AC gerilime nasıl offset gerilimi ekleyebilirim ?

Başlatan elektroacemi, 19 Ocak 2013, 12:03:43

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar

AC 1V civarında bir gerilime 2 V DC eklemek istiyorum. Proteusta AC kaynağa direk OFFSET gerilimi eklenebiliyor. Ama bunu gerçek devrede yapmak için hangi yöntemler var.

sadogan

Opamp toplayıcı ile yapılabilir.
Bu devreyi sümüle ettim

pisayisi

Daha basit olarak aşağıdaki şemadaki gibi vin girişini 5 volt öteleyerek için bu farkı (R3+R4)/R3 kazancı ile kuvvetlendiren evirmeyen kuvvetlendirici yapısı kullanılabilir. Vin 2v olcak V in değerini vcc den alınacak potanslı basit bir gerilim bölücü ile elde ederek ilaveten referans kaynak kullanmayabilirsiniz.Çıkış formulü

Vout= (Vin + vref).(R3+R4)/R3 olacaktır...

Kazanç gerekmez ise R4 kısadevre R3 açık devre yapıldığında gerilim izleyici olarak çalışır kazanç =1 olur...
Murat

skara1214

Alıntı yapılan: sadogan - 19 Ocak 2013, 12:35:40
Opamp toplayıcı ile yapılabilir.
Bu devreyi sümüle ettim

hocam buffer opamplarına  bir gerek var?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

elektroacemi

Arkadaşlar hepsini denedim olmadı (proteusta), ben mi beceremedim yoksa soruyu mu yanlış sordum anlamadım. Normal AC 1V , -1V ile +1V arasında iken, ben bu sinyali 1V ile 3V arasında olsun istiyorum.

sadogan

Alıntı yapılan: skara1214 - 19 Ocak 2013, 13:57:30
hocam buffer opamplarına  bir gerek var?
buffer opamplarına  ne gerek var? mı olacaktı ?
Eger soru buysa: dc kaynagın iç direnci+r1  ve ac kaynagın iç direnci+r2  gerlimim bölücü olarak
çalışasak. Ac ve Dc kaynakların iç direnclerini biliyor isek R1 ve R2 ona göre hesaplar opamp imizin
kazancınıda ona göre hasaplar dık ve bufferlere ihtıyacımız olmazdı.
Buffer olunca (buffer içdirencını 0 kabul edersek)R1 ev R2 düğüm noktasında AC/2 ve DC/2 görürüz

t2

Alıntı yapılan: elektroakif - 19 Ocak 2013, 14:01:41
Arkadaşlar hepsini denedim olmadı (proteusta), ben mi beceremedim yoksa soruyu mu yanlış sordum anlamadım. Normal AC 1V , -1V ile +1V arasında iken, ben bu sinyali 1V ile 3V arasında olsun istiyorum.
Benim verdiğim devre çalışır. bunu denedin mi ?

sadogan

Alıntı yapılan: elektroakif - 19 Ocak 2013, 14:01:41
Bende simüle ediyorum aynen istedigin gibi çalışıyor

elektroacemi

Alıntı yapılan: t2 - 19 Ocak 2013, 14:48:15
Benim verdiğim devre çalışır. bunu denedin mi ?

Simule ettim olmadı.

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2013, 15:15:19

Alıntı yapılan: sadogan - 19 Ocak 2013, 14:54:23
Bende simüle ediyorum aynen istedigin gibi çalışıyor

Rica etsem dosya olarak olabilir misin. Ben denedim olmadı. Birde şu fark var, gerçek devrede ben opamın -V girişine 0 bağlasam sorun olur mu ?

pisayisi

Benim şemasını verdiğim devrede bütün dirençler 10k alındığında ve referans olarak 2 volt, giriş olarak da 0 ila 1 v arasında değişen sinus işareti uygulandığında, çıkıştan kırmızı renkle gösterilen 2 volt ile 3 volt arasında sinyal alınıyor. Sen de böyle bir öteleme istiyordun? Giriş sinyali 2 volt yukarı ötelenmekte...

[IMG]http://imageshack.us/a/img507/8458/67741547.png[/img]

[IMG]http://imageshack.us/a/img189/3668/levelshift.png[/img]
Murat

OG

Alıntı yapılan: t2 - 19 Ocak 2013, 12:44:43

En kolayı bu,
Max güç transferi için AC kaynağın empedansı şu olmalı
20K//30K//Çıkışa bağlanacak yük empedansı.
Veya  AC kaynağın empedansı 0'a yakın olmalı
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroacemi

Alıntı yapılan: OG - 19 Ocak 2013, 23:03:47
En kolayı bu,
Max güç transferi için AC kaynağın empedansı şu olmalı
20K//30K//Çıkışa bağlanacak yük empedansı.
Veya  AC kaynağın empedansı 0'a yakın olmalı

Hocam bunu Proteus ta denedim olmadı. Yakında gerçekte deneyeceğim. Ben bunu AC gerilim ölçmede kullanacaktım. AC gerilim ölçerken hiç ötemelesem, sadece pozitif tarafından ölçüm yapsam nasıl olur ? Sorunlu bir ölçüm mü olur ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.