BLDC fazı ters çevirmek

Başlatan bulut_01, 01 Ocak 2013, 12:26:41

bulut_01

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 03 Ocak 2013, 08:33:47
Diğer motorlarda hall geçişlerinde ripiller oluşuyor ama femsanın motorunda bunlar neredeyse yok. Motor üzerindeki sensörlerde çok önemli bu işte.
dijital hall sensör ripleye sebep olmasının nedeni nedir kalitesiz olması mı yoksa yüksek devirlerdeki tepkime hızına yetişememesi midir neden ? UGN 3503  örnek hall dijital sensor katalogunda 23 khz Flat Response demiş bu frekans kaç devire denk gelmektedir ?
YENİLMEZ..

z

Sinüsel sürüşte milin açısal konumunu her 60 derecede değil detaylı şekilde bilmeye ihtiyacınız var. O yüzden pahalı encoder gerekiyor.

Zaten eğer yüksek doğrulukta pozisyon kontrol yapılacaksa sürüş şeklinden bağımsız olarak her durumda yüksek çözünürlükte encodere ihtiyaç olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulut_01

bülent hocam benım gördugum bldc motorlarda yukardakı sensorden vardı ve 120 derece acılarla yerlestırılmıs 3 tane mevcuttu. bunu her 30 dereceye yada 15 dereceye yerlestırsek sensor sayısını artırırsak olur mu acaba. sargı olukları ona ızın vermez sarım seklını komple değiştirmek gerekır motorun dogasını değiştirmek gibi bir durum ortaya cıkar.
YENİLMEZ..

pisayisi

Hall sensör sayısını artırmak pozisyon bilgisinde performansı artırcak kadar bir çözünürlük artışına sebeb olmayacaktır.Avago nun manyetik enkoder modülleri var , optiklerden birazdaha ucuz o tip bir enkoder motor miline kuple edilerek pozisyon bilgisi daha hassas olarak okunabilir. Bu pozisyon bilgisi ile de sinusoidal pwm kontrolü yapabilirsiniz. Ancak bldc motorlarda trapez kontrol en yaygın kontrol biçimidir, tork ripple ise bu tip kontrolde herkesin yaşadığı bir durumdur...
Murat

bulut_01

kod tamam devre tamam ama daha gercege gecemedım  ;D reel daha ortada yok
YENİLMEZ..

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: bulut_01 - 03 Ocak 2013, 20:45:58
bülent hocam benım gördugum bldc motorlarda yukardakı sensorden vardı ve 120 derece acılarla yerlestırılmıs 3 tane mevcuttu. bunu her 30 dereceye yada 15 dereceye yerlestırsek sensor sayısını artırırsak olur mu acaba. sargı olukları ona ızın vermez sarım seklını komple değiştirmek gerekır motorun dogasını değiştirmek gibi bir durum ortaya cıkar.

sizin bahsetiginiz sensör tipi encoder degil sanirsam resolver veya sin-cos vericisi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bulut_01

UGN 3503 hall effect sensor gibi 3 tane kompanent mevcuttu motorun ıcınde.
YENİLMEZ..

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Encoder, bunların alayına verilen genel isim. Shaft encoder diye geçer. Resolver olur, sin cos çıkışlı sensor olur, incremental encoder olur, absolute olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2013, 11:54:53
Encoder, bunların alayına verilen genel isim. Shaft encoder diye geçer. Resolver olur, sin cos çıkışlı sensor olur, incremental encoder olur, absolute olur.

evet encoder deyince akla sadece dijital olan gelir diye düsündüm haklisiniz bilgilendirme icin tesekürler

siro

@bulut_01 forumda bu tartışmanıza rast geldim. bitirme projemde bldc motor kontrolürü yapmam gerekiyor . ama yeteri kadar kaynak bulamadım işe başlayabilmem için. bu konu hakkındaki son paylaşımınızda böyle bir tasarımı gerçeklediğinizi söylemişsiniz. bu konuda eğer hala daha elinizde mevcut kaynak vs. varsa yardımcı olur musunuz?