clock RS FF'u olması gereken Zamanlarda ki
bunu devrenin giriş çıkış doneleri belirler,duruma göre One Shot yapar.
One Shot hızı ne kadar yüksekse,Minimum T-ON (Swiç) olması muhtemel durumlar da RS FF'u Set eder.
Transistörün T-On'nun bununla alakası yok.

Dolayısı ile oradaki Ripilleri etkileyecek eleman, Rsc'dir.
Birinci paragrad tamam..
Sadece cümlemi eksik anlamda kullanmışsınız.
Düzeltme gereği duydum. Ton süresini belirleyen osilatör.. Osilatörün frekansını belirleyende Ct kapasitörü
100 piko altında Yüksek frekansa çıktığı zaman Ekisiz demedim çok fazla etken olmadığını belirttim.
kapasitenin Ton üzerindeki etkisini ölçümlendiren grafiktende bu sonucu görebilirsiniz.
One Shot (tek puls) = Ton olduğunda da hem fikiriz sanırım..
Şimdi Ton sabit olduğuna göre maximum yükte (Akım limitini aşmadan) çalışması durumunda kullanılacak frekansı belirleyen Rsc Direnci değil Osilatör frekansıdır.
Aynı şekilde minimum yükte ise Toff süresini belirleyen comparatör fiidbek voltajıdır. Limitleri aştığında ise termal ve akım sınırlamalar etkiler.
Siz nominal aralıklarda güç tüketiminde bulunduğunuz sürece Rsc etken değildir.
Ne zaman akım limitini aşarsanız ancak o zaman sistemi bloke etmeye ve akımı sınırlamaya başlar.
Rsc üzerindeki gerilim ne zaman 300mV u aşarsa akım sınırlayıcısı devreye girer. 300mV a sabitlemeye çalışır.
Hatta çip ısınmaya başlarsa akım sınırlayıcısı gibi termal sınırlayıcı da devreye girip minimum swiçlemeye doğru geçiş yapmaya başlar. Soğuduğunda normale döner.
Bu arada çalışılabilecek maximum frekans ise Ct=1nF için 42 Khz dir. Tam yük harcama yapılmadığında ise Ton süresi yüke göre çok değiştiğinden swiç frekansı stabil ve sabit değildir. Sabit olan sadece Ton süresidir.
PWM sistemlerdeki gibi darbe boşlukla değil kaç tane Ton atımı yapacağı ile çıkışı stabil tutmaya çalışır.

Kurulu devreniz varsa osilaskopa bağlayıp swiçleme sistemini gözden geçirebilirsiniz.

Yanlışım warsa PDF ten yararlanarak düzeltebilirsiniz.

ek: Frekansı belirleyen Ct yi Bobine göre seçmek gerektiği kanaatindeyim.

Okan AKÇA

22pf takıyorum bende tüm devrelerime.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 27 Mart 2019, 20:15:4422pf takıyorum bende tüm devrelerime.
Bi dahakine deniyceem.
Tepkisini merak ettim.
Düşük değerli bobinlerde kullanmak iyi olur sanırım.

Mucit23

CT kapasitesini düşürerek ses sorununu çözmüştüm. Fakat 5V stepDown işleminde hala çıkışta baya ripil var. Son olarak Bobin değerini 220uH den 22uH ye düşürdüm. Bu şekilde ripil'ların seviyesi düştü ama hala var. Çıkış kapasitesini arttırmak biraz işe yarıyor ama onuda fazla arttıramam. Çıkışa ekstra bir LC bağlamanın bir faydası olurmu?
Bu arada bu sorun sadece 24'den 5'e düşerken yaşanıyor. 24'den 12'ye düşmede hiçbir problem yok 220uH ile gayet temiz bir çıkış alıyorum.

fahri-

@mucit

Uygulama örneklerinde var. 2. bir LC filtre ile ripple ları minimize etmek.

Mucit23

Selamlar

MC34063 ile doğrudan 5V elde edip 5V luk MCU beslemesinde kullanmak istiyorum. Daha önce bu entegreyi kullanmıştım birkaç sefer. 5V elde edip LDO ile 3.3V'a düşüp öyle mcu beslemesi yapıyordum. Fakat 5V hattında yaklaşık 50mv ripillar oluşuyor. CT kapasitörü 100pf, L=220uH, Çıkış akımı en fazla 100ma civarı.

MCU normalde ADC işlemleri yapmıyor ama 50mV ripil yinede çok fazla. Çıkışa LC filtre ekleyip öyle kullanmak mantıklı olur mu?

Yoksa 12V besleme için 7805 gibi bir regülatör kullanmak mı mantıklı olur?